Tajny majątek Konrada Mikołajskiego

(was) · 2013-03-06 13:52
Po objęciu funkcji w zarządzie spółki komunalnej należy złożyć oświadczenie majątkowe. Konrad Mikołajski tego nie uczynił.

Dużo emocji wywołała wiadomość, że Konrad Mikołajski został wiceprezesem spółki KPEC.
Przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości skwapliwie wykorzystują od tego czasu każdą okazję, by przypomnieć o tej nominacji. Dostali prezent na tacy. Mogą teraz głosić wszem i wobec, że prezydent Bruski, który jednocześnie kieruje bydgoską Platformą Obywatelską, nagrodził członka tej partii dobrze płatną posadą za to, że wykończył ZACHEM.

Na funkcję członka zarządu KPEC-u został Mikołajski powołany w listopadzie minionego roku. W ciągu 30 dni powinien złożyć oświadczenie majątkowe. Do dzisiaj nie ma go jednak w Biuletynie Informacji Publicznej Miasta Bydgoszcz, gdzie znajdują się oświadczenia wszystkich osób ustawo zobligowanych do ujawnienia swojego stanu posiadania.

W Urzędzie Miasta odesłano nas do Zespołu Kontroli, który zajmuje się m. in. przygotowywaniem informacji przeznaczonych do publikacji w Biuletynie Informacji Publicznej. Jego koordynator, Sławomir Bodak, poinformował nas, że oświadczenie majątkowe Konrada Mikołajskiego nie znajduje się i nie znajdzie się w BiP-ie, ponieważ miasto Bydgoszcz nie jest stuprocentowym udziałowcem spółki KPEC.

Wpadliśmy w osłupienie. Ratusz uważa za komunalne jedynie te spółki, w których posiada 100 proc. udziałów?! To przecież by oznaczało, że Radosław Osuch nie jest właścicielem WKS Zawisza, gdyż posiada jedynie 95 procent akcji tej spółki akcyjnej.

Na mocy art. 24h ustawy o samorządzie gminnym do składania oświadczeń majątkowych obowiązani są: radny, prezydent miasta, zastępca prezydenta miasta, sekretarz miasta, skarbnik miasta, kierownik jednostki organizacyjnej miasta, osoba zarządzająca i członek organu zarządzającego gminną osobą prawną oraz osoba wydająca decyzje administracyjne w imieniu prezydenta miasta. Warunkiem posiadania przez dany podmiot statusu gminnej osoby prawnej jest majątkowe powiązanie z gminą, zapewniające gminie wpływ na mienie tych podmiotów.

W Komunalnym Przedsiębiorstwie Energii Cieplnej posiada Bydgoszcz 88,89 proc. udziałów. Ma zatem wpływ na tę spółkę, czy nie ma? Naszym zdaniem, ma wpływ decydujący, o czym najlepiej świadczy fakt, że to prezydent Bydgoszczy ustala, kto będzie zasiadał we władzach tej firmy. Przedsiębiorstwo, które nazywa się komunalne, zgodnie z wykładnią Ratusza, komunalnym nie jest. Dlatego, zdaniem władz Bydgoszczy, członkowie zarządu KPEC-u nie muszą składać oświadczeń majątkowych.

Z tego prostego powodu majątek Konrada Mikołajskiego jest tajny. Bydgoszczanie nie mogą się dowiedzieć, ile zarobił, przyczyniając się do upadku ZACHEM-u.

