reklama

Prezydent Bydgoszczy tłumaczy "Solidarności", czym jest solidarność i kim jest Jan Rulewski

/i/ · 2017-01-12 11:55
Prezydent Rafał Bruski stanął w obronie wieloletniego działacza Unii Demokratycznej, Unii Wolności, Ruchu Społecznego AWS, obecnie Platformy Obywatelskiej, Jana Rulewskiego i skrytykował delegatów na regionalny zjazd NSZZ "Solidarność" za zamiar wykluczenia obecnego senatora Platformy Obywatelskiej ze związku. Przypomnijmy, że delegatów związkowych zbulwersowało krytyczne stanowisko Jana Rulewskiego wobec ustawy dezubekizacyjnej podczas debaty w Senacie RP. List otwarty prezydenta Rafała Bruskiego publikujemy poniżej.

“List otwarty w obronie legendy Solidarności Jana Rulewskiego

Ze zdumieniem i smutkiem przyjąłem informację, że legenda Solidarności, wieloletni poseł i senator RP, Jan Rulewski może zostać wykluczony ze związku zawodowego, który tworzył. Zasług Jana Rulewskiego nie trzeba przypominać – byłoby to ogromnym nietaktem. W Bydgoszczy, i nie tylko, wiemy kim jest Jan Rulewski.

U podstaw tworzenia Solidarności nadrzędna wartością była wolność. Groźby kierowane wobec Jana Rulewskiego są tej wartości zaprzeczeniem. Są jednoznacznym, politycznym stwierdzeniem: “kto nie jest z nami, jest przeciwko nam”.

Bolesny w tej sytuacji jest fakt, że jako samorządowiec, nie słyszę głosu NSZZ “Solidarność” w sprawach tak ważnych, jak reforma oświaty, likwidacja kopalń czy problemów służby zdrowia. Słyszę za to groźby wobec jednej z legend Związku oraz Przewodniczącego NSZZ “Solidarność”, który w obronie obecnego rządu jest gotowy wyprowadzić ludzi na ulice, a i innych “nakrywać czapkami”.

Nie zawsze zgadzałem się z Janem Rulewskim, nie raz byłem adresatem jego krytycznych słów. Nigdy jednak nie zdecydowałbym się kwestionować jego legendy. Niestety tylko tak można traktować słowa o możliwości wyrzucenia z organizacji człowieka, który walczył – i to dosłownie, narażając zdrowie i życie – by dziś związki zawodowe mogły działać legalnie w wolnej Polsce.

Swój list kieruję do wszystkich ludzi, którym bliskie są idee Solidarności. Z szacunku dla poświęcenia i dokonań Jana Rulewskiego i tych, którym zawdzięczamy wolną Polskę w zjednoczonej Europie – wyrażam sprzeciw wobec działań wymierzonych w bohatera Bydgoskiego Marca.

Rafał Bruski
Bydgoszcz, styczeń 2017”

