reklama

Inauguracja sezonu artystycznego w filharmonii. Mamy zaproszenia

/i/ · 2016-10-10 10:42
W piątek, 14 października, o godz. 19 nowy sezon artystyczny zainauguruje Filharmonia Pomorska. Orkiestrę Symfoniczną FP do wykonania dzieł Ravela, Lutosławskiego i Musorgskiego poprowadzi Kai Bumann. Mamy zaproszenia i konkurs.

Ravel wydał Walce szlachetne i sentymentalne w roku 1911. Cykl ten – pierwotnie fortepianowy (1911), potem zorkiestrowany (1912) – jest hołdem dla Franciszka Schuberta, dla jego „niewinnych i płochych walczyków”. Na partyturze kompozytor napisał słowa francuskiego poety Henri de Régniera, które wiele wyjaśniają: „…rozkoszna i wciąż nowa przyjemność bezużytecznego zajęcia”. Utwór składa się siedem miniatur – lirycznych, melodyjnych i niezmiernie miłych dla ucha – wyrażających „niewysłowiony urok Ravelowskiej muzyki”.

IV Symfonia Lutosławskiego została zamówiona przez Orkiestrę Filharmonii w Los Angeles i wykonana była po raz pierwszy przez tę orkiestrę w jej siedzibie 5 lutego 1993 roku pod dyrekcją kompozytora. Napisał o niej do jednego z przyjaciół: „Moja Czwarta po mojej Trzeciej to trochę tak, jak Czwarta Beethovena po Eroice”. Ostatnią symfonię Lutosławskiego charakteryzują niezwykła śpiewność i melodyczność, toteż nazywana jest łabędzim śpiewem modernizmu. Rozwinięcie nowych idei zniweczyła niespodziewana śmierć kompozytora w kilkanaście miesięcy po napisaniu utworu…

Obrazki z wystawy Musorgski poświęcił pamięci przyjaciela – kompozytora, architekta i malarza – Wiktora Hartmanna. Kompozytor zainspirowany jego retrospektywną wystawą, napisał cykl fortepianowy składający się z 10 miniatur noszących te same tytuły, co rysunki i akwarele Hartmanna. Wersja instrumentalna, którą wszyscy się zachwycają, powstała dzięki kongenialnej aranżacji Ravela.

Symfoników bydgoskich poprowadzi maestro Kai Bumann, od września 2015 pełniący obowiązki szefa artystycznego filharmonii.

Na koncert mamy trzy podwójne zaproszenia. Aby się o nie ubiegać, wystarczy przesłać na nasz adres konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: Które arcydzieło muzyczne z programu inauguracyjnego koncertu w Filharmonii Pomorskiej spopularyzowała brytyjska grupa Emerson, Lake and Palmer? Spośród autorów trafnych odpowiedzi wylosujemy trzy podwójne zaproszenia, które będą do odbioru w kasie filharmonii przed koncertem. Konkurs trwa do środy, 12 października, do godz. 14. Zwycięzców o wygranej poinformujemy mailami 15 minut później.
Odpowiedź: Obrazki z wystawy

INAUGURACJA SEZONU ARTYSTYCZNEGO 2016/2017
piątek, 14 października, godz. 19:00
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej

  • Kai Bumann, dyrygent

W programie:

  • Maurice RavelWalce szlachetne i sentymentalne
  • Witold LutosławskiIV Symfonia
  • Modest MusorgskiObrazki z wystawy

Bilety do nabycia na www.bilety24.pl, w kasie biletowej FP od wtorku do piątku w godz. 14-18 w Biurze Podróży urlopy.pl ul. Magnuszewska 8, tel. 52 320 52 29.

Opinie