reklama

Bydgoski artysta z nagrodą na Międzynarodowym Biennale Obrazu „Quadro-Art”

(was) · 2016-12-07 23:05
Praca „Naprzeciw siebie IX” autorstwa Kazimierza Drejasa zajęła drugie miejsce na międzynarodowym biennale, które od pięciu lat odbywa się w Łodzi.

Celem Międzynarodowego Biennale Obrazu „Quadro-Art”, które w tym roku odbyło się w Łodzi po raz piąty, jest przegląd aktualnych tendencji artystycznych. W tegorocznej edycji konkursu nagrodzony został bydgoszczanin Kazimierz Drejas. Jego praca pt. „Naprzeciw siebie IX” zajęła drugie miejsce.

Do konkursu zakwalifikowano 73 prace. Oceniała je komisja konkursowa w składzie: Jolanta Rudzka-Habisiak (rektor ASP Łódź), Gabriel Kołat (ASP Łódź), Piotr Mastalerz (Politechnika Łódzka), Leokadia Bartoszko (ZPAP Okręg Łódzki) i Maksymilian Majewski (ZPAP Okręg Łódzki).

Obrazy wszystkich uczestników tegorocznej edycji konkursu, a także członków jury będzie można zobaczyć na wystawie w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Uroczyste otwarcie ekspozycji i wręczenie nagród nastąpi 15 grudnia. Wystawa będzie czynna do 5 lutego.

„Malowane przez Drejasa kobiety, mimo że posiadają bardzo konkretną, mocną fakturową substancjalność, zdają się istnieniami niezwykle kruchymi, subtelnymi, o wrażliwej kontemplatywno-melancholijnej osobowości, wyalienowanymi z rzeczywistości, zamkniętymi w swym wewnętrznym, skupionym, intymnym życiu, pogrążonymi w samotności i ciszy” – napisał o malarstwie artysty Piotr Siemaszko.

„Delikatnie kubizujące sylwetki postaci mogą kojarzyć się już nie z teatrem ludzi, lecz z teatrem marionetek. Sylwetki kobiet pokryte są jakby chitynowymi pancerzykami, co w efekcie wzmaga wrażenie odrębności, nieobecności i nierealności” – uzupełnia powyższą analizę Jacek Soliński.

Kazimierz Drejas urodził się w 1937 roku w Bydgoszczy. Studia odbył na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu i Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Członek ZPAP od 1965. Jest autorem 35 wystaw indywidualnych. Uczestniczył w 89 wystawach plastyki bydgoskiej, 72 wystawach ogólnopolskich i międzynarodowych i w 24 wystawach zagranicznych. Jego prace znajdują się w zbiorach publicznych (70 obrazów) oraz prywatnych w kraju i zagranicą (230 obrazów). Otrzymał szereg nagród i wyróżnień. W 2005 roku nakładem Galerii Autorskiej Jana Kaji i Jacka Solińskiego został wydany jego album monograficzny pt. „Dwoistość i jedność”.

Opinie

Dlaczego nie namalował np. koni ? Wiadomo, bo za trudne. Więc wziął się za gołe baby. Czy w istocie nie ma lepszych tematów. Zboczek, czy co ?
~Ktoś · 8 grudnia 2016 16:56
Baby suche,brzydkie i straszne.Facet potrafi malować ale gdzie to w domu powiesić? Proponuję malować coś uśmiechniętego i optymistycznego.
~korn · 8 grudnia 2016 20:50