Koniec z letnimi wyjazdami do kąpieliska w Borównie?

Ewa Starosta · 2016-11-29 08:13
W odległości ok. 1 km od Borówna ma powstać wielka ferma na 500 tys. kur.

- Kto pamięta smród, który wciskał się do wnętrza samochodu, kiedy przejeżdżało się przez Świecie, ten zrozumie, o co chodzi – mówią mieszkańcy gminy Dobrcz. Na tydzień przed zakończeniem postępowania administracyjnego dowiedzieli się o planowanej inwestycji. Ferma na prawie pół miliona sztuk drobiu ma powstać blisko ośrodków wypoczynkowych i działek w Borównie. Wiele wskazuje na to, że urzędnicy z wójtem Dobrcza na czele, ukrywali tę informację. Kiedy wiadomość przedostała się do Internetu, mieszkańcy od razu zaczęli organizować protest.

„Fermy drobiu, obok trzody chlewnej należą do największych emitorów zanieczyszczeń typu chemicznego, biologicznego i mechanicznego” – czytamy w ulotkach, które trafiły do kilku sołectw (m.in. Borówna, Kotomierza, Trzeciewca). „Skutki tej inwestycji to smród, utrata atrakcyjności rekreacyjnej (kąpieliska, lasy, trasy rowerowe itp.), utrata wartości nieruchomości.”

Wszyscy, którym „nie jest obojętne jak żyją, jak wygląda ich otoczenie, czym oddychają” zostali zaproszeni do udziału w spotkaniu. – W zebraniach wiejskich zwykle uczestniczy tylko kilka osób. Tym razem przyszło 300! Połowa stała na zewnątrz budynku – relacjonuje jeden z organizatorów spotkania w Gminnym Ośrodku Kultury w Dobrczu.

Protesty mieszkańców sprawiły, że termin konsultacji społecznych został przedłużony do lutego.

Do sprawy wrócimy.

