reklama

Nielegalny ubój zwierząt w Koronowie

/i/ · 2016-12-12 17:17
Na terenie Koronowa prowadzony był bez wymaganego zezwolenia ubój i rozbiórka zwierząt rzeźnych oraz wprowadzanie na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego. Dwie osoby zostały zatrzymane przez bydgoskich policjantów.

Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą bydgoskiej komendy powzięli wiadomość, że na terenie Koronowa prowadzona jest nielegalna działalność w zakresie uboju zwierząt poza rzeźnią. Z ustaleń policjantów wynikało również, że działalność ta odbywa się niezgodnie z wymaganiami weterynaryjnymi. W okresie od października 2013 roku do grudnia 2016 roku miało tam dochodzić do rozbioru i przetwórstwa mięsa z trzody chlewnej, a następnie jego sprzedaży w sklepach. Po konsultacji z Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Bydgoszczy okazało się, że podmiot gospodarczy prowadzący tego rodzaju działalność w Koronowie nie jest zarejestrowany.

Gdy mundurowi przyjechali na miejsce prowadzenia nielegalnego uboju za bramą posesji zastali kilkanaście osób. Część z nich dokonywała podziału mięsa w hali produkcyjnej. Jak wynika z ustaleń policjantów za proceder ten odpowiedzialne są dwie osoby w wieku 50 i 54 lat. Mundurowi przedstawili im zarzut dotyczący prowadzenia działalności gospodarczej bez wymaganego zezwolenia, polegającej na uboju i rozbiórce zwierząt rzeźnych oraz wprowadzaniu na rynek produktów pochodzenia zwierzęcego w sposób niezgodny z rodzajem działalności określonej dla danego podmiotu w rejestrze prowadzonym przez powiatowego lekarza weterynarii.

Ponadto po sprawdzeniu ich danych w policyjnych systemach informatycznych okazało się, że osoby te w 2014 roku były już karane za tego typu przestępstwo. Zgodnie z orzeczeniem Sądu Okręgowego w Bydgoszczy w dalszym ciągu zobowiązani są do przestrzegania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie uboju i przetwórstwa mięsa z uwagi na niedostateczną infrastrukturę, uchybienia techniczne i zaniedbania higieniczno-sanitarne.

- Zgodnie z ustawą o produktach pochodzenia zwierzęcego zatrzymanym podejrzanym może grozić kara pozbawienia wolności do roku – poinformowała st. asp. Lidia Kowalska, z zespołu prasowego KWP w Bydgoszczy.

Opinie