Opinie

Panie Prezydencie, wiem, że tak należało. Jednak czy nie jest to daremny trud? Teraz to Misiewicze muszą w naszej pamięci zając miejsce Rulewskiego, Wałęsy, Piniora i innych bohaterów tej prawdziwej "Solidarności".
Jednak gratuluję pięknej postawy. A ze za chwile rzucą się na Pana, to już inna rzecz, to przecież ukąszenie pisowskie.
~ak · 12 stycznia 2017 12:11
Bardziej wiarygodnie by było, gdyby to tow. Drozd podpisał. Albo ktoś inny z jego dawnej "firmy"...
~Leonard Borowski · 12 stycznia 2017 14:00
To dobrze się troszczysz ale oprócz serca obowiązuje Cię myślenie.A Rulona wybrano juz p raz 6 na parlamentarzystę mimo ,żę nie jest w żadnej partii podczas Ci co go chcą wykluczyć nawet nie pamiętają ,że jest okres ochronny.Związkowcy!Ha,ha
~szwederowiak · 16 stycznia 2017 21:42
Też mam szacunek dla poświęceń i dokonań Janka, broniłem go choć się z nim nie zgadzałem jak długo się dało, ale dalej się nie da go bronić, to przykre, że "ideał sięgnął bruku", to przykre, że senator sam przekreślił swoje dokonania.
~opozycjonista · 12 stycznia 2017 14:51
Wałęsa, Pinior, Rulewski, Frasyniuk i kilku innych bezideowych warchołów IIIRP. Dopiero teraz odkrywamy ich prawdziwe twarze, często są to wizerunki ludzkich troli.
Dezubekizacja to widać za mało. Czas na desolidaryzację.
~Rafał · 12 stycznia 2017 15:34
Zdawało się ,że jesteś najinteligentniejszy w tym chlewie a wykiwali Cię trolle ,Wałęsa Rulewski Bujak,Przecież od poczatku było widać ,że to cwaniaki a Rulewski to zjadł Szwederowo.Rafałku nie martw się mamusia da ci mleczka,Nie płacz Lu ,lu,la
~szwederowiak · 16 stycznia 2017 21:45
Zrobiono wielki błąd ,że nie zastrzeżono sobie znaku i nazwy SOLIDARNOŚĆ po roku 89.
Oczywiste jest ,że ta obecna nie ma nic z tamtej Solidarności. Wielka Solidarność była ruchem społecznym. Ta obecna to prorządowy związek.
Od czasu do czasu nie zaszkodzi im przypomniec skąd ich nazwa,znaczek i idea.
~czesc · 12 stycznia 2017 16:42
Prawdziwi patrioci siedzą cicho .Często musieli wiać z Polski i schronić się w Kanadzie Nie oczekiwali stanowisk i splendorów i nowych emerytur kombatanckich, które styropian załatwił dla kolesi Zapomnieli ludziach co dostawali pałami co tydzień od milicji ,która czekała przed kościołem na Pl. Kościeleckich aż skończy się masza za Ojczyznę.Ci co sie przewrócili mieli sine plecy.Skończcie wreszcie mówić że jasiu jest legendom za to że dostał w pysk.
~naoczni świadkowie · 12 stycznia 2017 17:25
Jan Rulewski - razem w latach 80 współtworzyliśmy NSZZ Solidarność. On w Romecie, ja w bydgoskiej Służbie Zdrowia i Akademii Medycznej. Razem z 10 mln członków tego społecznego kolejnego wolnościowego zrywu Polaków oczekiwaliśmy spełnienia 21 postulatów z Gdańskiej Stoczni. Po blisko 40 latach wielu z pierwszego szeregu solidarnościowców przeszło do wrogiego, obcegu tym postulatom obozu zaprzańców i współczesnej Targowicy. Należą do nich Lech Wałęsa, Zbigniew Bujak, Józef Pinior, Władysław Frasyniuk i niestety, mój przyjaciel Jan Rulewski. Mamy prawo negatywnie oceniać obronę przez niego ubeków, sbków, dbałość o ich renty, emerytury, za które do ZUS nie wpłacili ani złotówki, krytykować antyrządową, antypolską postawę. Ale pomysł usunięcia z soildarnościowych szeregów uważam za