reklama

Budowa dróg osiedlowych to największa ściema minionego roku

Ewa Starosta · 2017-01-10 07:52
Inwestycje drogowe pokazują, że jesteśmy miastem „dwóch prędkości rozwoju”. W roku 2016 zakończyła się modernizacja ulicy Chodkiewicza, a nie zakończono budowy żadnej drogi osiedlowej.

Nieutwardzonych dróg jest w naszym mieście ponad 700, mieszka przy nich kilkadziesiąt tysięcy bydgoszczan, więc na rozwiązaniu tego problemu powinno zależeć każdej ekipie rządzącej miastem, bez względu na szyld partyjny. Rafał Bruski nie miał takiego zamiaru. Nie kontynuował zainicjowanego przez Konstantego Dombrowicza programu systematycznej budowy dróg osiedlowej, na którego realizację poprzedni prezydent postanowił przeznaczać kilkadziesiąt mln zł rocznie.

To zaniechanie wykorzystane zostało w kampanii wyborczej w 2015 roku. Konkurenci Platformy Obywatelskiej mogli walić jak w bęben w prezydenta z PO, zyskując jednocześnie poklask mieszkańców z obrzeżnych dzielnic miasta. We wrześniu 2015 roku rada miasta głosami PiS i radnego niezależnego przegłosowała uchwałę zobowiązującą prezydenta do przeznaczenia co roku 35 mln zł na budowę dróg osiedlowych.

W jakiejś mierze prezydent się do niej zastosował i w budżecie na rok 2016 przeznaczył 17 mln zł na utwardzenie dróg na osiedlach. – Z tej kwoty wykorzystane zostały w minionym roku tylko 4 mln zł i nie została zakończona budowa żadnej drogi osiedlowej – stwierdza ze smutkiem radny Bogdan Dzakanowski.

Zapytaliśmy, dlaczego nie został zrealizowany plan budowy dróg osiedlowych na rok 2016. – Realizując przyjęty przez radnych Rady Miasta program w latach 2016 – 2018 zostanie utwardzonych 16 dróg gruntowych, które uzyskały najwyższą sumą punktów w poszczególnych kryteriach. Ulica Ptasia oraz ul. Siedlecka od ul. Pileckiego do ul. Karolewskiej wraz z ul. Świekatowską są obecnie w trakcie realizacji. Pozostałe 14 dróg podzielono na trzy pakiety. Przewidziano dla nich opracowanie dokumentacji technicznej, w tym koncepcji budowy drogi – odpowiedział Krzysztof Kosiedowski, rzecznik ZDMiKP, nie wyjaśniając, dlaczego nie wykorzystano środków przeznaczonych w minionym roku na „gruntówki” i z jakiego powodu nie została w 2016 roku utwardzona żadna droga osiedlowa.

———-

Podczas sesji rady miasta we wrześniu 2015 roku debatowano nad obywatelskim projektem uchwały zobowiązującym do wydawania rocznie 35 mln zł na budowę ulic osiedlowych. Prezydent Rafał Bruski wygłosił wówczas znamienne słowa, jak zwykle, nie wykazując najmniejszej dbałości o styl, składnię czy gramatykę. Stwierdził mianowicie: – To nie jest najważniejszy problem, jeśli dotyczy 8% mieszkańców. Od początku tego tematu jest demagogia.

Prezydent zdradził wówczas, że jego zdaniem drogi osiedlowe nie są problemem wymagającym rozwiązania. Pieniądze na utwardzanie dróg osiedlowych przeznaczył w budżecie na rok 2016 pod przymusem „obywatelskim” (pod projektem uchwały widniało 3 tys. podpisów mieszkańców). Chyba jednak nie czuje się zobowiązany do realizowania „demagogicznych” przedsięwzięć. Nie można wykluczyć, iż drogowcy otrzymali wskazówkę, żeby nie spieszyli się za bardzo z wydawaniem pieniędzy na budowę dróg osiedlowych.

Opinie

przestańmy płacić podatki, to jest tylko 8% mieszkańców Bydgoszczy, nich płacą mieszkający w blokach
~bog · 10 stycznia 2017 13:41
Chłopie co ty piszesz za bzdury mieszkańcy bloków płacą zarówno podatek gruntowy jak i od ruchomości .
~Tadeusz · 10 stycznia 2017 21:04
Nawet utwardzenia gruntówek nie potrafią dobrze zrobić. Uważam, że "utwardzenie" jest wielkim przekrętem. Po zasypaniu dziur wiórkami asfaltowymi i liźnięciu wyrówniarką efekt jest taki jak przed robotą. Bruskiego powinno się wysadzić ze stanowiska przed terminem za stan dróg osiedlowych. Ale prawnie jest to trudne. Mam nadzieję, że na Miedzyń przed wyborami nie przyjedzie, bo cały nie wyjedzie. Dziury są straszne...
~Hrabias50 · 10 stycznia 2017 14:42
co chce zamknąć TVN i TVN 24? Jak można to co on plecie, traktować poważnie?
~Dzakanowski to ten nawiedzony? · 10 stycznia 2017 17:00
Tylko naiwni mogą sądzić, że bezczelnie pasożytujące na nas mafie, zechcą coś dla "łosiów" zrobić. Jeśli już to na pewno ze sporą marżą. Dla siebie i szemranych kumpli.
~Leonard Borowski · 10 stycznia 2017 19:30
A ja uważam że trzeba zmienić prezydenta.
~Królewicz · 10 stycznia 2017 21:05
Zamiast budowac Trase Uniwersytecka trzeba bylo budowac osiedlowki - mnostwo ulic byloby utwardzonych a tak to most do nikad - nawet jak bedzie polaczenie z Jana Pawła II to i tak bedzie to wlot do miasta (Focusa) i co dalej?
~pay · 10 stycznia 2017 22:25
Trzeba budować najważniejsze ulice w pierwszej kolejności. Według mnie to dobrze, że Bruski skupił się na Kujawskiej i Grunwaldzkiej.
~Luka · 15 stycznia 2017 23:34