Opinie

naginają prawo według siebie
jeśli masz pakiet większościowy 51 % to ty dowodzisz zakładem (ty spijasz śmietankę jak również ponosisz konsekwencje)
władze Bydgoszczy powinny jeszcze raz DOKŁADNIE sprawdzić przepisy
a sam Pan Konrad Mikołajskie ma widać WIELE do UKRYCIA :)
~Anka · 6 marca 2013 14:13
A co to cudze pieniadze liczyć? Wara! Za co pan Derdowski Krzysztof chciał kupić szpital? Dlaczego p. Dorn Ludwik wstrzymał nominację na Wojewodę panu Derdowskiemu Krzysztofowi. Może to ktoś wyjaśni? Może nawet sam pan Derdowski Krzysztof? Transparentny portal to i transparentni redaktorzy. Jak wszyscy prominenci i osoby publiczne mają wszystko ujawniać to niech ujawniają wszyscy wszystko. Kropka.
~??? · 6 marca 2013 23:56
Żeby było śmieszniej pozostali Członkowie Zarządu KPEC i inni Członkowie Zarządu firm o podobnej strukturze musieli takie oświadczenia złożyć i ich oświadczenia na stronie BIP są. To jak to jest Prezes KPEC i Vce Prezes KPEC musieli złóżyć a hrabia Mikołajskiu nie musi? Tym powinny zająć się odpowiednie organa. A może i Sąd Administracyjny.
~nikt · 6 marca 2013 14:53
Ale Panie redaktorze to jest 100% spółka komunalna. Przecież poza miastem Bydgoszcz pozostali udziałowcy to ościenne gminy. BIP jest pełen oświadczeń ludzi którzy wg tej wykładni Pana Bodaka nie powinni w ogóle składać takowego oświadczenia. Jakie są więc kryteria składania takowego oświadczenia? Np Pani Magdalena Kwitkowska złożyła oświadczenie, a spółka którą zarządza jest własnością miasta i ADM, która jest spółką prawa handlowego i z tego tytułu wg wykładni Pana Bodaka nie jest spółką komunalną. Ta sprawa nadaje się do prokuratury, a Pan Bodak do wylotki natychmiastowej!!!
~nikt · 6 marca 2013 15:20
KTO NADZOROWAŁ KPEC
~KKK · 7 marca 2013 19:49
Komunalne Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej nadzorował z-ca Prezydenta J .NOWACKI i wtedy nie miał problemu, że nie piszą oświadczeń. Teraz społecznie pracuje w b24. Chyba należy napisać o jego dokonaniach.
Niebawem!!!
~zzz · 7 marca 2013 19:57
Nikt
~wwww@ · 7 marca 2013 20:00
Podaj definicje spółki komunalnej w powiązaniu z przepisami ustaw antykorupcyjnych - zadania własne gminy, finanse publiczne. Dasz radę ?
~Paliko · 7 marca 2013 20:09
Czy rekomendowanych z PO obowiązują inne standardy ?
K Mikołajski może mieć tajny majątek, firmy którą kieruje
S. Drzewicki -M W i K nie wolno kontrolować ?
~dziki kraj? · 6 marca 2013 15:30
A zięć Konrada M. wziął niemałą odprawę, odszedł z Zachemu i ma szykowany stołek w mieście. To nowy program platformy - "Rodzina na swoim"
~Bezrobotny zachemowiec · 6 marca 2013 17:59
kiedy wreszcie doczekamy końca rządów PO w mieście i całym kraju?
~kukułka · 6 marca 2013 20:11
Jak przestaniesz podrzucać swoje jajo do cudzego gniazda. I wywalać z gniazda jaja gospodarza. To potworne!
~Pisklę uczciwości · 6 marca 2013 21:56
... nie przeżyłaś już dobrobytu w Czwartej Rzeczpospolitej? Tęskni Ci się za PiS-em i Kaczyńskim J.?
To się do nich zapisz i będziesz głosować. PiS wygra i bedzie wtedy koniec rządów PO.
Pozdrawiam, mimo wszystko, bo PO i PiS i SLD, I Palikota Ruch to jedno wielkie łajno WSZYSCY!!! Razem i osobno też!
~kukułko · 7 marca 2013 00:00
A co na to paragrafy?
programator · 6 marca 2013 22:11
A my na to - musi złożyć oświadczenie. Zwolnić pełnomocnika prezydenta miasta ds walki z korupcją i radców prawnych urzędu. Jak mawia minister słusznie- gdzieś mam literę prawa LICZY SIĘ DUCH PRAWA. A tu ewidentnie uniki i naciągane, błędne interpretacje prawne.
~Paragrafy · 7 marca 2013 08:00