zły i absurdalny! Kto ma do tego prawo? Czy dzisiejsi członkowie NSZZ Solidarność, którzy nigdy nie poznali twardości więziennej pryczy, sbckich przesłuchań, braku wolności, bo " kraty w oknach " i oddziałowy z kluczem za drzwiami celi, szantażu rodzin i wielu osobistych szykan za działalność opozycyjną. Nie potrzebni są " obrońcy ", jak prezydent Bydgoszcz - Rafał Bruski, którzy sami są w obozie P/artii/O/szustów/ demolującej demokrację w naszym kraju. Każdy ma prawo do własnych poglądów, głoszenia ich i obrony. Na tym polega wolność człowieka.Rozsądek wymaga od nas jednak rozumnych poczynań. Każdy niech odpowiada i płaci za siebie!
~Roman · 12 stycznia 2017 18:14
solidarność styropianowa to dzisiejszy krezus bufon z KOD
~podskok · 12 stycznia 2017 18:19
Pan Bruski wielki obrońca poszkodowanych a sam ile osób skrzywdził?ile życiorysów złamał?
~Śmiech · 12 stycznia 2017 18:30
Moim zdaniem ta solidarność nie ma niczego wspolnego z tamtą Solidarnością. Teraz pasibrzuchy bronią pasibrzuchów - czternastek, pensji po kilka tysięcy dla związkowych funkcjonariuszy na etatach, stołków w przerośniętych państwowych firmach. A w dodatku ich lider był za komuny w jakich dziwnych wojskach czy milicji. Dyzurne pisowskie przyd..pasy na tym forum na pewno to przypomną.
~popis · 12 stycznia 2017 19:55
@ popis : Skoro jest tak jak piszesz, to Rulewski sam powinien wypisać się z tej "pisowskiej" Solidarności. Powinien złożyć oświadczenie, że cieszy się bardzo, iż chcą go stamtąd usunąć, bo jemu z takimi "pasibrzuchami" nie po drodze. Tymczasem, o dziwo, Rulewski nadal chce trwać w jednym związku z takimi ludźmi. Po co ? Czy nie lepiej zapisać się do KOD ? Tam pełno byłych ubeków, ubeckich wdów i tym podobnych osób, o których emerytury i renty tak bardzo się troszczy. W Solidarności zabiedzonych wdów po ubekach nie spotka. Tam nie ma kogo bronić, bo tam są wyłącznie pasibrzuchy z przerośniętych firm państwowych.
~Nono · 12 stycznia 2017 20:20
Byl w Bydgoszczy. Festival ogolnopolski, stworzylem dla Bydgoszczy i Solidarnosci dla bydg Marca i81. Ngdy UM festiwalowi nie podal reki czy ibydg Solidarnosc. Po 5. latach upadl ale gdyby nie wsparcie piereszej edycji w roku znamiennym 2010 Jana Ruleeskiego ,chyba nie zagralby .Mogl stac sie miedzynarodowy nie ma juz Marcosego Festiwalu Wolnosci
~piotr · 12 stycznia 2017 21:13
poproszę jeszcze raz - ale po polsku.
~oj boli · 12 stycznia 2017 22:35
Widocznie był to bardzo słaby festiwal, a ty byłeś niekompetentnym organizatorem. Jeżeli to ten sam festiwal, na temat którego ktos się żali na tym forum od kilku lat, który kiedyś odbywał się w Koronowie, to ja popieram tych, którzy nie dali na to coś ani jednej publicznej złotówki. To coś nie mieściło sie w kategoriach festiwalu i było na poziomie konkursu amatorskiego organizowanego przez jakąś szkołę z prowincji (przepraszam prowincję) lub gminny dom kultury. Bydgoszcz musi mieć wyższe standardy i aspiracje.
~Piotr · 13 stycznia 2017 12:11
