reklama

Podpatrzona natura na wystawie w Muzeum Fotografii

/i/ · 2016-11-23 10:37
W piątek, 25 listopada, o godz. 18 w Muzeum Fotografii przy ul. Królowej Jadwigi 14 nastąpi otwarcie wystawy "Podpatrzone w Naturze" oraz spotkanie z fotografem przyrody, Piotrem Górnym.

W ramach ekspozycji zaprezentowane zostaną prace wyróżnione i nagrodzone w konkursie fotograficznym, zorganizowanym przez Ogród Zoobotaniczny w Toruniu w ramach VIII Międzynarodowego Festiwalu Fotografii i Filmu Przyrodniczego „Sztuka Natury” 2015.

Gość wernisażu i autor zdjęć Piotr Górny fotografią przyrodniczą zajmuje się od kilku lat. Głównym motywem jego prac są dziko żyjące ptaki, szczególnie te śpiewające. Fotografuje w lasach, na otwartych terenach pól i łąk, w sadach oraz ogrodach. Ekspozycja składa się z prac nagrodzonych i wyróżnionych w konkursie fotograficznym ubiegłorocznej edycji „Sztuki Natury”.

Piotr Górny o sobie:
“Jestem studentem matematyki. Fotografią przyrodniczą zajmuję się od czasów liceum. Głównym motywem moich prac są dziko żyjące ptaki. Fotografuję w lasach, na otwartych terenach pól i łąk, sporadycznie w sadach i ogrodach. Wiele radości sprawia mi uzyskiwanie naturalnego rozmycia – dzięki nieostrości różnobarwnych liści, iglastych gałęzi, konarów lub pni drzew. Poza tym optycznym “zatapianiem” obiektu bezkrwawych łowów, interesującym wydaje się zastosowanie nietypowej perspektywy. W mojej pasji zainteresowania fotograficzne przeważają nad tymi przyrodniczymi. Nie poszukuję ornitologicznych rzadkości, głównymi bohaterami moich kadrów są ptaki często spotykane. Chociaż obserwacja nowego gatunku zapewnia wiele emocji, to najwięcej satysfakcji dostarcza mi udany kompozycyjnie kadr – nawet jeśli przedstawia pospolitego wróblaka.”

Ważniejsze nagrody i wyróżnienia fotografa:

  • MFFiFP „Sztuka Natury” (3 wyróżnienia – konkursy „Natura Wokół Nas” i „Podpatrzone w Naturze” )
  • Prix de la Photographie Paris (2 wyróżnienia)
  • Fine Art Photography Awards (wyróżnienie)
  • Moscow International Foto Awards (III miejsce i 2 wyróżnienia)
  • International Photographer of the Year 2015 (wyróżnienie)
  • FOTO-EKO (II miejsce i wyróżnienie)
  • Poznańskie Dni Fotografii (nagroda Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu)
  • „Po stronie Natury” (II miejsce i wyróżnienie)

Opinie