reklama

Firmy zainteresowane budową II etapu Trasy Uniwersyteckiej - do przetargu!

/i/ · 2016-10-31 16:34
Dzisiaj Prezydent Bydgoszczy ogłosił przetarg na budowę II etapu Trasy Uniwersyteckiej. Zrealizowanie inwestycji poprawi dojazd na osiedle Glinki i do rozwijającego się Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego.

Wydłużenie Trasy Uniwersyteckiej zdecydowanie poprawi płynność ruchu na Wzgórzu Wolności. Dzięki wiaduktowi nad al. Jana Pawła II ruch w ciągu ważnej drogi krajowej będzie odbywał się bezkolizyjnie. Nowa trasa będzie najkrótszym połączeniem osiedla Glinki oraz Bydgoskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego, w którym zatrudnionych jest ponad 3 tysiące osób. Odcinek od ul. Ujejskiego do al. Wojska Polskiego będzie posiadał dwie jezdnie. Projekt zakłada też rozbudowę infrastruktury dedykowanej pieszym, rowerzystom oraz pojazdom komunikacji miejskiej. Rozwiązania techniczne zostały skonsultowane z mieszkańcami.

- Zaczynamy kolejną ważną inwestycję, która usprawni poruszanie się po Bydgoszczy – mówi prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Inwestycja zakłada przede wszystkim budowę nowej, blisko 500-metrowej ulicy łączącej al. Wojska Polskiego z al. Jana Pawła II i ul. Glinki. Na odcinku od Wojska Polskiego do ul. Ujejskiego zaprojektowano dwie jezdnie o szerokości 7 m z pasem dzielącym o szerokości 6 m. Obie jezdnie będą posiadać, po swoich zewnętrznych stronach, ścieżki rowerowe i chodniki. Dodatkowo w tym rejonie zostanie przebudowane skrzyżowanie ul. Ujejskiego z ul. Karpacką. Na jego miejscu zaprojektowano małe, 4-wlotowe rondo. Zmodernizowana zostanie również ulica Glinki na odcinku od Cmentarnej do skrzyżowania z Magnuszewską, gdzie wybudowane zostanie rondo. Warto podkreślić, że na ul. Glinki pojawią się dodatkowe pasy do skrętu w ul. T. Boya-Żeleńskiego, azyle dla pieszych ułatwiające przekraczanie jezdni pieszym i parkingi. Ścieżka rowerowa zlokalizowana będzie po stronie północnej. Ruchem na skrzyżowaniu ul. Glinki i Ujejskiego kierować będzie sygnalizacja świetlna. W ramach zadania utwardzona zostanie też ulica Niziny obsługująca posesje położone na skarpie pomiędzy ulicą Glinki i istniejącą kładką.

Przetarg na realizację inwestycji zostanie rozstrzygnięty na przełomie tego i przyszłego roku. O wyborze najkorzystniejszej oferty decydować będzie cena, okres udzielonej gwarancji oraz doświadczenie firm budowlanych.

Prace budowlane zajmą około 1,5 roku. Oznacza to, że pierwsze pojazdy będą mogły przejechać nowa trasą w II połowie 2018 roku. Szacowany koszt przedsięwzięcia to 50 mln zł. W połowie września wojewoda wydał zezwolenie na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Jest ono nie tylko pozwoleniem na budowę, ale również zatwierdza podziały nieruchomości i przenosi z mocy prawa własność działek na Skarb Państwa lub odpowiednich jednostek samorządu terytorialnego. W 2015 roku z inicjatywy Bydgoszczy zmieniony został status Trasy Uniwersyteckiej. Została ona przekształcona w drogę wojewódzką, co pozwala na sfinansowanie jej rozbudowy ze środków unijnych.

Inwestycja w liczbach:

  • długość odcinka – 1400 metrów
  • liczba nowych drzew – 350
  • liczba rond – 2

Opinie

Pozdrawiam
Sławomir Ginter · 31 października 2016 17:42
Bruskiego trzeba odwołać!! Co On robi!!! Labo g a !!!
~korn · 31 października 2016 21:52
A dlaczego nie dwu-poziomowe skrzyżowanie z Wojska Polskiego ?!?!? Przecież skrzyżowanie to się korkuje cały czas ... Umieszczenie tego odcinka Trasy Uniwersyteckiej w wykopie spowodowałoby również obniżenie hałasu dla okolicy. Ale pewnie nie zdążyliby do wyborów
~MT · 1 listopada 2016 10:45
Brawka!!!!!!!!!!!!!!!! oby tak dalej .... wieśniaków z bydzi nie słuchać bo działają na szkode miasta które sie rozwija
~Dariusz · 1 listopada 2016 11:17
Kolejny bubel bruskiego.
Co ma dać budowanie tej trasy skoro odcinek ul.Ujejskiego i karpackiej jest zakorkowany w godzinach szczytu..
~Jaroslaw · 1 listopada 2016 15:23
nic nie słyszę o remoncie pobliskiego wiaduktu na W.Polskiego, gdzie zastosowanie ma znaleść zapomniana i zakazana nawet przez GDDKIA metoda układania nawierzchni bitumicznej na konstrukcję stalową. Ciekawe kto z ZDM to pyknął firmie G.
~ss · 2 listopada 2016 14:43
Tak? To ciekawe?! Minister uchyli tą decyzję albowiem jest bublem prawnym. Ciekawe czy nadal panie Bruski będzie Pan o wszystko obwiniał właściciela tartaku? A co pan zrobi jak prawda wyjdzie na światło dzienne?
~Czyngis Chan · 27 listopada 2016 09:48