reklama

Chemikalia pozachemowskie zanieczyszczają wodę i trują

Ewa Starosta · 2016-10-13 07:00
Zakłady Chemiczne „Zachem” kilka lat temu zakończyły żywot, ale pozostawiły po sobie szkodliwie chemikalia.

- To jeden wielki syf, prawdziwa tablica Mendelejewa – powiedział nam emeryt, który jako inżynier chemik przepracował większość życia w Zachemie. Faktycznie, ziemia na terenie, gdzie składowano niebezpieczne odpady, jest nasycona związkami metanu, chloru, siarki i różnymi fenolami. Inspektorzy Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska stwierdzili, że chemikalia zanieczyszczają wody podziemne, czyli trują wodę w studniach na obszarze Łęgnowa i Plątnowa.

W latach 90. wybudowano w Zachemie tzw. ujęcie barierowe (trzy blisko 20-metrowej głębokości studnie z przyłączami i instalacją neutralizacji ścieków), którego zadaniem było przejmowanie zanieczyszczeń płynących w wodach podziemnych, by uniemożliwić ich rozprzestrzenianie. Jednak od dłuższego czasu system ten nie funkcjonuje, co oznacza, że trujące chemikalia dostają się do wód podziemnych.

- 6 września 2016 r. do Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe zostało przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy złożone zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby, które doprowadziły do wyłączenia z eksploatacji instalacji zwanej „ujęciem barierowym” – poinformował nas Dariusz Górski, rzecznik prasowy RDOŚ.

Na podjęcie decyzji, czy zostanie wszczęte dochodzenie, prokuratura ma 30 dni. – Sprawę przejęła Prokuratura Okręgowa – wyjaśnił prokurator Włodzimierz Marszałkowski, szef Prokuratury Rejonowej Bydgoszcz-Południe, gdy zapytaliśmy, jaka decyzja zapadła.

- W Prokuraturze Okręgowej w Bydgoszczy jest prowadzone od 2015 roku postępowanie dotyczące składowania w warunkach szkodzących zdrowiu ludzi odpadów poprodukcyjnych w latach 2006 – 2014 oraz zaniechania eksploatacji tzw. ujęcia barierowego w roku 2013. Z uwagi na tożsamość zagadnień, obecne zawiadomienie RDOŚ zostało dołączone do tego postępowania – ustaliła prokurator Agnieszka Adamska-Okońska, rzecznik Prokuratury Okręgowej. W tej chwili trwa oczekiwanie na opinię biegłych.

Nie czekając na ustalenia prokuratury, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy wydał 14 września decyzję nakładającą na spółki Infrastruktura Kapuściska i Gamatronic System obowiązek niezwłocznego uruchomienia ujęcia barierowego i podczyszczalni ścieków, w celu powstrzymania niekontrolowanej migracji zanieczyszczonych wód podziemnych. Decyzji został nadany rygor natychmiastowej wykonalności.

Opinie

a gdzie są teraz p. Ciemniak czy Mikołajski zasłużeni zausznicy Ciechu, grabaże Zachemu ?
~sa · 13 października 2016 10:10
A najlepszą ironią miejsca i czasu jest fakt, że osoba odpowiedzialna za obecny stan rzeczy na terenie Zachemu jest teraz prezesem komunalnej firmy utylizującej śmieci. Zamienił jedne śmieci (te pozostawione w Zachemie), na drugie ( te komunalne) i fantastycznie na tym wyszedł.

Taka to jest nasza kochana ojczyzna. Cwaniacy i spryciarze z milionami, a uczciwi na bruk. Za kradzież batonika dwa lata więzienia, a za kradzież lub zmarnowanie milionów złotych odznaczenia, pieniądze, zaszczyty i sława.
~miki · 13 października 2016 22:30
Konrad M to księgowy PO. Musi jakoś zbierać dla Bruskiego kase.
~Rysio · 15 października 2016 04:17