Opinie

najglosniej protestuja ci co pouciekali z miasta bo dzialki byly tansze, a nie dociera do nich ze kurniki, obory i stodoly sa normalnoscia na wsi...
~m · 29 listopada 2016 09:07
jakim trzeba być debilem,żeby napisać taki post???? Od kiedy fermy drobiu wielkości kilku boisk piłkarskich są normalnością na terenach zamieszkałych???
~Jarek · 29 listopada 2016 09:14
jak widać ..... ,, debilów Ci u Nas dostatek " :)
~janko musikante · 29 listopada 2016 09:43
de facto
i kultura wypowiedzi
~Lidia · 29 listopada 2016 11:41
jarek - debil to cie robil tylko zapomnial wyskrobac, nie stac cie bylo na dzialke w miescie to uciekles na wies i teraz marudzisz, bo ci kury przeszkadzaja... Gmina Dobrcz jest gmina ROLNICZA, wiec sam jestes debilem bo nie rozumiesz znaczenia slow
~m · 29 listopada 2016 10:52
Ja rozumiem, że rolnicza ale czy musi to być 1km od najpopularniejszego zbiornika wodnego, który żyje z turystów i przynosi dochód gminie? Gmina Dobrcz ma ok 130km2, czy nie można tej fermy przenieść gdzieś 10 km dalej?
~Rychu · 30 listopada 2016 08:38
To załatw ziemię cwaniaku chcesz innym robić manko?
~Zenon · 30 listopada 2016 19:02
Baranie. Ludzie kupują działki nasi bo mają dosyć zgiełku miast. I woła cisze. I spokuj. Nikt nie. Mówi o normalnej porze czy małym kurniku. Tylko o formie. Gdzie wiosna. Gdy ładnie świeci słońce i jest ciepło wychodzisz na spacer z rodziną to ci smierdzi . PrZechodzisz. Koło śmietnika to śmierdzi w mieście. A przy formie. To już pewnie pachnie.
~Piotr · 29 listopada 2016 13:57
Pół miliona szt. To zaledwie 5 kurników
~Waldi · 29 listopada 2016 09:25
chcieli na wioskę to mają normalkę
~kura · 29 listopada 2016 10:05
To lobby Kapitału Zachodniego, podejmuje działania mające na celu zniszczenie przemysłu rolno spożywczego w Polsce. Nic Tylko Bloki wybudować. Ta Działaka ma kilometr przez lasy do kąpieliska, jasno wynika to z projektu. Wiele manipulacji i duże pieniądze idą za blokada POLSKICH inwestycji.
~Karol S. · 29 listopada 2016 10:16
Smród się w granicy działki nie zatrzyma a kurze odchody i padlina będą leżeć na okolicznych polach. Nie myśmy rolnictwa z fabrykami zwierząt... pedzonych antybiotykami i sterydami. To kasa kasa kasa a nie prawdziwe rolnictwo
~Cla · 29 listopada 2016 14:55
Każdy chciałby jeść mięso jakie ? Polskie! Jakie ? Nie Hiszpańskie nie GMO z Kanady, Nie od Przyjaciół Niemców czy Ukraińców. Gdyby każdy miał takie problemy to w naszym kraju nic by nie było. Z Drugiej strony Trwa budowa obór w Kusowie, Graniczy z jeziorem Dobrcz i jest w odległości mniejszej o jeziora w Borównie, dobrze że tam chociaż jest spokój.
~Iza · 29 listopada 2016 10:20
oczywiście że wolimy polskie ale...czy nie można przenieść tej fermy 10km dalej od jeziora? Byłeś w Borównie? Ja byłem wielokrotnie z rodziną nad jeziorem i byłoby fajnie gdyby tam nie śmierdziało. Jak będzie śmierdziało moja rodzina tam nie postawi już nogi. O to tutaj chodzi a nie o blokowanie polskiego kapitału. Musimy żyć razem i dochodzić do kompromisów.
~Rychu · 30 listopada 2016 08:42
a z Kusowem cisza?
~tikej · 29 listopada 2016 10:22
W Trzeciewcu też protestują!
~Asia · 30 listopada 2016 18:49
Gmina Dobrcz jest gminą typowo rolniczą. Osiedlili się na polach rolniczych wydzielają działeczki a teraz BANA walą na rolnictwo...
~sroroka · 29 listopada 2016 10:27
Jak byś nie zauważył te fermy - prawie milon kur - to nie rolnictwo a przemysł...
~mieszkaniec · 29 listopada 2016 16:30
To wszystko wina Wójta!
~Rolnik · 30 listopada 2016 18:50
Mieszkam dokładnie na przeciw obecnym fermom w Dobrczu i uważam informacje, że o smród nie do wytrzymania za duże przegięcie. Jak nawożą pola to czuć ale to jest raz w roku. To jest Wieś tu się produkuje żywność. Pytanie chcemy jeść naturalnie czy chemicznie, bo właśnie kurzeniec jest najlepszym naturalnym nawozem.
~Bartek · 29 listopada 2016 11:29
Kurzeniec od kur pedzonych na szybkie przyrosty masy... Samo zdrowie i zero chemii to chyba bajeczka dla idiotow...
~Anonim · 29 listopada 2016 14:58
Kolego ja mam działkę w innym miejscu ale mam sąsiada który ma obok na działce ok. 50 kõr. Jak dawali 30 stopni na + to naprawdę nie idzie wytrzymać a ty piszesz ze to najlepszy nawóz. Latem jet masakra i nie życzę nikomu.
~Xenox · 29 listopada 2016 23:26
kupiłem działkę wybudowałem się pod Paulinami i nie chce mieć kurników obok., nic nie mam do Polskiego mięsa niech sobie budują wszędzie gdzie indziej. Podobno planują 25 miejsc pracy przy każdej inwestycji ale wszędzie się chętni znajdą

~opinior · 29 listopada 2016 11:33
blokować wszystkie inwestycje w Polsce !!!

