reklama

Bydgoskie technika są chlubą miasta

(was) · 2015-07-20 07:39
Nasze technika plasują się wysoko w rankingach, dobrze kształcą i stale cieszą się zainteresowaniem absolwentów gimnazjów.

Wśród największych polskich miast Bydgoszcz jest jedynym, gdzie więcej jest uczniów w technikach niż w liceach. Na dodatek, są to szkoły posiadającą ogólnopolską renomę. Szczególnie cenione jest Technikum Elektroniczne, które od kilkunastu lat znajduje się w pierwszej piątce publikowanego przez „Perspektywy” rankingu techników w Polsce (w tym roku na miejscu trzecim).

W pierwszej setce Bydgoszcz reprezentują jeszcze Technikum Chemiczne (35) i Technikum Budowlane (90). Na miejscu 130. tegorocznego rankingu znaleźliśmy Technikum Ekonomiczne nr 1, a na 139 Technikum Hotelowe w Zespole Szkół Gastronomicznych. Najwyżej notowane toruńskie technikum zajmuje miejsce 156.

Jak informowaliśmy, bydgoskie Technikum Elektryczno-Energetyczne od nowego roku szkolnego rozpocznie kształcenie techników chłodnictwa i klimatyzacji. To nowy zawód, który staraniem bydgoskich pedagogów, przedsiębiorców i polityków, został w zeszłym roku utworzony.

Byliśmy ciekawi, czy wzbudził zainteresowanie. Ilu młodych bydgoszczan chce zostać technikami chłodnictwa i klimatyzacji? Jakie są wyniki naboru? – Uważam, że osiągnęliśmy sukces. Aktualnie mamy 21 uczniów, którzy potwierdzili deklarację kształcenia się w nowym zawodzie – cieszy się Maciej Cierzniewski, który najbardziej w sprawę jego utworzenia się zaangażował. Widać, że odczuwa wielką satysfakcję.

- Dzwonią dyrektorzy kolejnych szkół w Polsce i proszą o pomoc przy uruchamianiu nowego zawodu. Dla nas natomiast najistotniejsze jest to, że do szkoły zgłaszają się kolejni przedsiębiorcy, którzy chcą podjąć współpracę i objąć patronatem klasę, uczniów. Jednym z najważniejszych partnerów będzie Krajowe Forum Chłodnictwa, które chce nas wspomóc merytorycznie i sprzętowo – informuje kierownik kształcenia praktycznego w Zespole Szkół nr 12 w Bydgoszczy, w obrębie którego działa Technikum Elektryczno-Energetyczne.

Obecnie czekają na rozpatrzenie dwa projekty, które zostały przygotowane w celu pozyskania środków unijnych na zakup sprzętu specjalistycznego oraz modernizację bazy dydaktycznej szkoły poprzez dobudowanie pawilonu, który byłby Regionalnym Centrum Energetyki Chłodnictwa i Klimatyzacji. Trzymamy kciuki!

Opinie

też trzymam kciuki, szkoda, że zlikwidowali kolejówę bo za kilka lat będą braki na rynku
~Ankaa · 20 lipca 2015 14:30