reklama

W sierpniu X Ogólnopolskie Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych

(was) · 2014-01-15 15:24
Prezydent Rafał Bruski i dyrektor Generalnego Komitetu Wykonawczego Olimpiady Specjalne Polska, Bogusław Gałązka podpisali list intencyjny w sprawie organizacji w 2014 r. w Bydgoszczy X Ogólnopolskich Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych.

W spotkaniu, które odbyło się dzisiaj w bydgoskim ratuszu uczestniczyli oprócz prezydenta Bydgoszczy przedstawiciele Stowarzyszenia Olimpiady Specjalne – Polska: dyrektor generalny Bogusław Gałązka, prezes kujawsko-pomorski oddziału regionalnego Alicja Kruzel oraz jego dyrektor Alina Apryas, a także wiceprezydent Jan Szopiński oraz sportowcy. Było ono poświęcone przekazaniu informacji na temat imprezy sportowej, jaka w sierpniu tego roku odbędzie się w Bydgoszczy, a mianowicie X Ogólnopolskim Letnim Igrzyskom Olimpiad Specjalnych. Trwać one będą od 23 do 26 sierpnia, do naszego miasta przyjedzie ok. 2.5 tys. osób, w tym 1,5 tys. zawodników.

Dyrektor Alina Apryas poinformowała, że głównym organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne – Polska, współorganizatorami Bydgoszcz i Osielsko, a wsparcia udzieli Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PFRON. Przewiduję się udział w igrzyskach 1000 zawodników, którym towarzyszyć będzie 350 trenerów i rzesza wolontariuszy.

Z dużym przejęciem odczytał przygotowany na dzisiejszy dzień wystąpienie Adam Alwin, który będzie uczestniczył w X Ogólnopolskich Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. – Na igrzyskach w Warszawie trybuny były pełne kibiców. Mamy nadzieję, że w Bydgoszczy też ich nie zabraknie – powiedział młody sportowiec.

Podczas pucharu świata w skokach narciarskich w Zakopanem prowadzona będzie akcja promocyjna sierpniowej imprezy pod hasłem „Tysiąc misiów dla tysiąca zawodników olimpiad specjalnych na igrzyska w Bydgoszczy”. Jej organizatorzy są przekonani, że misiów będzie więcej i potrzebne będą tiry, żeby je przewieźć z Zakopanego do Bydgoszczy. – Skoczkowie już przekazali misie – zakomunikował Bogusław Gałązka, który jest przekonany, że dzięki tej akcji wiadomość o igrzyskach w naszym mieście mocno się rozprzestrzeni, bo impreza w Zakopanem skupia na sobie zainteresowanie bardzo wielu telewidzów.

Uczestnikom spotkania rozdany został „Dekalog mówienia o niepełnosprawności intelektualnej”, który został napisany z myślą, żeby wyrugować z języka potocznego dyskwalifikujące określenia w rodzaju: chory czy upośledzony umysłowo, chory psychicznie, bądź nienormalny.

Na zakończenie prezydent Bruski oraz dyrektor Gałązka podpisali list intencyjny.

Opinie