reklama

Jakie dane są niezbędne, aby założyć rachunek firmowy?

artykuł sponsorowany · 2016-12-21 10:39
Stało się, jesteś przedsiębiorcą. Teraz zamierzasz otworzyć rachunek firmowy, aby móc sprawnie rozliczać się z klientami, kontrahentami i urzędami? Poniżej znajdziesz wskazówki, które ułatwią ci przejście tej procedury.

Czytałeś o korzyściach płynących z posiadania dostępu do firmowego rachunku bankowego i zdecydowałeś się założyć taki? Zanim to zrobisz, musisz dopełnić wszystkich formalności związanych z założeniem firmy. Dopiero w drugiej kolejności możesz podpisać umowę o prowadzenie rachunku firmowego, ale nie oznacza to, że już wcześniej nie możesz wybrać najlepszego dla siebie konta.


Rachunek firmowy – jaki wybrać?


Czym powinieneś się kierować, wybierając rachunek bankowy? Oto najważniejsze kwestie, na które powinieneś zwrócić uwagę:  • Opłaty. Nie musisz płacić za prowadzenie firmowego rachunku bankowego. Ponieważ banki konkurują ze sobą o każdego klienta, to dziś standardem jest bezpłatne założenie rachunku bankowego. Jeżeli chodzi o płatność za prowadzenie rachunku bankowego czy obsługę kart płatniczej, to również tych opłat możesz uniknąć.

  • Przelewy. Czy korzystając z wybranego rachunku bankowego będziesz mógł wykonywać przelewy zagraniczne? Jak wygląda kwestia natychmiastowych przelewów i czy będziesz mógł ustawić zlecenia stałe? Dodatkowo zwróć uwagę, czy bank zażąda dodatkowych opłat np. za przelewy natychmiastowe.

  • Dodatkowe usługi. Niektóre banki proponują swoim klientom skorzystanie z dodatkowych usług, np. preferencyjnych warunków na terminale płatnicze. Takie rozwiązanie będzie dla ciebie szczególnie korzystne, jeżeli prowadzisz stacjonarny punkt handlowo-usługowy i zależy ci na zaoferowaniu klientom bezgotówkowych płatności.


Chcesz szybko zapoznać się z aktualną ofertą banków w zakresie rachunków firmowych? W takim razie zajrzyj do aktualnego rankingu takich produktów: https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych.


Jakie dane musisz podać, chcąc założyć rachunek firmowy?


Jeżeli chodzi o dane, które będą niezbędne do założenia rachunku firmowego, to mowa zarówno o twoich danych (imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres poczty elektronicznej, PESEL i seria i numer dowodu osobistego), jak i danych firmy (NIP, REGON, PKD, dane kontaktowe, adres siedziby firmy, nazwa firmy i data rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej).


Musisz wiedzieć, że założenie rachunku bankowego wcale nie wymaga od ciebie wizyty w banku. Jeżeli odpowiednio wcześniej przygotujesz wszystkie dane, to bez trudu założysz rachunek przez internet – taką możliwość przewiduje każdy nowoczesny bank.


O fakcie założenie rachunku bankowego poinformuj urzędy


Jako przedsiębiorca musisz pamiętać o wszelkich formalnościach. Założenie rachunku firmowego oznacza, że możesz już podawać jego numer na wystawionych fakturach. Fakt korzystania z rachunku firmowego musisz też zgłosić urzędom. Dobra wiadomość to taka, że nie musisz rozsyłać pism do wszystkich urzędów – wystarczy, że wypełnisz stosowny druk na internetowej stronie CEIDG. Tam też znajdziesz instrukcję, jak zaktualizować dane firmy. Po dokonaniu tych formalności, z podanego numeru rachunku bankowego powinieneś opłacać zarówno podatek odprowadzany na konto właściwego urzędu skarbowego, jak i składki społeczne i składkę zdrowotną na rachunek bankowy ZUS-u.

Opinie