Co będzie przy Poznańskiej 25? Sklepy, mieszkania, a może parking?

(was) · 2016-12-28 07:20
Przetarg młotkowy odbędzie się 17 stycznia o godz. 11.00 w ratuszu.

Miasto wystawiło na sprzedaż teren w centrum Bydgoszczy o powierzchni 917 m kw. Wcześniej stał na tej parceli niezamieszkały i kompletnie zdewastowany budynek mieszkalny o podwójnym adresie Poznańska 25/Grudziądzka 30. Na wniosek ADM prezydent pod koniec 2014 roku wydał decyzję zezwalającą na jego rozbiórkę.

Obecnie nieruchomość jest niezabudowana, a jej atrakcyjne położenie sprawia, iż licytacja, która odbędzie się za trzy tygodnie w ratuszu, wzbudzi najprawdopodobniej duże zainteresowanie. Trzeba jednak wpłacić wadium w wysokości 96 tys. zł, żeby wziąć w niej udział. Cena wywoławcza wynosi 780 tys. zł, ale nabywca na pewno będzie musiał wyłożyć znacznie wyższą kwotę.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego zezwala na powstanie w tym miejscu zabudowy usługowej i mieszkalnej. Z ogłoszenia o przetargu nieograniczonym wyczytaliśmy, że „dopuszcza się realizację kubaturowych parkingów wielopoziomowych”. Znajduje się w nim także ważne zastrzeżenie: „obowiązuje utrzymanie i uzupełnienie zabudowy pierzejowej od strony ulicy Poznańskiej”.

Oczywiście, nic nie powstanie w tym miejscu bez uzgodnienia z konserwatorem zabytków, a rozpoczęcie budowy będzie możliwe dopiero po przeprowadzeniu badań archeologicznych.

Opinie

parking dla urzędowskich
~jasnowidz · 28 grudnia 2016 10:03
Jeden konserwator zabytków czy plastyk miejski nie powinni być wyroczniami w decydowaniu w sprawie estetyki miasta. W wielu przypadkach mamy w mieście koszmarki
~judasz · 28 grudnia 2016 13:54
albo zniszczony bezpowrotnie kawał historii
~ksa przyciąga · 28 grudnia 2016 13:56
W tym miejscu znajdował się kościół ewangelicki. Zatem do końca nie wiem czy kwestie własności gruntu są wyjaśnione. Mnie osobiście interesuje jedna z najstarszych kamienic bydgoskich , która jeszcze niedawno znajdowała się prawie naprzeciw wyżej wymienionego terenu. W dziwnych okolicznościach właśnie w niej doszło do pożaru a potem szybko ją zburzono i od razu znalazł się deweloper Rodźko .Chce budować kolejne szkaradztwo. Pytam się zatem jak to możliwe, że kolejny zabytkowy budynek w centrum miasta tak sobie po prostu zniknął? Co na to nasz mierny konserwator i władze miasta ?
~Kamienica · 28 grudnia 2016 17:15
Dokładnie, władze powinny przypilnować, by w tej strefie nie budowano szkaradztw i by zadbano o właściwe prace archeologiczne. Jak wyburzano budynek na tej działce, to piękne piwnice po prostu zasypano, a przecież w okolicach świątyń były pochówki i inne historyczne ciekawostki. Warto, by media pilnowały tego tematu.
Co się dzieje z głębokimi piwnicami na działce po drugiej stornie - wczoraj tamtędy przejeżdżałem i widziałem, że są właśnie zasypywane. A mogłyby dużo powiedzieć o historii miasta. Tak dużo pamiątek mamy w Bydgoszczy, by nie dbać o to co pozostało?
~o. · 29 grudnia 2016 10:15
Tam powinien stanąć pomnik Bruskiego.
~Michał · 28 grudnia 2016 18:35
Urodziłem się i mieszkałem kopę lat na przysłowiowy rzut beretem i kiedyś stała tam świątynie chyba cerkiew , wchodziłem jako ciekawski dzieciak tam wielokrotnie i widziałem kapłana z brodą .
Nie wiem na czyim gruncie stała ta budowla ale nie sądzę żeby była własnością miasta.
~Tolek · 28 grudnia 2016 18:44
Ze Św. Trójcy widać działkę przygotowywaną pod budowę i faktycznie przydałby się nadzór archeo, bo rozbiórka od strony Poznanskiej jest zadziwiająco szybka i nie ma gwarancji, że jesto odpowiednio przez urzędników nadzorowana. Chciałabym, aby nie popełniono tych błędów przy sprzedawane działce po drugiej stronie (25), bo to miejsce po kościele i należy je zbadać. No i prezydent nie powinien dopuścić do budowy jakiś gniotów, bo podobno walczy ze szpetotą.
~zaniepokojona · 29 grudnia 2016 13:23