reklama

Koncert pieśni Żydów sefardyjskich (mamy bilety)

/-/ · 2013-04-19 23:43
W środę, 24 kwietnia, o godz. 19 w Filharmonii Pomorskiej rozbrzmiewać będą pieśni Żydów sefardyjskich. W koncercie pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego zaśpiewają Małgorzata Pańko i Gerard Edery, a zagra Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis.

Terminem „sefardyjczycy” określa się Żydów mieszkających na Półwyspie Iberyjskim oraz ich potomków. Pochodzi on od słowa Seward – po hebrajsku sefardi, sefardim – oznaczającego Hiszpanię. Gminy żydowskie istniały w Hiszpanii już w starożytności. Po wygnaniu z Hiszpanii, edyktem Królów Katolickich w 1492 r., los rzucił Sefardyjczyków do Maroka i do Włoch, do Grecji i do Bułgarii, do Bośni i Macedonii, do Turcji, a z czasem do obu Ameryk, zamieszkali także w Polsce, m.in. w Krakowie i Zamościu.

Piękno i egzotykę pieśni sefardyjskich z towarzyszeniem kameralistów zaprezentują: Małgorzata Pańko, laureatka licznych konkursów wokalnych, wiele koncertująca na estradach filharmonicznych w kraju i za granicą z repertuarem oratoryjno-kantatowym, kameralnym i pieśniarskim; Gerard Edery – wokalista, gitarzysta, kompozytor i producent. Znakomity amerykański artysta, jeden z największych na świecie ekspertów w muzyce sefardyjskiej diaspory. Jego twórczość to fuzja stylów, kultur i inspiracji, która odkrywa przed słuchaczami nowe brzmienia i tradycje muzyczne z całego świata. Jest autorem 14 albumów spod szyldu „Sefarad Records”, a także twórcą cenionego Śpiewnika Sefardyjskiego. Artysta śpiewa w kilkunastu językach i dialektach.

Na koncert mamy podwójne zaproszenie. Aby je zdobyć, wystarczy przesłać na nasz adres: konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: W jakim kraju mieszka José Maria Florêncio, który poprowadzi w środę Capellę Bydgostiensis? Spośród autorów trafnych odpowiedzi wylosujemy podwójne zaproszenie, które będzie do odbioru w kasie filharmonii przed koncertem. Konkurs trwa do poniedziałku, 22 kwietnia, do godz. 10. W tym miejscu 15 minut później podamy nazwisko zwycięzcy.

Rozstrzygniecie konkursu. Prawidłowa odpowiedź brzmi: José Maria Florêncio mieszka w Polsce. Podwójne zaproszenie na koncert wygrała Marta Nowicka. Zaproszenie jest do odbioru w kasie FP przed koncertem.

Filharmonia Pomorska
24 kwietnia
Godz. 19

Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis

  • José Maria Florêncio, dyrygent
  • Małgorzata Pańko, mezzosopran
  • Gerard Edery, gitara, śpiew (USA)

Opinie

Jestem Zasłużoną Pielęgniarką z Jurasza. Mało zarabiam, nudzę się w pracy, bo nie było konkursu na oddziałową, nikt mnie nie czyta, nikogo ja nie czytam, dlatego z nudów podbijam ten wątek.
~Pielęgniarka · 21 kwietnia 2013 10:57