Poczta Polska reformuje się, ale nie wiadomo, jak liczne będą zwolnienia

/ech/ · 2012-02-18 18:18
Poczta Polska reformuje się. Już ponad 1500 pracowników poczty w kraju zdecydowało się przystąpić do Programu Dobrowolnych Odejść, który ruszył ponad trzy tygodnie temu – 23 stycznia. Maksymalnie może z niego skorzystać 2300 osób, a wnioski można składać do końca marca. W Bydgoszczy mamy już nowe władze poczty i strukturę organizacyjną, ale nie wiadomo, ile osób odejdzie, a ile straci pracę.

Od nowego roku Poczta Polska S.A. działa w nowej strukturze. Pisaliśmy już na łamach bydgoszczy24, że w tym państwowym przedsiębiorstwie zaszły daleko idące zmiany organizacyjne. Zlikwidowane zostały 62 oddziały terenowe, w tym toruński i włocławski, a w województwie kujawsko-pomorskim oddział bydgoski zyskał “rangę wojewódzką” i nazywa się: Region Sieci w Bydgoszczy. Kierować nim będą panie dyrektor Katarzyna Wieniecka i jej zastępczyni Elżbieta Rzeźnikowska. Wiadomo już jakie będą działy i komórki organizacyjne, ale nie wiadomo, kto będzie w firmie pracował po 1 kwietnia.

Po reorganizacji część pracowników straci pracę, a od 23 stycznia Zarząd Poczty uruchomił Program Dobrowolnych Odejść. Program skierowany jest przede wszystkim do tych osób, które w przypadku odejścia z firmy mogą pozyskać środki z funduszu ubezpieczeń społecznych, korzystając z uprawnień przedemerytalnych. Mogą z niego skorzystać pracownicy likwidowanych i przekształcanych jednostek lub komórek organizacyjnych, gdzie zmiana skutkowała zmniejszeniem zatrudnienia.

Gdy pracownik zdecyduje się dobrowolnie zrezygnować z pracy może liczyć na odprawę na zasadach ustawowych, która uzależniona jest od stażu i wynosi:

· jednomiesięczne wynagrodzenie – gdy staż jest krótszy niż 2 lata,

· dwumiesięczne wynagrodzenie – gdy staż wynosi od 2 do 8 lat,

· trzymiesięczne wynagrodzenie – gdy staż wynosi ponad 8 lat.

Dodatkowo przysługiwać mu będzie odszkodowanie, które będzie wypłacane razem z odprawą, które jest również uzależnione od stażu zawodowego w PP:

· dwumiesięczne wynagrodzenie – staż krótszy niż 6 lat,

· trzymiesięczne wynagrodzenie – staż od 6 do 16 lat,

· czteromiesięczne wynagrodzenie – staż ponad 16 lat.

Program zakłada również wypłatę jeszcze dodatkowego miesięcznego wynagrodzenia. Ta możliwość przysługuje osobom, które złożyły wniosek o przystąpienie do PDO w terminie 14 dni od jego wejścia w życie lub w ciągu 14 dni od uzyskania informacji o zmianach organizacyjnych skutkujących zmniejszeniem zatrudnienia.

Zarząd Poczty Polskiej w komunikacie prasowym poinformował, że na dzień 14 lutego 1500 pracowników poczty w całym kraju postanowiło odejść z firmy na zasadach określonych w “programie”.

Postanowiliśmy sprawdzić, ilu pracowników poczty dobrowolnie rezygnuje z pracy w Bydgoszczy.

- Bez zgody warszawskiej centrali nie jestem upoważniona do udzielania jakichkolwiek informacji – powiadamia Elżbieta Rzeźnikowska, zastępca dyrektora Regionu Sieci PP w Bydgoszczy.

- Proszę przesłać pytania dotyczące Bydgoszczy e-mailem, odpowiemy – informuje Grzegorz Warchoł z Biura Prasowego Poczty Polskiej S.A.

