reklama

Oto projekt Teatru Kameralnego. Budowa ruszy latem

/i/ · 2017-02-14 17:43
Latem ruszą prace budowlane przy rewitalizacji budynku dawnego Teatru Kameralnego. Wiadomo już, jak budynek prezentować będzie się z zewnątrz.

Prezydent Rafał Bruski na wspólnej konferencji prasowej z Radą ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy zapowiedział, że w marcu będzie gotowy projekt odbudowy dawnego Teatru Kameralnego. Prezydent przewiduje, że w maju projekt powinien uzyskać pozwolenie na budowę, a potem niezwłocznie ogłoszony zostanie przetarg na roboty budowlane, by po podpisaniu umowy z wykonawcą latem ruszyła budowa.

Szczegóły projektowanego teatru przedstawił plastyk miejski, a jednocześnie sekretarz Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy, Marek Iwiński. Fronton budynku zaprojektowano w stonowanej, gustownej kolorystyce, nawiązującej do będącego częścią całego kompleksu budynku szachulcowego. – Zdecydowaliśmy się na okładziny wokół okien i drzwi z matowego, czarnego granitu, co również podkreśla stonowany charakter elewacji. Okolica teatru nabiera nowego wymiaru; dzięki działaniom prywatnego inwestora powróciła ulica Jatki, obok której powstaje obiekt o charakterze hotelowo-biurowo-usługowym. Od teatru budynek ten będzie dzieliła tylko dość wąska ul. Podwale – przedstawiał założenia projektu plastyk miejski. Wkrótce zostanie ogłoszony konkurs na zagospodarowanie frontowej ściany teatru. – Aktualnie, na wizualizacjach mamy tam przestrzenny element masek teatralnych. Jesteśmy jednak otwarci na pomysły mieszkańców. W ramach konkursu oczekiwać będziemy koncepcji wypełnienia tej elewacji, dopuszczamy dowolność formy, czyli może to być relief, mozaika czy rzeźba. Będziemy mieli kolejny atrakcyjny obiekt, z którego korzystać będą mieszkańcy. Teatr jest dedykowany dzieciom, ale myślę, że ta scena znajdzie szerokie zastosowanie, nie tylko dla teatrów dziecięcych – dodał Marek Iwiński.

Przewodniczący Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy prof. Dariusz Markowski wyjaśnił, na czym polega rola członków tego gremium. – My nie projektujemy, ale dostajemy gotową koncepcję, będącą wizją architekta i pochylamy się nad nią. Nasze działania mają w pewnym sensie charakter porządkujący, bardziej patrzący na estetyzację i uwzględnienie kontekstu miejsca. Jednocześnie wprowadzane przez nas zmiany muszą być i są dopuszczalne przez architekta, który przecież pozostaje autorem danego projektu – podkreślił prof. Markowski.

Prezydent Rafał Bruski zaznaczył, że rada nie miała łatwego zadania. – Ramy architektom i członkom Rady ds. Estetyki określały ograniczenia wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz z faktu, że teren ten jest objęty ochroną konserwatorską, a także z przepisów unijnych – powiedział prezydent i dodał, że czeka nas rewitalizacja całego Rybiego Rynku, gdzie miasto planuje uruchomić całoroczny jarmark z zabudową drewnianą.

Rafał Bruski zapowiedział powołanie nowej instytucji kultury, która będzie zarządzać obiektem. – Potrzeba innej instytucji, z inną ofertą niż Teatr Polski. Cieszę się, że będzie konkurencja wewnątrz miasta. Nie możemy dublować kierunku artystycznego, tylko szukać innych doznań i walorów. Dobrze byłoby, gdyby już pod koniec prac budowlanych powołany został dyrektor placówki, aby mógł uczestniczyć w wyposażaniu obiektu – zaznaczył prezydent Bruski.

W nowym gmachu teatru będzie sala na 187 miejsc. W wewnętrznym patio jest miejsce na mniejszą scenę i kawiarnię. Inwestycja nie może przekroczyć, ze względu na warunki stawiane przez UE, wartości 5 mln euro. Wartość dofinansowania z Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych wyniesie 8 mln zł.