To może ktoś da gotową receptę na zmuszenie Mikołajskiego do złożenia oświadczenia? Bo na razie mamy tylko jednostronne tłumaczenie ze strony UM i na jego podstawie oświadczenie się nie ukaże. Może Pan Redaktor pociągnie temat dalej i wystąpi ze stosownym wnioskiem nie wiem do Sądu Administracyjnego? Który w tej sprawie jest w stanie wydać wiążący wyrok. Może Pan Redaktor pogrzebie głębiej w BIPy w innych miastach jak to wygląda. No bo na razie mamy artykuł i nic z niego dalej nie wynika. Urząd mówi, że Mikołajski nie musi i co mamy uznać, że to jednostronne oświadczenie kończy sprawę? Jestem przekonany, że UM się świadomie myli i trzeba teraz działać żeby dojść do prawdy.
~nikt · 7 marca 2013 08:08
Polska jest krajem mafijnym, głęboko skorumpowanym z wieloma zdegenerowanymi instytucjami publicznymi. Jest jak w "Folwarku zwierzęcym" George'a Orwella. Tu już nic nie da się "naprawić", "zreformować". Miliony naszych rodaków, zwłaszcza tych młodych uznało, że jedyną możliwością zmiany otaczającej rzeczywistości, jest wyjazd do kraju normalnego. Nie mafijnego.
~Leonard Borowski · 7 marca 2013 15:29
A głównym mafioso jesteś ty Rafale Budzbon
~Beonard Lorowski · 11 marca 2013 14:44
Panie Nowacki prezydencie dlaczego członkowie zarządu pt. Miejskie Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych sp. z o.o. nie piszą oświadczeń majątkowych. Czy pan je nadzorował ?
~Np · 7 marca 2013 20:40
Czego obawia się Kondzio Mikołajski, czy coś ma do ukrycia z Zachemu?
~tylko PełO · 7 marca 2013 20:59
a to poczekamy
~czło. · 10 marca 2013 08:47
Ma do ukrycia jak wieść gminna niesie 800 tys odprawy i kilkadziesiąt tysięcy miesięcznie wynagrodzenia z Zachemu i wynagrodzenie za 6-ciu Rad Nadzorczych w których zasiadał i wynagrodzenie z Zachemu płacone jako zakaz konkurencji. Razem zbierze się tego ponad 1 mln zł.
~nikt · 7 marca 2013 21:15
To się nazywa dbałość Polski o konkurencję. Przecież Zachem praktycznie upadł. Jak więc on może zaszkodzić Zachemowi pracą u konkurencji. Przecież Zachem już nic nie produkuje, a w tej sytuacji płacenie Mikołajskiemu by nie pracował u konkurencji to niedorzeczność.
Zresztą jaka konkurencja by go zatrudniła. Robią z tych polaków idiotów. Uczyć się, uczyć się Polacy! jak trzepać kaskę.
~Fortuna · 8 marca 2013 13:39
przestal produkowac - to fakt. z tym ze nie upadl - czesc instalacji istnieje, tak jak i wiekszosc infrastruktury. wierze ze to jeszcze nie jest koniec zachemu. jak sie zreszta okazalo dwie amerykanskie spolki maja chrapke na wykorzystanie instalacji w zachemie. przeczytalam ze 18 marca jest audyt w zakladach w tej sprawie.
~magda · 11 marca 2013 12:46
Płonne twoje nadzieje. Zakład produkcyjny pod nazwą Zachem przestał istnieć na zawsze. Te dwie amerykańskie spółki to są handlarze , którzy są zainteresowani kupnem instalacji w celu dalszej odsprzedaży z zyskiem albo w całości albo na części poszczególnych urządzeń. Swego czasu w 2008 r była u nich delegacja Zachemu , która była potencjalnie zainteresowana kupnem takiej zlikwidowanej instalacji w USA.
~nikt · 11 marca 2013 13:01
To musiał być strasznie pracowity i wykształcony człowiek z tego K. Mikołajskiego. Może D.Tusk weźmie go do rządu?
~tylko PełO · 7 marca 2013 21:34
Tutaj same PiSiory piszą, czy jak? To dopiero komuna się zebrała na bydgoszcz24 (sic!).
~budzbon dwa · 7 marca 2013 21:53
"250. Konrad Mikołajski
prezes ZCh Zachem i spółki córki, członek rad nadzorczych sześciu spółek z grupy ZCh Zachem i Portu Lotniczego Bydgoszcz
członek PO"
Na 250 pozycji jest wymieniony na Liście Wstydu PO.
~"pracowity" K.M. · 7 marca 2013 21:58
Nikt się nie dowie o finansach Pana Mikołajskiego. Prezydent ustami urzędnika na ten temat się wypowiedział i na tym sprawa się kończy. Na przykładach innych ludzi biznesu można oszacować, że kwota jest pomiędzy kilka, a kilkadziesiąt milionów zł. Zachem przecież to była olbrzymia firma, jak było widać na przekazach telewizyjnych z tej fabryki. Powtarzam to szacunek.