Na zadane pytania nie uzyskaliśmy szczegółowych danych. Jedynie ogólnikową odpowiedź rzecznika prasowego Poczty Polskiej S.A. Zbigniewa Baranowskiego, w której czytamy:
Do Programu Dobrowolnych Odejść mogą zgłosić się pracownicy Poczty Polskiej, którzy spełniają warunki wynikające z regulaminu. Z uwagi na fakt, że w Poczcie Polskiej taki program jest realizowany po raz pierwszy, przy konstruowaniu projektu PDO kierowaliśmy się najlepszymi rynkowymi praktykami. Zgodnie z programem wnioski o przystąpienie do PDO należy złożyć najpóźniej do 31 marca. Pracownicy Poczty Polskiej np. w Bydgoszczy mogą je przesyłać do bydgoskiego wydziału zarządzania kadrami PP. Poczta Polska, w ramach polityki personalnej koncentruje się jak najszerszym poinformowaniu o PDO, tak aby chętni mogli podjąć decyzję o zapisaniu się. Obecnie posiadamy informację o liczbie osób które zapisały się do PDO w ramach województwa. Jeśli chodzi o kujawsko-pomorskie jest to 55 osób (stan na 14 lutego br.)

Zapytany o skalę odejść z pracy w bydgoskiej poczcie Bogdan Nierzwicki, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty Oddziału Bydgoszcz mówi: – Nikt nic nie wie. Nie wiem, ilu pracowników zamierza skorzystać z Programu Dobrowolnych Odejść. Jest duża niepewność, a do naszego związku nie zgłosił się ani jeden pracownik o poradę prawną, na przykład, czy składając akces do tego programu będą mu przysługiwać uprawnienia przedemerytalne. Do końca marca jest jeszcze trochę czasu, ale na razie pewnych informacji jest niewiele.

Zgodnie z kierunkami strategicznymi Poczty Polskiej do 2015 roku, spółka zamierza zbudować konkurencyjną i rentowną grupę kapitałową pocztowo-finansowo-logistyczną oraz chce osiągnąć trwałą rentowność. Celem jest także poprawa jakości usług i obsługi klientów poprzez proponowanie im m.in. nowoczesnych produktów bankowo-finansowych oraz logistycznych w otwartych i przyjaznych placówkach.

Opinie

Na ul. Wysokiej jest agencja pocztowa, a w niej zatrudnione panie, które za karę pracują. Jak widać pewnie niedługo dojdzie do jej likwidacji. A panie znajdą swój zasłużony los - na bruk.
~Arek W. · 19 lutego 2012 17:33
A ty zamiast na pocztę będziesz chodził do lasu ha ha ha
~amanda · 2 marca 2012 10:38
AMANDA masz 100% racje tacy madrzy jak Arek W to nawet do lasu zakaz wstepu !hi hi
~OLO · 22 marca 2012 19:50
pracuje na poczcie i nie lubie być jej klientem niektóre panie faktycznie przychodzą do pracy za karę ja lubię swoja pracę i lubię klientów ale wynagrodzenie mam takie samo jak te sympatyczne inaczej dopóki to się nie zmieni tak będziemy postrzegane przykro mi z tego powodu
~baba · 25 kwietnia 2012 10:24
kiedy beda wyplacone za pdo
~krystyna · 31 stycznia 2013 11:16
Nowy dyrektor się nie sprawdza
Co to za logo?
Bydgoszcz-niech wrócą poprzednicy
~Pawlo · 5 października 2013 20:00
Spokojnie, wracamy.
~Janusz Zemke · 5 października 2013 20:16
"Spokojnie, wracamy."...,czy on gdzieś odszedł z polityki??
Czy wyprowadził się z Warszawy?
~??? · 5 października 2013 21:06
Spokojnie, wracamy do Bydgoszczy. Platformo Obywatelska, proszę odsunąć się od stanowisk!!!!
~Janusz Zemke · 5 października 2013 21:26
No, jak Szopiński wygra stołek prezydenta Bydgoszczy, to ludzie Zemkego obsadzą urząd miasta i spółki. Pewnie także wodociągi.
~miki · 5 października 2013 23:54