reklama

Nowa świąteczna i nocna pomoc medyczna

(kd) · 2012-12-24 14:16
Od północy 31 grudnia w Bydgoszczy zostaną uruchomione cztery nowe ośrodki świątecznej i nocnej pomocy medycznej. Zaprzestaną świadczyć usługi medyczne dwa dotychczasowe ośrodki, które dotychczas dyżurowały w dni świąteczne i w nocy.

W dniu 21 grudnia Narodowy Fundusz Zdrowia rozstrzygnął konkurs na świadczenie usług medycznych w dni świąteczne i w nocy. O północy z 31 grudnia 2012 roku na 1 stycznia 2013 roku świadczenia medyczne od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz w dni świąteczne od godziny 8.00 do 8.00 dnia następnego świadczyć będą NZOZ Centrum Medyczne przy ulicy Szubińskiej 32 (tel. 52 330 96 10), NZOZ „Zdrowie Dla Ciebie” przy ulicy Ogrody 21, Zakład Opieki Zdrowotnej MSW na ulicy Markwarta 4-6 (tel. 52.582 62 32), Medic sp. z o.o. przy ulicy Łochowskiego 7A (52 334 25 66).

Nocna i świąteczna opieka medyczna obejmuje przede wszystkim konsultację medyczną oraz pomoc pacjentom, którym nie grozi bezpośrednio utrata życia, czy też znaczny uszczerbek na zdrowiu. Pacjenci mogą liczyć na pomoc ambulatoryjną. Przy konsultacjach oraz w przypadku gdy pacjent sam udaje się do punktu nocnej i świątecznej pomocy nie obowiązuje jakakolwiek rejonizacja. Na przykład pacjent ze śródmieścia może zadzwonić lub dojechać do przychodni w Fordonie. Rejonizacja obowiązuje, kiedy pomoc udzielana będzie w miejscu zamieszkania lub przebywania pacjenta. Mapkę rejonizacji zamieszczamy powyżej.

Zapytaliśmy rzecznika prasowego Wojewódzkiego Oddziału NFZ w Bydgoszczy, Jana Raszeję, jak pacjent, który nie jest przecież specjalistą ma dokonać oceny, czy jego samopoczucie zagraża życiu, czy też nie. – Pacjent może dzwonić do któregokolwiek z punktów pomocy i lekarz po przeprowadzeniu wywiadu zdecyduje, jakiej pomocy wymaga i w jakim trybie zostanie mu ona udzielona – odparł Raszeja. – Lekarz zdecyduje, czy pacjent zostanie podjęty przez pogotowie ratunkowe, czy też nie.

Opinie

Uważam, że jest to rozwiązanie lepsze niż poprzednio. Na jedną placówkę świadczącą pomoc przypada mniej potencjalnych pacjentów. Lepiej rozproszone w mieście sa placówki świadczące pomoc nocną i świąteczną. Poza tym widać konkurencyjność, co oznacza że Fundacja ZDC nie jest już monopolistą w mieście. Inne placówki też mogą liczyć na kontrakty.
~Grzegorz · 2 stycznia 2013 07:41