Romanie - prawie masz rację, ale zapominasz ilu w tej podniecajacej ,,armii,, solidarnosci, było POdłych wtyczek, gumowych uszu, odsrodkowych rozwalaczy, ale i przygodnych krzykaczy.Zawsze do PRAWIDLOWEJ oceny trzeba doświadczenia własnego ale i czasu oraz spokoju i dystansu.Wyjęcie koronki i,,zarobienie( niegodne) sobie na ,,pomnik,, to rzecz bardzo dyskusyjna.Jednak tak było i cóż z tym poczać.Jednak Janek oprócz rozwalania i pyskowania ( w duchu mocno lewicowym ) NIC konstruktywnego nie zdziałał i gdyby nie wyjęcie go zza marginesu przez,,nową sitwę byłej Solidarności - dziś zapewne dalej by naprawiał kserokopiarki, a może i by miał kolejną ,,żonę,, ? Aż nazbyt wielu niegodziwców zamieniło ideały ( może jednak podpiprzone innym ) na judaszowe srebrniki.Dosyć póżno, ale jednak odkrywamy prawdziwe oblicza Borusewiczów, Piniorów, Frasyniuków i jasiopodobnych.Niegodni oszuści, którzy POpłynęli za stołki i kasę.Ale stare porzekadło - a one są bardzo prawdziwe - mówi, że kto kłamie, ten i kradnie ( okrada, odbiera należną cześć ale i dobre imię innym ).Zbyt wielu, na czele z tym od wygranych w toto lotka, okazało się sprzedawczykami i zdrajcami Wielkiej Idei, którą sprzedali OBCYM.Jednak czas nie rychliwy, ale sprawiedliwy.
~Jerzy · 12 stycznia 2017 22:49
Jerzy, zgadza się i popieram jednoznacznie Twoją opinię. Pozdrawiam i przypominam:
" Po owocach ich poznacie " Mateusz ks.16
" Idź wyprostowany wśród tych, co na kolanach!" / Zbigniew Herbert - Pan Cogito /
~Roman · 13 stycznia 2017 18:38
Żle się na to wszystko patrzy. Mam wrażenie, że w narodzie tworzy się zawiść, która będzie niszczyć nasz kraj.
~Luka · 12 stycznia 2017 23:24
zawiść idzie z góry ,potęgują media i już blisko nam do byłej Jugosławii
~mars · 13 stycznia 2017 08:39
No nie mogę patrzeć na jego buńczuczną i pełną pychy twarz, kiedy są wybory prezydenckie w Bydgoszczy?
~Rychu · 13 stycznia 2017 09:04
Nie wiem gdzie jest więcej ubeków i ubeckich agentów, ale jak czytam pełne nienawiści, agresji i złej zawziętości w wypowiedziach np. Romana, Jerzego, Borowskiego, Rafała, to nie wyobraża sobie, żeby tacy ludzie kiedykolwiek mogli rządzić innymi ludźmi, a rządzić Polską na pewno nigdy. To nie jacyś mityczni ubecy są problemem. To wy jesteście problemem, na szczęście na razie tylko dla wa samych, bo jestem pewien, że nawet PIS nie dopuści was do stanowisk w samorządach czy rządowych.
U was tylu: ja, ja, ja, ja, ja - tylko mój pogląd, moja opcja, a reszta to zdrajcy, ubecy, złodzieje itd. Na szczęście jesteście marginesem nawet w Pisie - przypuszczam - bo inaczej nie musielibyście wylewać swoich frustracji na forum zamiast faktycznie zwalniać byłych ubeków, pezetpeerowców, zeteselowców, członków PO, PSL, SLD, Ruchu Palikota, SAmoobrony, ZNP, OPZZ, ZHP, ZSMP, Ordynackiej, emerytów (po pracowali w prl), Unii Wolności, Lewiatana, Biznes Center Club, itd.
~Piotr · 13 stycznia 2017 12:00
Jeżeli ubecy rzeczywiście są "mityczni", to nie ma komu obniżać rent i emerytur. Tymczasem okazuje się, że ta obniżka ma dotknąć co najmniej kilkadziesiąt tysięcy świadczeniobiorców. Niektórzy twierdzą, że nawet około 160 tysięcy. Czy, przykładowo, taki Marek Jeleniewski to postać "mityczna" ? Byłych członków PZPR nawet nie warto wymieniać z imienia i nazwiska, chociaż w świetle enuncjacji Piotra może niebawem okazać się , że była to organizacja "mityczna".
