reklama

6 stycznia Trzej Królowie i ich orszaki przejdą ulicami Bydgoszczy

/i/ · 2016-12-28 22:57
Król Baltazar na wielbłądzie, a pozostali dwaj królowie na koniach przejadą 6 stycznia z ulicy Św. Trójcy na Stary Rynek. Za nimi podążać będą liczne orszaki złożone m.in. z rycerzy, dwórek, szczudlarzy w strojach aniołów i z pewnością bardzo wielu bydgoszczan.

Wiele atrakcji zapowiadają organizatorzy IV Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli. Celem przemarszu ulicami miasta jest wspólne przeżywanie radosnego święta Objawienia Pańskiego. W zeszłym roku za Trzema Królami ulicami Bydgoszczy ruszyło 10 tysięcy mieszkańców. Organizatorem orszaku jest Ruch Światło-Życie Diecezji Bydgoskiej, Fundacja Światło- Życie Ośrodek w Bydgoszczy.

Jak poinformowała podczas dzisiejszej konferencji prasowej Anna Perlik-Piątkowska, rzecznik prasowy Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, monarchowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd, na którym pojedzie król Baltazar przyjedzie do Bydgoszczy z minizoo w Horodyszczu (województwo lubelskie). Odtwórcą roli króla Baltazara będzie Izaak Antwi-Boasiako, diakon Wyższego Seminarium Duchownego Zgromadzenia Ducha Świętego w Bydgoszczy. Pochodzi z Ghany, do Polski przyjechał w 2011 r. Za królami, jak co roku, podąży także starzec Symeon i prorokini Anna. W orszaku pójdą też szczudlarze w strojach aniołów. Scenariusz orszaku nawiązuje do tradycji ulicznych jasełek i jest oparty na przekazie biblijnym. Przemarsz zakończy się przy stajence na Starym Rynku, gdzie królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Przejściu pochodu towarzyszyć będą scenki biblijne oraz wspólne śpiewanie kolęd.

Odtwórcami głównych ról są członkowie bydgoskich wspólnot Ruchu Światło-Życie, uczniowie szkół oraz grupa teatralna z MDK nr 2. Uczestnicy pochodu mogą samodzielnie przygotować stroje odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji np. rycerza, dwórki, pastuszka czy aniołka. Organizatorzy będą też rozdawać tekturowe korony i nalepki.

W tym roku w bydgoskim orszaku szedł będzie także święty Brat Albert. – Rok 2017 będzie w polskim Kościele Rokiem Świętego Brata Alberta. Ten polski święty był znany z pełnej poświęcenia pracy dla biednych i bezdomnych. Aby go upamiętnić postanowiliśmy włączyć jego rolę do orszaku. W ten sposób chcemy też przypomnieć bydgoszczanom, że siostry albertynki prowadzą w naszym mieście kuchnię dla osób bezdomnych – powiedział ks. Mirosław Pstrągowski, proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty, który będzie odtwórcą roli św. Brata Alberta.

Organizatorzy orszaku poinformowali, że w tym roku przygotowali niespodzianki. 29 grudnia rzeźba „Przechodzącego przez rzekę” oraz pomnik króla Kazimierza Wielkiego otrzymają złote korony oraz okolicznościowe szarfy.
Kolejne koronacje odbędą się 1 stycznia w godzinach porannych. Udekorowane zostaną pomniki prezydenta Leona Barciszewskiego, Andrzeja Szwalbego oraz rzeźba „Wędrowiec” (stoi na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Gdańskiej). Korony otrzymają także siedzący na ławkach Marian Rejewski i prof. Zygmunt Mackiewicz.

- Chcemy zwrócić uwagę bydgoszczan na orszak, ale też na same pomniki. Często traktuje się je jak stały element krajobrazu i przechodzi obok nieuważnie. Jeśli choć trochę zmienią się wizualnie będą bardziej przyciągały wzrok – wyjaśnia Anna Perlik-Piątkowska, rzecznik prasowy Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.

IV Bydgoski Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Bydgoszczy 6 stycznia 2017 r. Rozpocznie się Mszą świętą o godz. 10.30 w kościele Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 26) pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12 i przejdzie ulicami: ks. A. Kordeckiego, Focha, Mostową do Starego Rynku

Po konferencji prasowej królowie oraz Brat Albert Chmielowski udali się na rekonesans po ulicach bydgoskiej starówki, a fotoreporterzy mieli możliwość zrobienia zdjęć.

Opinie

Jakich Trzech Króli? Przecież to święto sześciu Króli.
~miki · 28 grudnia 2016 23:09
miki dopowiem, że po wpłacie na odpowiednie wyborcze konto przez " ekonomistę " Ryszarda Petru w naszej 225-letniej konstytucji zostanie zaKODowane Święto Sześciu Króli w " bulu i nadzieji "!
~antymiki · 29 grudnia 2016 20:41
Pochód powinna otwierać pani Beata ze swoimi niepełnosprawnymi synami, której Bruski odmówił prawa do lokalu socjalnego.
~Zenek · 29 grudnia 2016 02:33
Super wreszcie będziemy mogli uczestniczyć lub zobaczyć coś normalnego ,ładnego . Mamy dosyć wrzeszczących i zionących nienawiścią skaczących starców z KOD
~Mira · 29 grudnia 2016 08:46