reklama

Posłuchajmy arii "Summertime" w filharmonii (mamy bilety)

/i/ · 2014-01-09 11:55
W środę, 15 stycznia, o godz. 19 Filharmonia Pomorska zaprasza na koncert pt. Kameralnie i współcześnie. Na koncert Orkiestry Kameralnej Capella Bydgostiensis mamy dwa podwójne zaproszenia.

Saksofon nieczęsto występuje w roli instrumentu solowego. W tym koncercie będziemy mieli wyjątkową okazję do podziwiania jego możliwości w bardzo popularnym repertuarze, mianowicie fragmentów ze słynnej opery Gershwina Porgy and Bess, a które zagra jeden z najbardziej wziętych polskich saksofonistów – Paweł Gusnar. Absolwent uczelni muzycznych w Katowicach i Warszawie, uczestnik międzynarodowych festiwali, swoje umiejętności doskonalił na wielu kursach pod kierunkiem takich mistrzów, jak Christian Wirth (Francja), Ed Bogaard (Belgia), Lawrens Gwóźdź (USA), Johanes Ernst (Niemcy). Jako jeden z nielicznych saksofonistów z powodzeniem łączy działalność na polu muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej. Na swym koncie ma wiele wydanych płyt, w tym solowe, jak np. „New Polish Music for saxophone and organ” (nominacja do nagrody Fryderyk 2007).

Podczas koncertu usłyszymy m.in. prawykonanie utworu toruńskiej kompozytorki Magdalena Cynk Sinfonietty na smyczki. Cynk ukończyła Akademię Muzyczną w Bydgoszczy w klasie kompozycji Franciszka Woźniaka, następnie przez pięć lat studiowała naukę gry na carillonie w Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Królewskiej Szkole Carillonowej w Mechelen w Belgii. Pisze kompozycje solowe, kameralne, orkiestrowe i chóralne, które wykonywane są w wielu miastach regionu, Polski i Europy a także w Brazylii i USA.

Na koncert mamy dwa podwójne zaproszenia. Aby je zdobyć, wystarczy przesłać na nasz adres: konkurs@bydgoszcz24.pl odpowiedź na pytanie: Jakie wydarzenia z życia Gershwina i Piazzolii były podobne dla obu kompozytorów? Prosimy o podanie choćby jednego. Spośród autorów trafnych odpowiedzi wylosujemy dwa podwójne zaproszenia, które będą do odbioru w kasie filharmonii przed koncertem. Konkurs trwa do niedzieli, 12 stycznia, do godz. 20.45. W tym miejscu 15 minut później podamy nazwiska zwycięzców.

Rozstrzygnięcie konkursu. Podwójne zaproszenia na koncert wygrali p. Joanna Nawrocka i p. Jerzy Lisiecki. Zaproszenia będą do odbioru w kasie FP przed koncertem. Niektórzy autorzy odpowiedzi zaskoczyli nas liczbą przytoczonych wydarzeń z życia Gershwina i Piazzolii, które były podobne u obu kompozytorów. Odnotujmy, że najczęściej powołane były: imigranckie pochodzenie, miejsce zamieszkania lub pobytu i przyczyna śmierci.

Filharmonia Pomorska
Środa, 15 stycznia, godz. 19
Orkiestra Kameralna Capella Bydgostiensis


W programie:
  • Gershwin – najsłynniejsze fragmenty z opery Porgy and Bess m.in. Summertime, My Men is gone now, Bess, You Is My Woman Now
  • PiazzollaTango Ballet
  • Magdalena Cynk – Sinfonietta na smyczki (prawykonanie utworu toruńskiej kompozytorki, napisanego na zamówienie Filharmonii Pomorskiej)
  • Holst – St. Paul’s Suite

Opinie