Na koniec pytanie : Czy wymieniony tutaj Roman Kotzbach, ceniony i szanowany profesor medycyny, zasłużony działacz opozycji solidarnościowej, honorowany wieloma orderami i odznaczeniami państwowymi, rzeczywiście jest osobą "sfrustrowaną" swoją rzekomą niemocą i brakiem społecznego uznania? Osobą sfrustrowaną o wiele bardziej niż jakiś były funkcjonariusz SB ? Nie sądzę. Myślę natomiast, że najbardziej sfrustrowanym internautą na tym forum jest sam Piotr, który najwyraźniej nie może przeboleć kilku słów prawdy adresowanych do jego środowiska.
~Krzysztof · 13 stycznia 2017 12:33
Rulewski faktycznie od czasu do czasu chlapnie coś bez zastanowienia , ale to nie znaczy żeby z tego powodu mieszać go z błotem czy wyrzucać z Solidarności .Moim skromnym zdaniem jako działacza tego związku zawodowego w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku obecna Solidarność nie ma absolutnie nic wspólnego z tamtą.
Jeżeli Rulewski chce w niej być to jego sprawa ale obecni jej działacze nie mają moralnego prawa z niej go usuwać.
Wyzywanie ludzi którzy często w PRL narażali życie i zdrowie jest zwykłym odwracaniem kota ogonem , w PIS jest bardzo wielu byłych działaczy PZPR a nawet ludzie aparatu ucisku byli prokuratorzy , sędziowie itp. Dlatego nowa ustawa obniżająca emerytury byłych funkcjonariuszy SB nie dotyczy sędziów czy prokuratorów .
~Tolek · 13 stycznia 2017 20:23
Być może dojdzie również do obniżenia emerytur sędziów i prokuratorów, ale w tym wypadku sprawa nie jest taka prosta. O ile cała SB była stworzona i funkcjonowała po to, żeby zwalczać przeciwników totalitarnego systemu komunistycznego, to sądy i prokuratury również w czasach PRL w dużej mierze służyły społeczeństwu, bo bez tych instytucji nie może istnieć żadne nowoczesne państwo. Nie wszyscy sędziowie zajmowali się skazywaniem więźniów politycznych, bo nie wszyscy pracowali w wydziałach karnych. Zresztą nawet nie wszyscy karniści mieli na sumieniu ferowanie wyroków w procesach politycznych. Za co miałby mieć obniżoną emeryturę sędzia, który przez całe życie zawodowe orzekał w sprawach cywilnych albo rodzinnych ?
Moim zdaniem należałoby obniżyć emerytury tym sędziom, którym udowodniono by, że skazywali ludzi za przekonania polityczne, a ich wyroki zostały później unieważnione. Innymi słowy należałoby najpierw przeprowadzić środowiskową weryfikację. Są dokumenty, więc można to zrobić.
~Krzysztof · 13 stycznia 2017 21:16
,,piotrusiu,, pitolisz dając nam zupę na gwozdziu.W przywoływanych wypowiedziach nie zauważam jakiejkolwiek nienawiści.Nie odwołuj się do GW itp ,,ośrodków,, siejących głupotę.Masz swój rozum, wiec go używaj.Nie bądż pasem transmisyjnym otumaniaczy.By mieć wiedzę, trzeba wiele czasu i żródeł poznawczych - także swe własne, bo najlepsze doświadczenia.Gdy tego brak to się tak jak Ty kracze.Więcej rozwagi i szacunku dla posiadających swoje zdanie ( bez ubliżania, plucia i obrażania - bo to takie prostackie ).Jesteś taki, lub chcesz takim być ? Twój wybór.
~andrzej · 15 stycznia 2017 01:27
Pan Bruski to grabarz Bydgoszczy. A Rulewski to dawny trybun .... czy ktoś mi przedstawi jeden sukces tego Pana jaki osiągnął w parlamencie IIIRP?
~adam · 14 stycznia 2017 23:47
był/jest najbardziej "zasłużony" dla Bydgoszczy dla Polski?Jaką miał wysoką fuchę w stanie wojennym,pamiętacie?
~Tylko pan KonDom · 15 stycznia 2017 08:34
Widziałem jak SB wręczało koncesję na taksówkę