.Nowoczesna piętnuje zawłaszczanie państwowych spółek

/ech/ · 2016-09-19 15:58
Poseł .Nowoczesnej Michał Stasiński zaprosił dzisiaj dziennikarzy na konferencję prasową. Tematem konferencji były "Posady działaczy Prawa i Sprawiedliwości w spółkach Skarbu Państwa".

- “Pokora, praca, umiar i roztropność – tak musi zmienić się polityka. Koniec z pychą” – słowa premier Beaty Szydło, wypowiedziane 18 listopada ub.r. przypomniał poseł Michał Stasiński i dodał, że kłócą się one zasadniczo ze skalą przejmowania stanowisk w spółkach Skarbu Państwa, instytucjach państwowych, agencjach rządowych, w urzędach przez działaczy Prawa i Sprawiedliwości. – Mniej cenione są wykształcenie, kompetencje, doświadczenie zawodowe, umiejętności. Cechą decydującą są znajomości z jednym lub drugim politykiem PiS-u – ocenił Stasiński.

Partia Ryszarda Petru w całej Polsce sporządziła listy osób, które z nadania politycznego objęły różne funkcje w spółkach Skarbu Państwa. Michał Stasiński przedstawił taką listę obejmującą działaczy PiS w naszym regionie. Zdaniem Stasińskiego żadne inne względy niż polityczne nie zadecydowały o tym, że szef Klubu Radnych PiS w Bydgoszczy Mirosław Jamroży został mianowany wiceprezesem Zarządu Enea-Pomiary w Poznaniu, kujawsko-pomorski kurator oświaty Marek Gralik – członkiem Rady Nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2 w Bydgoszczy, radny Tomasz Rega – zastępcą dyrektora Totalizatora Sportowego w Bydgoszczy, radny wojewódzki Andrzej Walkowiak – zastępcą przewodniczącego Rady Nadzorczej Radia PiK, działacz Solidarnej Polski Maciej Szota – zastępcą dyrektora Departamentu Badań i Rozwoju PGNiG S.A., członek Solidarnej Polski Szymon Durlak, aktualnie dyrektor oddziału regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Bydgoszczy – członkiem Rady Nadzorczej Bydgoskich Zakładów Elektromechanicznych “Belma” S.A., a radny Jarosław Wenderlich – przewodniczącym Rady Nadzorczej Radia PiK.

Michał Stasiński podkreślił, że zjawisko desygnowania polityków do państwowych firm nie tylko dotyczy PiS-u. – Przykładem może być mianowanie na dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy w wyniku otwartego konkursu Edwarda Hartwicha. Konkurs był otwarty, dziwnym trafem Edward Hartwich, wieloletni działacz PO konkurs wygrał. Wydaje się dziwne, że wygrywa to ta, a nie inna osoba – skomentował. Poinformował, że następna konferencja poświęcona zostanie powiązaniom politycznym i prywatnym osób w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

Poseł .Nowoczesnej wskazał też receptę na przeciwdziałanie patologii w państwowym biznesie. – Odpowiedzią jest zmniejszenie liczby spółek skarbu Państwa do tych strategicznych. Cała reszta powinna być sprywatyzowana. Tylko ten ruch zlikwiduje ten system – wskazał Stasiński, dodając, że obsadzanie stanowisk w spółkach strategicznych winno odbywać się w sposób transparentny, w drodze konkursów. Zdaniem Stasińskiego obecnie są na to marne szanse, bo plan wicepremiera Morawieckiego przewiduje dalej idącą centralizację. – Generalnie zakłada rozwój gospodarki w oparciu o ogromne spółki państwowe. W tej sytuacji stanowisk do obsadzenia będzie jeszcze więcej – podsumował Stasiński.

