reklama

Kryminał z Fordonem w tle

2011-06-23 22:25
Już jesienią ukaże się kryminał Marty Jankowskiej. Akcja powieści osadzona jest w Bydgoszczy, a dokładniej w Fordonie. Z autorką rozmawia Paweł Skutecki.

Marta Jankowska jeszcze w tym roku zadebiutuje powieścią kryminalną, której akcja osadzona jest w Fordonie. To efekt wygranego przez nią ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie kryminalne, zorganizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminalnego.

- Spodziewałaś się, że opowiadanie “Wroclog” spowoduje taką lawinę zdarzeń?

- Wysyłając opowiadanie na konkurs, liczy się oczywiście na zauważenie. I tak się stało. Zostałam jednym z laureatów konkursu i nawiązałam współpracę z wydawnictwem EMG, które zaproponowało mi wydanie powieści. Aktualnie wspiera mnie w mojej drodze literackiej także krakowska Fundacja „Świat ma sens”.

- Miałaś już napisaną tę powieść?

- A skąd… Dopiero wówczas zabrałam się za pisanie, wiedząc, że ma się ukazać jesienią. To mój debiut, więc czeka mnie jeszcze pewnie dużo pracy, ale jestem zadowolona.

- “Wroclog” był specyficznym opowiadaniem kryminalnym. Wykorzystałaś w nim mocno przestrzeń internetową.

- Osią opowiadania jest blog mordercy, który zapowiada zbrodnie. Na ten blog wchodzi dość przypadkowo czytelnik, który podejmuje rękawicę i zaczyna się między nimi gra. Przestrzeń internetowa staje się sceną zbrodni. W powieści stosuję nieco podobny zabieg, ale szczegółów wolałabym nie zdradzać. W każdym razie bohater grzebie w Internecie i się czegoś dogrzebie…

- Osadzenie akcji w Bydgoszczy to był twój pomysł, czy zabieg marketingowy wydawnictwa?

- Wyłącznie mój, wydawnictwo mi niczego nie narzucało. Akcja dzieje się głównie w Fordonie, bo tutaj mieszkam i po prostu znam tę okolicę. Poza tym chciałam, żeby nasze miasto też miało swoją powieść ;)

- To niejedyne nawiązanie do autorki, jakie pojawia się w powieści?

- Główny bohater ma trochę z mojego życia :-) Jest moim rówieśnikiem, skończył psychologię i jest bezrobotny.

- Ostatnia cecha się trochę nie zgadza…

- Teraz nie – pracuję jako psycholog, zajmuję się szczególnie osobami chorymi psychicznie i z różnymi niepełnosprawnościami. No, ale na początku pisania byłam faktycznie po studiach i bez pracy.

- Bohaterem jest ten dobry, czy ten zły?

- W mojej powieści jest jak w życiu: nikt nie jest skończenie dobry, ani skończenie zły. Główny bohater – Konrad Hajduk – to z przypadku detektyw. Cholernie przystojny bawidamek i bardzo inteligentny facet. To też trochę ze mnie ;)

- Do pisania przygotowywałaś się jakoś specjalnie? Brałaś lekcje u detektywów?

- Czytałam, bardzo dużo czytałam. Żeby dobrze pisać, trzeba dużo czytać. Kiedyś czytałam kryminały dla rozrywki, teraz czytając, zwracam uwagę na warsztat, podpatruję, jak ktoś inny prowadzi akcję, jak buduje bohaterów.

- Zdradź trochę swojego warsztatu. Po prostu siadasz i piszesz od początku do końca?

- Pisanie to dla mnie trochę chaos – nie piszę liniowo, tylko scenami. Piszę akurat tę scenę, na którą akurat mam ochotę. Dopiero na końcu układam z tych puzzli całość. Oczywiście główną oś wydarzeń znam wcześniej i cały czas mam ją na uwadze.

- Skończyłaś psychologię i filozofię. To pomaga w pisaniu?

- Na pewno, przecież filozof to też trochę taki detektyw! Podobnie jest z byciem psychologiem. Poznaję motywy ludzkich postępowań, czasem niesamowite scenariusze jakie pisze życie.

Opinie

Ciekaw jestem jak to wszystko wyjdzie w praniu. Wroclaw ma juz swoje powiesci kryminalne osadzone glownie w przeszlosci. Tutaj bedzie [prawdopodobnie] polaczenie z nowoczesnoscia o ktore chyba Fordonu podejrzewac nie mozna ;) naprawde nie moge sie doczekac wydania ksiazki!
~Cood · 26 czerwca 2011 21:42
Wroclog = Wrocław + blog
taki żart...w nawiązaniu do treści opowiadania. zresztą, które też tam się kiedyś ukaże.

kryminał retro póki co mnie nie interesuję, między innymi dlatego, że tutaj kryterium [-CENZURA-] określa pan Marek Krajewski;-) strach się bać go przeskoczyć!

A co do kryminału - najfajniejsze, że współcześnie można się nim trochę pobawić. co też zamierzam czynić. z radością i pokorą.

amen;-)

pozdrawiam!

Marta Jankowska
MarJan · 27 czerwca 2011 16:42
Polecamy również wywiad: http://www.mmbydgoszcz.pl/384721/2011/9/1/marta-jankowska-o-swoim-debiucie-literackim-blogu-oraz-fordonie?category=kultura
~goniek · 1 września 2011 11:18
Wywiad z autorką również w najbliższą niedzielę 23.10 w programie WOK - wszystko o kulturze, w TVP2 o 22:30.
Pozdrawiam!
~K.H. · 21 października 2011 18:47