reklama

Bydgoskie pomniki gotowe na Orszak Trzech Króli

/i/ · 2017-01-01 21:40
Rzeźba „Przechodzącego przez rzekę” oraz pomnik króla Kazimierza Wielkiego otrzymały złote korony oraz okolicznościowe szarfy pod koniec ubiegłego roku. Dzisiaj organizatorzy Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli ukoronowali kolejne pomniki w centrum Bydgoszczy. Chcą w ten sposób zachęcić mieszkańców miasta do udziału w orszaku oraz zwrócić uwagę na same pomniki.

Koronowanie „Przechodzącego przez rzekę”, który wisi na linie 20 metrów nad taflą Brdy i pomnika Kazimierza Wielkiego, który razem z cokołem ma 7 metrów wysokości odbyło się 30 grudnia ub. roku i użyty został wtedy specjalny podnośnik samochodowy. Kolejne koronacje odbyły się dzisiaj w godzinach porannych. Udekorowane zostały pomniki prezydenta Leona Barciszewskiego, Andrzeja Szwalbego oraz rzeźba „Wędrowiec” (stoi na skrzyżowaniu ulic Dworcowej i Gdańskiej). Korony otrzymali także Marian Rejewski i prof. Zygmunt Mackiewicz, którzy siedzą na swoich ławeczkach. Pomniki ozdobione są koronami ze złotej tkaniny oraz szarfami z napisem „Orszak Trzech Króli 6 stycznia”.

- Korony zostały uszyte ze złotej, świecącej tkaniny wypełnionej ociepliną. Mają możliwość regulacji poprzez mocowanie na rzepy, dzięki czemu można je łatwo dopasować do obwodu głowy postaci – mówi Sława Dzwoniarska, odpowiedzialna za projektowanie strojów orszakowych.

- Chcemy zwrócić uwagę bydgoszczan na orszak, ale też na same pomniki. Często traktuje się je jak stały element krajobrazu i przechodzi obok nieuważnie. Jeśli choć trochę zmienią się wizualnie będą bardziej przyciągały wzrok – wyjaśnia Anna Perlik-Piątkowska, rzecznik prasowy Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.

W Bydgoszczy orszak organizowany jest po raz czwarty. W ciągu trzech lat stał się jednym z największych w Polsce – w ubiegłym roku za królami podążyło ok. 10 tys. kolędników.

IV Bydgoski Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Bydgoszczy 6 stycznia 2017 r. Rozpocznie się Mszą świętą o godz. 10.30 w kościele Świętej Trójcy (ul. Świętej Trójcy 26). Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12 i przejdzie ulicami: ks. A. Kordeckiego, Focha, Mostową do Starego Rynku.

Opinie

Jakich trzech króli? Przecież to święto sześciu króli.
~miki · 2 stycznia 2017 00:27
Estetycznie dno, a symbolicznie barbarzyństwo. Generalnie kiepski pomysł. Uprzedzając ataki - sam marsz jest ok, uczestniczyłem. Ale taka forma "promocji" to żenada i obraza dla pamięci bohaterów, których pomniki upamiętniają.
~o. · 2 stycznia 2017 08:15
100% racji
~Tony · 2 stycznia 2017 09:07
Racja! Ale czego oczekiwać od ludzi, którzy zakładają gacie na głowę.
~Pimko · 2 stycznia 2017 11:42
Ta akcja strasznie kiepsko świadczy o jej organizatorach. Zwykłe bezczeszczenie pomników.
Wątpliwe przy tej estetyce, ale do przyjęcia - Przechodzący przez rzekę (postać fikcyjna).
Ale nie do zaakceptowania takie postępowanie wobec pomników osób zasłużonych dla Bydgoszczy.
Chodzi o zwykłą przyzwoitość.
~szarak · 2 stycznia 2017 10:48
Korona na głowie prezydenta Barciszewskiego to rzeczywiście nieporozumienie
~Luka · 3 stycznia 2017 21:00