Opinie

Jak rozumiem, kiedy N. dojdzie kiedykolwiek do władzy to ludzie tej partii nie obejmą ŻADNYCH funkcji w jakiejkolwiek instytucji? błuahahahahahahahha
~hłe hłe · 19 września 2016 16:17
MOŻE KTOŚ OBEJMIE, ale nie WSZYSCY DO JASNEJ CH......Y !!!
~MOZE · 19 września 2016 20:56
Pan Poseł nawet nie potrafi sprawdzić danych. Bzdury ogłosił połowa danych jest błędna. Panie Pośle widzę partactwo w waszej partii to nie tylko błędy p. Petru ale wasza partia ma to już we krwi, że nawet tak łatwej sprawy jak opisanie dyrektorów potraficie z paprać. I Wy chcecie przejąć władzę jak każde wasze wystąpienie jest mierne.
~misiewicz · 19 września 2016 17:24
co jest błędnego???
~Md · 21 września 2016 10:10
Pan Stasiński sam wygląda jak misiek. A czy ten pan spłacił dług opisywany przez prasę? Jak wygląda jego sprawa?

http://express.bydgoski.pl/349384,Kto-idzie-po-bandzie-posel-Michal-Stasinski-czy-agencja-windykacyjna.html
~ciekawy · 19 września 2016 17:26
Wspomniani działacze Solidarnej Polski odeszli w nieslawie 3 lata temu.
~Magier · 19 września 2016 18:57
Cały PIS!!!!!!!!!!!!!
Nepotyzm na maxa!
~No i... · 19 września 2016 20:27
A może coś o pani Wasiak? Śmieszny jest ten były młody liberał postępujący w myśl popularnego porzekadła: "przyganiał kocioł garnkowi".
~miki · 19 września 2016 21:52
Choć nie jestem jej zwolennikiem, to jednak p. Wasiak ma jakieś kompetencje.
Misiewicze ich nie mają. I tu tkwi ZASADNICZA różnica.
~szarak · 20 września 2016 09:36
http://bydgoszcz24.pl/artykul/dobre-zmiany-w-radach-nadzorczych-spolek-komunalnych
~klaps · 20 września 2016 16:43
A co ma wspólnego z Bydgoszczą oprócz bycia "psiapsiólką"?
~miki · 20 września 2016 22:02
Panie Stasiński-napiszę Panu jak przedsiębiorca-przedsiębiorcy bo wiem że Pan nim jest.
Jeżeli w Pana firmie zatrudnia Pan pracowników to rozumiem że takich którzy będą wykonywali Pana polecenia a nie takich którzy będą rzucali Panu kamieniami w okna? Jeżeli w Pana firmie zatrudnia Pan kierownika do nadzoru,to rozumiem że po to aby nadzorował wykonanie zadań przez Pana pracowników?Jeżeli zatrudnia Pan we własnej firmie menadżera to rozumiem że po to aby sprzedał produkowany przez Pana firmę produkt bo zakładam że chodzi Panu o zysk a nie pracę dla samej idei pracy -w myśl powiedzenia że pracuje się po to aby żyć a nie żyje po to aby pracować?
Więc zakładam także że gdyby Pan wiedział iż zatrudniony przez Pana kierownik lub menadżer (ważne ogniwo w firmie) "działa dla konkurencji" nie będąc lojalnym i osłabia Pana pozycję na rynku-rozumiem że "pognał by go Pan ze swojej firmy".... czy może odznaczył krzyżem zasługi?

Podsumowując: Panie Stasiński-jest Pan wykształconym głupkiem czy takiego Pan udaje trzepiąc pianę chcąc mieć swoje 5 minut?... Zakładam to drugie,ale zapewniam że aby zdobyć popularność ten schemat tak nie działa...
~maxi · 19 września 2016 22:23
Na dobrego aktora, to on raczej nie wygląda...A długi to trzeba spłacać, a nie dyskutować i wmawiać, że jest inaczej. Ale czy taki pajac wie co to honor?
~Leonard Borowski · 19 września 2016 22:27
Maxi, farmazony Waść prawisz. Zupełnie nietrafne analogie. Podpowiem, czy w swojej prywatnej firmie zatrudniłbyś na stanowisku dyrektora sprzedaży osobę bez jakiegokolwiek doświadczenia, która nigdy nie pracowała w warunkach rynkowych? Czy chciałbyś mieć w swojej radzie nadzorczej, która ma wspierać zarząd, osobę, która nie ma bladego pojęcia o biznesie?
Problem z PISowskim TKM jest taki, że nawet nie udają konkursów, bo mimo wszystko kandydat powinien spełniać jakieś warunki. A misiewicze ich nie spełniają.
Pod rządami poprzednich ekip też był TKM (co powinno podlegać krytyce), ale teraz to jest pendolino bez trzymanki. Myślę, że wyborcy nie tak wyobrażali sobie dobrą zmianę. Przecież miało być inaczej, a nie tak samo, tyle że szybciej i butniej i bez ograniczeń.
No i ostatnia rzecz, bo argumenty argumenty Maxa są skrajnie nietrafione - jakie zadania rządowe i strategiczne spełnia np. państwowa firma (odrębna rzecz, że nie powinna być państwowa) produkująca maszyny do obróbki drewna, że trzeba wstawiać swoich?
A swoją drogą poseł się nie postarał, bo misiewiczów w regionie jest znacznie więcej. Ale dobrze, że wytknął także sprawę Hartwicha.

