reklama

Będzie Stadion Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy

/i/ · 2016-09-27 13:08
Jutro na sesji bydgoscy radni nadadzą stadionowi przy ul. Sportowej 2 nazwę: Stadion Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydgoszczy.

Starania kibiców Polonii Bydgoszcz o przywrócenie historycznej nazwy stadionu przy ul. Sportowej zakończą się jutro na sesji Rady Miasta Bydgoszczy pozytywnym finałem. Kibice od wielu lat przypominali władzom miasta o przedwojennej nazwie stadionu.

Kilka miesięcy temu wystąpili oni do władz Polonii Bydgoszcz z następującym apelem:

„Panie Prezesie, my kibice zrzeszeni w Stowarzyszeniach: Pomagamy Polonii i Biało – Czerwone Pokolenie, zwracamy się do Pana z wnioskiem o możliwość powrotu do przedwojennej decyzji władz miasta Bydgoszczy i korzystanie oraz wyeksponowanie nazwy stadionu przy ulicy Sportowej 2, która wynika z poniższego aktu normatywnego:

- Uchwałą Magistratu z dnia 04.06.1935 r. Prezydium Miejskiego Komitetu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego zmieniło nazwę Stadionu Miejskiego na: „Stadion Miejski im. Marszałka Piłsudskiego”, spełniając wolę lokalnych organizacji i zrzeszeń sportowych. Decyzją Przewodniczącego Komisji, Prezydenta Leona Barciszewskiego, od ww. dnia przy ogłaszaniu imprez sportowych na tym obiekcie, należy korzystać z nazwy w pełnym brzmieniu.

Kompletna nazwa „Stadion Polonii Bydgoszcz im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”, byłaby ukoronowaniem wieloletnich starań środowiska kibiców i działaczy polonijnych, o przywrócenie na ul. Sportowej 2 prawowitej symboliki, będącej w spójności z międzywojennym znaczeniem klubu, stanowiącego swoiste wotum wdzięczności, za dar wolności po 123 latach zaborów.

Prosimy o pozytywne rozpatrzenie naszego wniosku.”

Prezes klubu Władysław Gollob pozytywnie odniósł się do kibicowskiego apelu i wystąpił do władz miasta o wyeksponowanie historycznej nazwy stadionu. Pracownicy bydgoskiego Urzędu Miasta podjęli poszukiwania w Archiwum Państwowym aktu, na który powołują się kibice. Dokumentów z 1935 roku nie udało się jednak odszukać.

W tej sytuacji prezydent Rafał Bruski przygotował projekt uchwały Rady Miasta, by od formalnej strony uporządkować sprawę nazwy stadionu przy ul. Sportowej 2. Jutro na sesji bydgoscy radni przegłosują uchwałę, nadającą stadionowi nazwę: „Stadion Miejski im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”.

Opinie

stadion należałoby zburzyć, przenieść w inne miejsce, a ci nadają mu imię J.P. To co było dobre w 1935 r. nie jest dobre w 2016 r. Stadion, na którym Polonia dostaje tęgie baty chce się nazwać imieniem Zwycięscy z 1920 r. To istna błazenada.
~no, obłęd · 27 września 2016 14:35
Uważam, że Polonia Bydgoszcz powinna uhonorować stadion nazwiskiem któregoś ze swoich byłych wspaniałych zawodników. Jako żywo marszałek Piłsudski nie nadaje się na patrona obiektu sportowego.
~Yann · 27 września 2016 14:49
Widzę że portal bydgoszcz24.pl nabrał wody w usta po "wspaniałej sztuce artystycznej" w Teatrze Polskim. Opiszcie w dziale kultura jak to aktorka muzułmanka wyciąga sobie z przyrodzenia pomiętą flagę Polski a później aktor Jezus nago uprawia sztuczny (chyba) sex z muzułmanką. No chyba się nie boicie czy po prostu nie jesteście na czasie?
~Hela · 28 września 2016 13:06
To dopiero jest pomysł! Całkowicie ktoś odleciał. A czemu nie Wincetego Witosa?! MOże Jana III Sobieskiego ?!
~wos · 29 września 2016 12:09