Pan Mikołajski wyleciał z Zachemu, ale przecież tam był cały zarząd, więc kwota jaką płaci się za doprowadzenie do upadku firmę państwową, jeżeli uwzględni się zarząd, o którym nikt nie wspomina to już jest nie mała.
Pan Mikołajski i dowodzony przez niego zarząd musieli mieć swoich współpracowników i to dobrze opłacanych, bo degradacja ekonomiczna Zachemu była naprawdę godna podziwu, to zasługuje na aplauz, to zapiera dech w piersiach, to jest coś. Naprawdę ci fachmani to goście.
Politycy, nie wierzę, by w tej coraz bardziej zapyziałej Bydgoszczy nie było wiadomo, kto wspierał Pana Mikołajskiego, jego zarząd i współpracowników. Gdzie się spotykali politycy letnią porą, o czym rozmawiali, o innych porach nie wspominam, bo wątek byłby za długi. Nie można być chyba politykiem i nie interesować się największym zakładem i to na dodatek chemicznym.
W tej sprawie dostrzegam jednak plusy. To zdarzenie wyznacza normę zachowań biznesowych na państwowym majątku. Wyznacza poziom cen na rynku likwidacji firm. Płacą za wszystko sowicie, za wyjątkiem pracy. Miej się Polaku zmęczysz jak zarządzasz firmą z udziałem państwa jak ją wywrócisz niż masz się dręczyć jej rozwojem.
I niema co się wściekać, że nie wie się ile on zarobił. Może dlatego, że było się frajerem i tylko tyrało się w tym Zachemie za bzdety szefa Zachemu. Podejrzewam, że to jest powód wielu komentarzy. Należy uczyć się od Mikołajskiego. Nie zainwestował, ani grosza, a wziął być może kupę i na dodatek jak go wylali jest znowu w zarządzie. Nie ma co się obrażać tylko uczyć się. Matka Polska ma jeszcze trochę firm do wywrotki za całkiem, jak widać, nie złą kasę. Jeżeli ktoś jest pracowity, ma wiedzę i potrafi to może firmy nie wywracać, ale to jak ma taką zachciankę.
Oczywiście, nie da rady tego w pojedynkę. Mikołajskiemu należ dziękować, to mądry i uczciwy chłop z swą pracą się nie ukrywał. Wyniki Zachemu z miesiąca na miesiąc były znane. On był guru i jest. Tylko głupiec nie uczy się od niego i skazuje siebie i swoją rodzinę na biedę.
W Polsce się nie zarabia na budowaniu, na rozwoju. W Polsce się zarabia na upadaniu i to dużo. Praca jest dla tych co zgubili zdrowy rozsądek.
Powtarzam to jeszcze raz, tym z Zachemu, którzy są przerażeni sytuacją, a byli naiwni i pracowali ciężko. Pracą do fortuny się nie dochodzi. Do bzika tak. A na co on wam.
To co napisałem przeczytajcie uważnie, zastosujcie, a osiągniecie mnie. Szkoda czasu na dochodzenie odpowiedzi na pytanie ile zarobił Mikołajski w Zachemie. Po co. On wam dał lekcję życia w Polsce. Podziękujcie mu.
~Fortuna · 7 marca 2013 22:02
przygadał kocioł garnkowi.Nowacki-jak POWINIENES dbać o prawo w spółkach komunalnych,to siedziałeś cicho-bo Cię Prezesi lub co gorsza KonDom,,uzależnili,,.Kasa to ma jednak siłę-co.Więc nie sil się-razem z Tą,,sprawiedliwą,,Ewunią na czynienie innym morałów.Uczciwym i cnotliwą-to się albo JEST albo NIE.Nie można być tylko trochę.Więc to Wasze moralizatorstwo już sobie darujcie-obłudnicy i koniunkturaliści.
~bolek · 7 marca 2013 22:09
Panie Mikołajski ! Ujawnij Pan swój majątek, bo to jest Pański OBOWIĄZEK USTAWOWY i nie stosuj Pan kretyńskiej argumentacji w stylu " a u was Murzynów biją".
~Sten · 8 marca 2013 07:39
Obowiązek ustawowy obecnie nie jest kategorią prawną. To kategoria propagandowa będąca narzędziem do manipulowania niedorozwojami. Obowiązek ustawowy z egzekucją prawa wobec wszystkich to dopiero instrument prawa.
To dla tego zdarzenia nie wystąpi. Polska droga do fortuny jest tego pozbawiona.
~Fortuna · 8 marca 2013 17:23
http://prawo.rp.pl/artykul/861011.html

