reklama

"Dziadek do orzechów" w filharmonii. Mamy zaproszenia

/i/ · 2016-12-04 18:15
W piątek, 9 grudnia, o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej odbędzie się koncert na zakończenie wojewódzkich obchodów 100. rocznicy urodzin Jerzego Pietrkiewicza. Usłyszymy dzieła Czajkowskiego i Wieniawskiego, a także prawykonanie światowe „Modlitwy do Matki Boskiej Skępskiej” Jerzego Pietrkiewicza do muzyki Roxanny i Andrzeja Panufnika. Mamy zaproszenia.

W 2016 roku przypada 100. rocznica urodzin Jerzego Pietrkiewicza (1916 – 2007) poety, prozaika, eseisty i tłumacza, który urodził się niedaleko Włocławka, ale większość życia spędził na emigracji w Wielkiej Brytanii. Był głęboko religijny, wielokrotnie wracał do tematu Matki Boskiej Skępskiej, otoczonej kultem figurki maryjnej z miejscowości Skępe w Ziemi Dobrzyńskiej, u której szukał wstawiennictwa i poświęcił jej jeden z najpiękniejszych swoich wierszy „Modlitwę do Matki Boskiej Skępskiej”. Pietrkiewicz poprosił swojego przyjaciela Andrzeja Panufnika, wybitnego, emigracyjnego kompozytora, o proste opracowanie muzyczne jego tekstu, aby powstała w ten sposób pieśń mogła zostać rozpowszechniona wśród ludzi w jego rodzinnych stronach.

Po śmierci Andrzeja Panufnika, jego córka, Roxanna, opracowała napisaną przez ojca melodię na kwartet smyczkowy, a następnie na orkiestrę smyczkową. Prapremiera światowa utworu w aranżacji na sopran i orkiestrę smyczkową nastąpi w Filharmonii Pomorskiej podczas koncertu wieńczącego wojewódzkie obchody rocznicy. Partie solowe wykona znakomita sopranistka Katarzyna Jaracz.

Ponadto w programie koncertu: II Koncert skrzypcowy d-moll Wieniawskiego, który wraz z symfonikami zagra Amelia Maszońska, bardzo utalentowana skrzypaczka, uczestniczka III etapu 15. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego (2016), oraz Suita z Dziadka do orzechów Czajkowskiego, który dziś jest jednym z najczęściej wystawianych baletów na świecie. Koncert poprowadzi Kai Bumann, szef artystyczny Filharmonii Pomorskiej.

Na koncert mamy trzy podwójne zaproszenia. Aby się o nie ubiegać, wystarczy przesłać na nasz adres konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: W jakiej miejscowości naszego województwa urodził się Jerzy Pietrkiewicz? Spośród autorów trafnych odpowiedzi wylosujemy trzy podwójne zaproszenia, które będą do odbioru w kasie filharmonii przed koncertem. Konkurs trwa do środy, 7 grudnia, do godz. 12. Zwycięzców o wygranej poinformujemy mailami 15 minut później.
Odpowiedź: Fabianki, pow. włocławski.

“Dziadek do orzechów”
ZAKOŃCZENIE WOJEWÓDZKICH OBCHODÓW 100. ROCZNICY URODZIN JERZEGO PIETRKIEWICZA
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

W programie:

  • Roxanna i Andrzej Panufnik„To Holy Mother of Skępe” (prawykonanie światowe)
  • Henryk WieniawskiII Koncert skrzypcowy d-moll op. 22
  • Piotr CzajkowskiSuita z baletu „Dziadek do orzechów”

Opinie

O Boże, od urodzenia tu a w życiu o Pietrkiewiczu nie slyszalem. Czy to poeta wyklęty, czy głęboko schowany?
~lon · 4 grudnia 2016 18:56
Pewnie to jakiś znajomy rodziny Ardanowskiego albo rydzyka, bo to oni teraz pieniądze rozdają. A ki diabeł ten Buman, Mieliśmy podnosić się z kolan, a tu jakiś niemiec naszą orkiestrą ma rządzić. Miała nam Merkel nie podrzucać imigrantów.
~klon · 4 grudnia 2016 22:40