reklama

"Experimental Psychology" wydarzeniem Drums Fuzji 2013

/-/ · 2013-11-27 15:20
Dzisiaj od warsztatów w Zespole Szkół Muzycznych rozpoczyna się pięciodniowy Festiwal Sztuki Perkusyjnej Drums Fuzje 2013. Bardzo ciekawie zapowiadają się koncerty w MCK-u w piątek, 29 listopada. Nastąpi ogólnopolska premiera albumu duetu Gorzycki - Gruchot "Experimental Psychology". Uzupełni ją równie znakomity koncert jazzująco - klasycznego zespołu The Bees' Knees.

Oto program drugiego dnia festiwalu Drums Fuzje w Miejskim Centrum Kultury:
29 listopada (piątek)

  • godz. 20.00

Experimental Psychology (ogólnopolska premiera !)
Oddajmy głos Rafałowi Gorzyckiemu, który tak opisuje projekt: “Kameralistyka we współczesnej muzyce improwizowanej. Duet… W muzyce jazzowej, improwizowanej i współczesnej kameralistyce ten najmniejszy z możliwych zespół jest niedoceniany i bagatelizowany. Jest mało literatury, analiz, nagrań duetów. Idea polega na realizacji 3 uzupełniających się projektów muzycznych duetów z dwoma różnymi artystami z różnych krajów oraz odmiennych kręgów stylistycznych. Pierwszym albumem z serii jest płyta “Therapy” nagrana z Kamilem Paterem z Dzikiego Jazzu, A-kinetonu, CNS i kwartetu Irka Wojtczaka. Zaprezentowaliśmy tam muzykę bardziej jazzową, czy nawet elektryczną.
Drugi duet to album “Experimental Psychology”. Artystą zaproszonym do tego projektu jest skrzypek ¬ Sebastian Gruchot. Polak – mieszkający od lat w Norwegii. Klasyk, awangardzista, elektronik, który na co dzień gra muzykę elektroniczną i współczesną. Na obu albumach pragnęliśmy, aby pojawiła sieę muzyka na nowo definiująca pojęcia: jazzu, improwizacji, elektroniki i kameralistyki. Współczesna muzyka improwizowana nazywana jeszcze jazzem oraz kameralistyka i elektronika XX i XXI wieku uzupełniają się od niedawna, przenikają i wciąż inspirują. Od czasów Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia i połączenia jazzu z muzyką elektryczną na przełomie lat 60. i 70. XX wieku znów dzieje się coś intrygującego.”
Rafał Gorzycki o Experimental Psychology:
„Mamy zamiar przedstawić Państwu i zgłębić te tendencje w sposób kompletny, twórczy… będący swego rodzaju diagnozą dzisiejszej muzyki”.

RAFAŁ GORZYCKI jest zaliczany obecnie do najważniejszych, najbardziej twórczych muzyków jazzowych, kompozytorów i perkusistów w Polsce oraz Europie. Jest stypendystą marszałka województwa kujawsko-pomorskiego i członkiem Polskiej Akademii Fonograficznej. Współtworzone przez Gorzyckiego zespoły Sing Sing Penelope i Dziki Jazz zostały okrzyknięte muzycznymi odkryciami ostatniej dekady, które przyczyniły się do zmiany pokoleniowej w polskim jazzie. Rafał Gorzycki konsekwentnie promuje miasto Bydgoszcz, występując na scenach i festiwalach całej Europy, Azji i USA, wydając swoje autorskie albumy wyróżniane przez media w Europie i USA.

  • godz. 21.30
  • The Bees’ Knees
  • Wykonawcy: Irek Wojtczak – saksofon, Kamil Pater – gitara, Adam Żuchowski – kontrabas, Kuba Staruszkiewicz – perkusja.

The Bees’ Knees to wypadkowa wielu przecinających się wpływów zarówno muzyki jazzowej jak i klasycznej, ale osadzona w tradycji swobodnej improwizacji. Szerokie spektrum stylistyczne, po którym poruszają się muzycy to kontrast pomiędzy impresją harmoniczną a melancholijną melodyką. Prezentowana muzyka jest kolektywnym wyrazem indywidualnej wolności muzyków: saksofonisty Irka Wojtczaka, gitarzysty Kamila Patera, kontrabasisty Adama Żuchowskiego i perkusisty Kuby Staruszkiewicza.

KUBA STARUSZKIEWICZ – perkusista niezdeklarowany stylistycznie, podążający za intuicyjno-energetycznymi impulsami muzycznymi. Znany z długoletniej współpracy z zespołem Pink Freud oraz projektami Tymona Tymańskiego (Kury, Miłość, Tymański Yass/Brass Ensamble).

Opinie