~szarak · 20 września 2016 09:35
Szarak-rozumiem iż masz pewne pojęcie o biznesi-bynajmniej tak zakładam.Ja też gdyż od 1991 r . go prowadzę,nie jest to duża firma ale prosperująca na tyle że radzę sobie a co najważniejsze pracownicy w niej pracujący nie narzekają i chcą w niej pracować .To dla mnie sygnał że nie jestem najgorszym pracodawcą.Szarak-problem w tym że przedstawiciele Rad Nadzorczych nie muszą być kompletnie związani wiedzą produktu firmy wykonującej swą działalność gdyż oni podobnie jak akcjonariusze nie muszą się na tym znać.Ty chyba do końca nie rozumiesz podstaw biznesu.Najważniejszy w firmie jest menadżer i kierownik sprawujący nadzór nad produkcją,handlem czy usługami-zależne od profilu a nie pracownik czy członek Rady Nadzorczej-to pomylenie pojęć.Jeżeli właściciel sobie nie radzi na rynku z jakiegoś powodu to szuka przyczyn i zazwyczaj albo wymienia średni personel (to ważne ogniwo o którym wspomniałem w poprzednim poście) albo zatrudnia DORADCĘ który mu temat wyprowadzi na prostą.Rada Nadzorcza jest organem kontrolnym sprawującym nadzór nad DYREKTOREM zarządzającym gdyż działa w imieniu pakietu większościowego,czy właścicielskiego a nie Dyrektora.Sprowadzając to tylko na podwórko miejskie: Bruski nie jest alfą i omegą-na wszystkim znać się nie musi-od tego ma swoich doradców-to Oni są jego oczyma i uszami.
Nie miej tu pretensji do PiS-u gdyż w Radach Nadzorczych-wszelkich,począwszy od spółek komunalnych ,poprzez Spółki Państwowe kończywszy na spółkach prywatnych lokowani są bardzo często ludzie kompletnie nie związani z posiadaną wiedzą lecz "z klucza właścicielskiego"-tak to wygląda na całym świecie.Czemu Polska miałaby odbiegać od tego standardu? To normalne że to jest tort przy którym każdy chce zasiąść bo to "forsa za nic".
Odrób lekcje i zapytaj swojego mentora dlaczego "drugą osobą po Bogu w firmie jest księgowa"...Pozdrawiam
~maxi · 20 września 2016 22:31
Brawo! Powrót BMW na niebotyczna skalę. To co pan pokazał to igła w stogu siana. Okradanie Polski przekroczyło wyobraźnię. Proszę drążyć temat w spółkach i innych państwowych firmach i publikować na bieżącą. Niech trzęsą portkami, może to zatrzyma ten skandal. Szkody wyrządzone Polsce przez tę hołotę będą naprawiać całe pokolenia!
~wz · 20 września 2016 08:11
Bardzo śmieszne to wszystko. Są tu nieaktualne dane. Niektórzy nie sprawują już funkcji o których mowa w artykule, inni awansowali, inni od dawna nie są członkami danej partii. Jeżeli tacy fachowcy są z Nowoczesnej jak te osoby, co przygotowywały te dane to strach się bać, co by było, gdyby Polską rządziła Nowoczesna.
~BGD · 20 września 2016 08:28
Wg. pisowców Neewswek i TVN kłamią. To dlaczego Macier zawiesił Misiewicza? Pewnie mu Lis rozkazał. Albo Macier się czegoś bardzo wystraszył. Może Putina, bo on Pana Boga pewnie się nie boi. Następny Misiewicz do zawieszenia to anglista i wieczny kandydat Gralik z koryta w Zakładach Lotniczych. Potem wiceminister Kownacki.
~Misiaczek · 20 września 2016 09:36
Wybitny popis Postu to kebabiarz wyciśnięty na dyrektora. Lenin wiecznie żywy w Inowrocławiu.
~Strug · 20 września 2016 16:02