Opinie

To wspaniała wiadomość. Brakuje miastu drugiej sceny jak ongiś za PRL-u. Wreszcie będzie nowa scena i upiększenie serca starówki. Inwestycje pana Sowy oraz teraz Urzędu Miasta niebywale uatrakcyjnią Stare Miasto.
~skaw · 14 lutego 2017 19:58
A kto tam będzie chodził ? Za PRL-u nie było internetu, telewizji satelitarnej, galerii handlowych, a ludzie kłębili się w śródmieściu. Ta "druga scena" teatralna padnie po roku istnienia. Najpóźniej po dwóch.
~Waldi · 14 lutego 2017 20:40
Czy swoje zdanie opierasz na badaniach, czy może są to Twoje własne, wnikliwe przemyślenia?
~Waldi? · 14 lutego 2017 20:58
O jakich badaniach można tu mówić ? Jak zbadać przyszłość ? To mogą być tylko prognozy.
Natomiast to, że w czasach PRL nie było internetu itd. jest faktem bezspornym. W tym wypadku nie trzeba przeprowadzać żadnych badań.
~Waldi · 14 lutego 2017 22:22
Wiesz-do teatru ludzie chodzą,do opery czy filharmonii też.Więc dlaczego kameralny ma stać pusty?-czas pokaże.
~maxi · 14 lutego 2017 22:56
Czuć zbliżającą się kampanię wyborczą i pan prezydent próbuje teraz boom inwestycyjny wywołać,nie dam się na to kolejny raz nabrać i nie zagłosuje na Rafała Bruskiego. Miał 2 kadencję wystarczy.
~Rafal · 14 lutego 2017 23:18
Mnie bardziej interesuje kto tam znajdzie prace? Czy będzie tak jak w MOKu, WOKiSie, Filharmonii, Tetrze i Operze? Dziwnym trafem wszyscy nowi pracownicy tych przybytków kultury, to byli prezydenci, radni, posłowie, senatorowie z legitymacją partyjną PO albo SLD. Polecam sprawdzić kto od nowego roku kalendarzowego pojawił się jako pracownik, kierownik czy specjalista w tych instytucjach... Nie pamiętam aby gdziekolwiek była informacja o naborze na nowe stanowiska, nie widziałam nigdzie żadnych konkursów, a "ludzi kultury" z polityczną przeszłością jakoś nam w styczniu przybyło. Czyżby PO przygotowuje się na przegnane wybory i już planuje więcej miejsc pracy w Teatrze Kameralnym? Filharmonia i Opera już otwarcie się szykują na rozbudowę - nowe wakaty dla swojaków na pewno się szybko znajdą.
~Regna · 15 lutego 2017 08:52
Młoda Matowska także musi mieć pracę, jak nie w MCK na Fordonie, to ten teatr będzie jak znalazł. I do Urzędu Miasta blisko!
~Borys · 15 lutego 2017 09:25
Odpychający szkaradek .Ponury jak chmura gradowa zniechęcający do schronienia przed opadem
~weto · 15 lutego 2017 16:44
Estetykę Bydgoszczy najbardziej psuje Rafał Bruski.
~Michał · 15 lutego 2017 18:20
Wreście budynek odzyska swój blask,
~Efka · 15 lutego 2017 20:50
Czy wszystkie nowe budynki w Bydgoszczy muszą być szare, czarne albo biało-czarne? I do tego wyglądać jak komunistyczne kloce? Ja wiem, że w Bydgoszczy tylko 1 Pani wszystko projektuje i 1 firma realizuje te projekty, ale bez przesady! Za 2 lata będzie u nas jak w socrealizmie!
~Szurum burum · 16 lutego 2017 08:06
Mi się budynek podoba, ale to również nie zmieni mojego podejścia do prezydenta, do zmiany i to szybko. Szastać kasą na lewo i prawo umiałby każdy.
~Rychu · 16 lutego 2017 11:45