To tak w kwestii czy musi czy nie musi ujawnić majątek. A poniżej cytat z tego artykułu "Andrzej Szewc z Wyższej Szkoły Ekonomii i Administracji w Bytomiu. – Myli się jednak w kwestii zasadniczej, twierdząc, że z art. 24h ustawy o samorządzie gminnym nie wynika obowiązek składania oświadczeń majątkowych przez prezesów spółek. Otóż wynika jak najbardziej, i to nie tylko w stosunku do prezesów komunalnych spółek z o. o., ale także – w wypadku spółek o zarządzie kolegialnym – w odniesieniu do wszystkich członków zarządu – wyjaśnia prof. Szewc."

Jeżeli okaże się, że mam rację Sławomir Bodak powinien zostać zwolniony dyscyplinarnie - za niekompetencje.
~Janek · 8 marca 2013 08:15
Jeszcze jedno - czy Autor/ka poprosił/-a (bo nie wiem czy was oznacza kobietę czy mężczyznę) Urząd Miasta o ekspertyzę prawną dotyczącą tej decyzji? Przecież to dla dobrego prawnika kwestia kilku godzin, góra kilku dni. A tak mamy dywagacje urzędnika - chyba, że UM nie ma prawników:)
~Janek · 8 marca 2013 08:22
Ale tu mamy ewidentny przypadek mataczenia i niekonsekwencji i łamania prawa. Prezes KPEC Kuczyniecki i Vce Prezes Borowski takowe oświadczenia złożyli i są na stronie BIP . A Członek Mikołajski nie złożył i nie musi składać wg Bodaka. To o co tu chodzi???
~nikt · 8 marca 2013 08:24
Faktycznie NIKT !!!
~niki · 8 marca 2013 23:45
Kondzio Mikołajski kolejna tzw święta krowa z PO po
S. Drzewieckim? Obydwaj znajomki ,pupile G. Ciemniak, którą bydgoszczanie ewidentnie olewają w wyborach , czy to nie jest czerwonym światłem dla Bruskiego? No ale przecież nikogo na siłę nie będziemy trzymać na stołku prezydenta ,skoro sam nie chce,.. prawda??
~jak tu głosować na PO?? · 9 marca 2013 09:57
Bruski i ta cala ekipa w urzedxzie miasta wspaniale sie dobrala Bydgoszcz coraz gorzej wyglada Bruski wez sie do roboty i ta cala twoja elita
~janusz · 9 marca 2013 22:16
Dzieci nie maja co jesc glodne do szkoly chodza a ci biora kupe kasy za nic wstyd!!!
~janusz · 9 marca 2013 22:18
Tylko stołki zmieniaja no coz ale kto odejdzie od gara ktory dobrze karmi,a z Bydgoszczy to wszyscy uciekaja bo coraz gorsze miasto sie robi tylko o swoich kieszeniach mysla i wszystko tak jak uwazaja im sie nalezy.
~janusz · 9 marca 2013 22:21
Słaba ta ekipa Buskiego i mało wiarygodna, na czele z emerytką torunianką Ciemniak i jej kolesiami. No ale czego można się spodziewać skoro on znów na pasku BYDGOSZCZOŻERCÓW tow. Lenza i CaUBeckiego? Prawie tak samo jak jego poprzednik zakochany w mieście z dziedzictwem krzyżackim ,z którego M. Kopernik już przed setkami lat uciekł jako dziecko i nigdy tam więcej nie zawitał?
~precz z obłudą · 10 marca 2013 09:46
Przyjdzie twój idol kosma leń-złotowski to nastąpi raj na ziemi, rafale budzbon.
~Beonard Lorowski · 11 marca 2013 14:46