reklama

Książka pod choinkę. Dla zainteresowanych niezwykłymi zdarzeniami

Ewa Starosta · 2016-12-20 09:43
Uwzględniając rozmaite zainteresowania, prezentujemy wydane w tym roku książki. Może to się przydać osobom, które nie mają pomysłu na prezent pod choinkę.

Warunki meteorologiczne mogą wpłynąć na losy bitwy, to nie ulega wątpliwości. Maciej Rosalak w swojej najnowszej książce przytacza liczne dowody na to , że żywioły wpływały na losy świata. Nie tylko zresztą kataklizmy. Nawet mgła, którą trudno zaliczyć do żywiołów.

Rzecz działa się w roku 1939. W Bürgerbräukeller, przestronnej monachijskiej piwiarni , członkowie NSDAP tradycyjnie 8 listopada obchodzili rocznicę puczu monachijskiego. Wieczorem Adolf Hitler miał lecieć do Berlina, aby uczestniczyć w naradzie poświęconej przygotowaniom do zajęcia Francji i Wielkiej Brytanii. Jednak w tym dniu nad południe Niemiec dotarł front atmosferyczny, który przyczynił się do pojawienia się w Monachium gęstej mgły. Loty samolotowe zostały wstrzymane. Kanclerz III Rzeszy musiał jechać do Berlina pociągiem. Skrócił więc swoje przemówienie i wyszedł z piwiarni wcześniej niż pierwotnie planował, żeby zdążyć na dworzec.

Ponieważ było wiadomo, że Hitler, jak co roku, zjawi się 8 listopada w Bürgerbräukeller, jeden z przeciwników nazizmu (socjalista Johann Georg Elser) przygotował zamach na Führera. Zapalnik swojej bomby ustawił na godzinę 21:20. W wyniku wybuchu załamał się filar i runął sufit sali biesiadnej w pobliżu podium, na którym 20 minut wcześniej skończył przemawiać Hitler. Spod rumowiska wyciągnięto 8 ciał, ale kanclerz III Rzeszy uszedł z życiem.

„Co by się stało, gdyby mgła nie spowiła wtedy Monachium? Czy Goering, Goebbels, Himmler, Hess i reszta tej bandy odważyła się zaatakować Francję?” – zastanawia się autor „Tsunami historii”. W swojej książce przytacza dziesiątki niezwykłych zdarzeń, na które wpływ miały siły natury, wobec której człowiek nadal pozostaje bezsilny.

Książka Macieja Rosalaka jest wymarzoną lekturą dla osób pasjonujących się militariami i przebiegiem słynnych bitew. Okazuje się, że o zwycięstwie bądź przegranej decydowały często silny wiatr, deszcz czy piekące słońce.
Pogoda pomogła Germanom pokonać Rzymian w Lesie Teutoburskim. Wiejący w oczy Krzyżakom wiatr i ostre słońce przyczyniły się do ich porażki na polach pod Grunwaldem. Dwugodzinne opóźnienie rozpoczęcia bitwy pod Waterloo z powodu deszczu umożliwiło włączenie się do walki Prusakom i zadanie klęski Napoleonowi. Co się tyczy wyprawy cesarza Francuzów na Moskwę, nieprawdą jest, że Bonaparte zlekceważył zagrożenie związane z klimatem. Kazał dostarczyć sobie informacje o temperaturze w środkowej Rosji za ostatnie dwadzieścia lat. Dowiedział się ten sposób, że mrozy zaczynały się dopiero w grudniu, a w listopadzie najniższa temperatura wynosiła minus 10 stopni. Tymczasem w roku 1812 było inaczej. Silne mrozy nastały już w październiku

W książce Macieja Rosalaka są również opisane kataklizmy, które wpłynęły na losy całej naszej planety oraz pokazana jest moc, jaką dysponuje natura. „W 1883 jeden wulkan Krakatau wyrzucił do atmosfery podczas jednej erupcji do 46 kilometrów sześciennych pyłów, gdy wszystkie kominy w Polsce emitowały w ciągu 1994 roku (kiedy dopiero zakładaliśmy odpowiednie filtry) około 5 kilometrów sześciennych pyłów i gazów” – informuje autor „Tsunami historii”.

Ktoś napisał, że to powinna być lektura obowiązkowa dla wszystkich osób pasjonujących się historią. Ale przede wszystkim to książka dla wszystkich ciekawych świata i zastanawiających się nad przyczynami ważnych wydarzeń.

———————————————

Maciej Rosalak, Tsunami historii. Jak żywioły przyrody wpływały na dzieje świata, s. 439, Wydawnictwo Fronda, Warszawa 2016

Opinie