~Nowoczesny · 29 listopada 2016 11:35
Wiecie co powoduje największe zanieczyszczenia? Odpady komunalne, czym palicie w piecach ? W Dobrczu Jest problem ale ze spalarnią kominową w Domkach. Mieszkam na działkach i nie ma nic lepszego niż opona powietrzna z komina z domku na przeciw w połączeniu z 3tonami plastykowych woreczków.
~--Bysło · 29 listopada 2016 11:39
WIELKO PRZEMYSŁOWE FERMY NIE MAJĄ NIC WSPÓLNEGO ZE ZDROWYM ROLNICTWEM I ŻEBY BYŁO JASNE NIE MAM NIC PRZECIWKO ROLNIKOM A WRECZ SAMI KUPUJEMY OD NICH PŁODY ROLNE .
CZEMU NIC SIE NIE MÓWI ŻE LOKALNI ROLNICY NIE WYTRZYMAJA TAKIEJ KONKURENCJI W PRZYPADKU POWSTANIA WIELKO PRZEMYSŁOWYCH FERM.ALE ZAWSZE BĘDĄ MOGLI ISC PRACOWAĆ ZA NAJNIŻSZA KRAJOWA W FABRYCE KUR I TO W NAJLEPSZYM WYPADKU.
~ŻANETA · 29 listopada 2016 12:24
Mam rodzinę na wsi,gdzie od niedawna funkcjonuje samoobsługowa hodowla świń, mimo wielu obor że zwierzętami które od lat tam funkcjonują to to jaki smród wydostaje się z tej nowo powstałej to jest nieporownywalny z niczym. Nie da się żyć, ludzie walczą żeby coś z tym zrobić i nic nie skutkuje... Szkoda
~Martyna · 29 listopada 2016 13:11
Nawet nie wiedza ze obok w sa fermy i nikt nie robi problemu. Co to jest pol mln drobiu. W koncu to wies.
~anka · 29 listopada 2016 13:12
Ludzie jesteście ciemni.I co w Polsce nie ma być bezrobocia. A pieniądze nie śmierdzą
~Ktoś · 29 listopada 2016 13:19
Te fermy będą zautomatyzowane... Miejsc pracy raptem kilka. Czy dla nich poświęcić przyrodę i jezioro?? Nadmiar azotu na polach słynie do okolicznych wód... A stąd prosto do ujęć w Bydgoszczy Ta sprawa nie dotyczy tylko wsi
~Gg · 29 listopada 2016 13:34
Czytam wasze posty i z całym szacunkiem, ale nikt z was nie zauważył najważniejszego w treści artykułu. Tego, że : "Wiele wskazuje na to, że urzędnicy z wójtem Dobrcza na czele, ukrywali tę informację. " I to jest to co powinno was zaniepokoić. Kogo macie tam za wójta? Jaśnie pana Krzysztofa Szalę. Od "wieków". Tak jak i od "wieków", szefową rady waszej gmin, jest jaśnie pani H. Pietrzak. Prywatnie matka i teściowa sędziów Sądu Okręgowego w Bydgoszczy. I co im zrobicie?
~Leonard Borowski · 29 listopada 2016 13:43
Jakoś się przyzwyczaicie !!! bez paniki
~dfdf · 29 listopada 2016 15:02
Ja jestem ciekawy ile płacą za takie imbecylne wypowiedzi "miłośników smrodu" na wsi"
Po pierwsze - jak jest gmina typowo rolnicza to po cholerę dzielili pola na działki budowlane i przemysłowe - była kasa to gmina sprzedawała bo tu pięknie. teraz jak już sprzedali to - w d..e was mamy ?
Po drugie - obejrzyjcie sobie TVN Uwaga Żuromin - jak szczęśliwi są rolnicy mieszkający w sąsiedztwie tych kurników.
Po trzecie - jak gmina ma się rozwijać to musi mieć obrany stabilny kierunek a nie raz idzie w zabudowę mieszkaniową a za chwilę w "Fabryko-rolnictwo".
Żadne pieniądze nie zastąpią zdrowia - nie dajcie się zaczadzić tym hipokrytom z urzędu.
~YATO~` · 29 listopada 2016 15:38
Aj waj co to będzie!!
~korn · 29 listopada 2016 21:30
mieszczuchom którzy wyjechali za miasto mowie tak ,spadajcie ,wies to wies i musi smierdziec,nie podoba sie wypad ,sztuczna inteligencja,
~robi · 29 listopada 2016 22:12
To są fermy przemysłowe. Tonami przewalają się tam antybiotyki i hormony wzrostu, jak można pisać że odchody takich kur są świetnym nawozem, one mogą tylko i wyłączne wyjałowić glebe, a co z ZANIECZYSZCZENIEM WÓD GRUNTOWYCH????? myslicie ze jezioro na tym nie ucierpii?? A ZNACIE KAPITAŁ TEJ INWESTYCJI, czy jest Polski????? Kur jest pełno, mięso jest wywalane w sklepach..... Nie potrzeba nam tego poprostu, tu chodzi tylko o ogromne zyski tej firmy.
~Joanna · 29 listopada 2016 22:14
A kto wybierał tego wójta, rządzącego tą i sąsiednią gmina prawie od średniowiecza? Sami sobie (mieszkańcy) jesteście winni.
semeon · 30 listopada 2016 00:19
Najwięcej "poszkodowanych" będzie z Bydgoszczy, kochani koniec z jeżdżeniem w trakcie upałów nad jezioro - to chyba sądząc po tytule miał na myśli autor???
~radek · 30 listopada 2016 14:42