reklama

Koncert i potańcówka na 5. urodziny MCK-u

/i/ · 2017-02-15 12:49
W sobotę, 18 lutego, o godz. 20:00 z okazji 5-lecia Miejskiego Centrum Kultury w sali kinowo-widowiskowej rozpocznie się koncert zespołu Tęgie Chłopy i potańcówka. Na imprezę wstęp wolny!

W czasie koncertu zespołu Tęgie Chłopy znajdziecie wszystko to, co przyciąga do muzyki tradycyjnej: prostotę formy, szczerość wypowiedzi, żywiołowość, entuzjazm, taneczność oraz zachwyt nad odkryciem na miarę nowego lądu. Tym odkryciem jest dla kapeli „muzyka Kielecczyzny” z jej melodycznymi meandrami, rozległą gamą barw i brzmień, muzyka, która bywa niezwykle radosna, a czasem niezmiernie żałośliwa.

Największym skarbem zespołu jest grający mistrz i nauczyciel, krynica pamięci i wulkan energii, multiinstrumentalista i lider słynnej niegdyś kapeli – Stanisław Witkowski. Kapela braci Witkowskich ogrywała wesela i zabawy taneczne na wschód od Kielc, w okolicach Łagowa i Opatowa. W repertuarze mieli zarówno melodie tradycyjne, nazywane tam „chłopami” bądź „śpiwami”, jak też polki i modne wówczas przeboje – wiejsko-miejskie tanga, walczyki, fokstroty.

Tęgie Chłopy od kilku lat praktykują ten repertuar na potańcówkach i zabawach, na wsi i w miastach, w rozbudowanym składzie instrumentalnym (mocna sekcja dęta!).

Miejskie Centrum Kultury na jubileusz 5-lecia zaprasza do tańca przy muzyce odnalezionej w tradycji, lecz na wskroś aktualnej – żywiołowej i nasyconej emocjami.

Opinie