reklama

Polskie dzieci z Białorusi odwiedzają Ojczyznę

/-/ · 2015-07-22 22:52
W środę, 22 lipca, w biurze posła Tomasza Latosa odbyła się konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu wakacji dzieci polskiego pochodzenia, które przyjechały z Białorusi.

Do Polski na dwutygodniowe wakacje przyjechała z Mozyrza, Narowli i pobliskich miejscowości grupa licząca siedemnaście osób wraz z ks. Wincentym Siewrukiem oraz opiekunem – Ałłą Mrozową. W pierwszym tygodniu pobytu przyjęło ich Stowarzyszenie Bractwa Inflanckiego pod wodzą Stefana Pastuszewskiego. Zagospodarowaniem drugiego tygodnia zajął się Krystian Frelichowski z Bydgoskiego Klubu Gazety Polskiej.

Dzieci zobaczyły m.in. Barkę Lemara, na której Adam Gajewski przybliżył jej historię i opisał, jak toczyło się na niej życie. Goście popłynęli łódką w krótki rejs po Brdzie. W Chełmży grupa zwiedziła katedrę, gdzie dzieci mogły spróbować swych umiejętności w grze na organach. Kolejnymi atrakcjami były sporty wodne, takie jak pływanie po jeziorze motorówkami i łódkami. Pobyt w Chełmży zorganizowała parafia pw. Św. Mikołaja i klub dyskusyjny Pro Patria oraz WOPR z Chełmży.

Myślęcinek był kolejnym odwiedzonym miejscem. Tam grupa zobaczyła Ogród Botaniczny, Zoo, Park Dinozaurów i Park Rozrywki.

Do bazy noclegowej w Złejwsi Wielkiej dotarła grupa z Sarmackiego Dziedzictwa z Bydgoszczy, która przeprowadziła tzw. „żywą” lekcję historii. Krzysztof Kozłowski opowiedział o czasach, kiedy Rzeczpospolita była mocarstwem europejskim. Dzieci podczas lekcji mogły same strzelić z armaty czarnoprochowej i przymierzyć stroje historyczne, takie jak żupan czy ferezję lub ubrać pancerz husarski albo powalczyć na szable.

Grupa zwiedziła jeszcze Bydgoszcz, Chełmno, Starogród oraz Poznań.

Na pytanie, czy chciałyby jeszcze wrócić do Polski, wszystkie dzieci, od najmłodszych do najstarszego, chóralnie odpowiedziały, że tak.

Tekst i zdjęcia: Adrianna Katarzyna Piekarska

Opinie