reklama

Minikamienice – na ogół starsze od swoich okazałych sąsiadek

(was) · 2016-09-30 07:09
W centrum Bydgoszczy jest sporo małych budynków z XIX wieku.

Z lektury dziejów miast wynika, że przeważnie burzono stare domy, żeby wybudować większe albo znacznie rozbudowywano istniejące budynki. W miejscach, gdzie stoją obecnie, używając współczesnego określenia, wypasione kamienice, stały wcześniej duże skromniejszej postury domy. Jeżeli więc w centrum miasta napotykamy na mające swoje lata niewielkie kamienice, to na ogół są one starsze od swoich okazałych sąsiadek.

Najlepszym przykładem jest nieruchomość przy ulicy Sienkiewicza 1. Do okazałej kamienicy przytulony jest jednopiętrowy budynek. Kamienicę wybudowano w 1906 roku, a minikamienicę w 1881 roku. Na dowód, że tak właśnie było, członek zarządu wspólnoty mieszkaniowej, przysłał nam historyczne zdjęcie, przedstawiające widok ulicy od strony Dworcowej. Nie ma na nim jeszcze okazałej kamienicy przy Sienkiewicza 1, natomiast stoi mały budynek, obecnie do niej przytulony.

Podobnie jest na ulicy Dworcowej. Zdecydowana większość dużych kamienic pochodzi z końca XIX wieku, a jednopiętrowy maluch pod numerem 50 z 1875 roku. Teraz zresztą pięknie się prezentuje, bo właśnie jest po remoncie elewacji. Jak nam zdradził administrator, prace remontowe przeprowadziła rodzinna firma, Zakład Malarski Remontowo Budowlany Henryk Majchrzak.

Nam jednak najbardziej podoba się maluch z ulicy Sienkiewicza. Minikamienica z numerem 17A należy do młodzieńczych dzieł Józefa Święcickiego. Wykonał ten projekt wspólnie z ojczymem, czyli najmniejsza kamienica w Bydgoszczy musiała powstać na początku lat 80. XIX wieku, gdyż w roku 1885 Święcicki miał już własną firmę projektowo-budowlaną.

Świeżo odremontowane maluchy jednopiętrowe są prawdziwą ozdobą ulic bydgoskich i nie muszą odczuwać kompleksów z powodu niskiego wzrostu mimo sąsiedztwa wyrośniętych kamienic. Uroczo urozmaicają uliczną zabudowę.

Opinie