reklama

Jak w dawnej Polsce obchodzono Boże Narodzenie

/i/ · 2016-12-13 11:17
W niedzielę, 18 grudnia, w ramach przygotowań do IV Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, organizatorzy zapraszają na gawędę „Jak w dawnej Polsce obchodzono Boże Narodzenie”. Opowiadać będzie Małgorzata Jarocińska, bydgoska gawędziarka.
6 stycznia 2017 r. ulicami miasta na koniach i wielbłądzie pojadą Kacper, Melchior i Baltazar. IV Bydgoski Orszak Trzech Króli wyruszy spod kościoła Świętej Trójcy na Stary Rynek. W ramach przygotowań do orszaku jego organizatorzy zapraszają do Domu Polskiego na gawędę “Jak w dawnej Polsce obchodzono Boże Narodzenie”. Opowiadać będzie zawodowa gawędziarka i popularyzatorka historii Małgorzata Jarocińska.

- Przypomnienie polskich tradycji bożonarodzeniowych wpisuje się w cel orszaku. Organizujemy go, bo chcemy powrócić do tradycji naszych przodków. Uczestniczyli oni w ulicznych jasełkach. Wychodzili na ulice, śpiewali kolędy, cieszyli się z narodzenia Jezusa. Dziś te tradycje są już nieco zapomniane – tłumaczy Marek Piątkowski, organizator Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli.

Małgorzata Jarocińska przez 25 lat uczyła historii w bydgoskich szkołach. 2 lata temu została zawodową gawędziarką. Jeździ po całej Polsce z opowieściami historycznymi i wygłosiła ich już ponad sto. Opowiada m.in. o znanych Polakach i polskiej obyczajowości. Występuje też w mediach jako popularyzator historii. W maju tego roku została odznaczona medalem Pro Patria. Odznaczenie to jest przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o polskiej walce o niepodległość.

Gawęda jest jednym z wydarzeń przygotowujących do IV Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli. Spotkanie odbędzie się 18 grudnia 2016 r. (niedziela) o godz. 16 w Domu Polskim (ul. Grodzka 1). Wstęp wolny.

Opinie

A gdzie ta gawędziarka gawędzi, bo jakoś nazwisko nieznane. Może gawędzi u Rydzyka nad ranem, albo u Frelichowskich. O świetach i zwyczajach dowiesz się w Wokis i w Muzeum, po co komu jakieś dziwadła.
~lipa to jakaś · 14 grudnia 2016 23:51
Najwięcej o "magii świąt" wie słynny gwiazdor KOD Bruski.
~Minimalista · 15 grudnia 2016 19:19