reklama

2017 - Rok Bydgoskiego Harcerstwa

/i/ · 2017-01-11 16:30
Organizację w naszym mieście wydarzeń o charakterze artystyczno-kulturalno-sportowym zapowiedzieli dzisiaj przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego i Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Rada Miasta Bydgoszczy rok 2017 ustanowiła Rokiem Bydgoskiego Harcerstwa.

Iwona Waszkiewicz*, zastępca prezydenta Bydgoszczy, przypomniała dzisiaj podczas konferencji prasowej w ratuszu, że uchwałą z 26 października 2016 roku Rada Miasta podjęła decyzję o ustanowieniu roku 2017 – Rokiem Bydgoskiego Harcerstwa. – 8 sierpnia 2017 r. minie dokładanie 100 lat, kiedy to w salce parafialnej kościoła pw. Świętej Trójcy odbyła się pierwsza zbiórka harcerska w Bydgoszczy – powiedziała Waszkiewicz i dodała, że placówki szkolne w naszym mieście włączą się w obchody Roku Harcerstwa. – Uczniowie z opiekunami zgłosili już ok. 60 pomysłów na wydarzenia, ale zapewne będzie ich jeszcze więcej. Czekamy także na rozstrzygnięcia konkursów na dofinansowanie miejskich wydarzeń kulturalnych i promocyjnych – stwierdziła zastępca prezydenta Bydgoszczy.

O konkretnych zamierzeniach poinformowała hm. Beata Kobus, komendantka Hufca Związku Harcerstwa Polskiego Bydgoszcz Miasto. – Na ten szczególny, jubileuszowy rok przygotowaliśmy szereg wydarzeń artystyczno-kulturalno-sportowych, do udziału w których zapraszamy wszystkich mieszkańców – powiedziała Kobus. Już w przyszłym tygodniu harcerze zorganizują 43. Harcerski Bydgoski Bieg Nocny, dzięki któremu młodzież poznaje historię miasta.

Phm. Robert Gębara ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, na pytanie o liczebność organizacji odpowiedział, że dzieci i młodzież chętnie wstępują w harcerskie szeregi, natomiast jest problem z kadrą instruktorską. – Harcerstwo niezmiennie przyciąga. Gdybym miał zareklamować ruch harcerskich, to powiedziałbym, że daje niezależność, uczy odpowiedzialności, odwagi, patriotyzmu i poczucia bycia ważnym elementem wspólnoty, a to wszystko okraszone jest dobrą zabawą – stwierdził Gębara i zapowiedział zorganizowanie w kwietniu dla przyszłych harcerzy gry miejskiej pod hasłem “Załóż chustę!”.

Założycielem pierwszej w mieście drużyny skautów im. Stanisława Staszica był 8 sierpnia 1917 r. Jan Wierzejewski, urodzony w Poznaniu działacz niepodległościowy. Wydarzenie to upamiętnia tablica w kościele Św. Trójcy. Obecnie w obu organizacjach harcerskich: ZHP i ZHR działa w mieście łącznie ok. 1 tys. harcerzy.

Opinie