Zamknij
REKLAMA

Za wywóz śmieci zapłacimy więcej. Albo od metra, albo od głowy

06:59, 19.05.2017 | Wojciech Nowacki
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Prezydent Rafał Bruski podczas konferencji prasowej 17 maja poinformował, że czekają nas podwyżki za wywóz śmieci. Są one nieuniknione, ponieważ w systemie zagospodarowania odpadów w Bydgoszczy za rok 2016 zanotowany został deficyt w wysokości prawie 3 mln zł.

Rewolucja śmieciowa w naszym mieście wkracza w etap podwyżek.

Od 1 lipca 2013 r. - zgodnie, z tzw. ustawą śmieciową - gminy przejęły obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi. Z obywatela została zdjęta odpowiedzialność za wytworzone przez niego śmieci. Odpady, które każdy z nas po sobie zostawia, stały się własnością gminy. Nie oznacza to, że za darmo przekazujemy je właścicielowi, tylko że gmina na nasz koszt organizuje odbiór odpadów i ich zagospodarowanie. Wolny rynek został sejmową ustawą zlikwidowany, a  w jego miejsce utworzony system zagospodarowania odpadów przez samorządy, które ochoczo się za to na koszt obywateli wzięły.

Nowy system, jak każde rozwiązanie socjalistyczne, powoduje m.in. rozrost biurokracji i sprawozdawczości, konkurencja zostaje faktycznie wyeliminowana. Krytykowany był przez wiele różnych środowisk politycznych, o ekonomicznych czy biznesowych nie wspominając. Gminy tymczasem z ochotą zabrały się za tworzenie nowego systemu, dającego im więcej władzy, a co za tym idzie więcej pieniędzy do zadysponowania. Tworzyły, głównie w miastach, wiele gminnych przedsiębiorstw, które zaczęły zajmować się wywozem odpadów, a tysiące prywatnych zostało zlikwidowanych.

Rafał Bruski jako przyczynę powstania "deficytu w systemie" (2,9 mln zł) obarczył 50 tys. mieszkańców, którzy nie płacą za wywóz odpadów. Wskazał, że wg danych GUS-u Bydgoszcz liczy 353 938 mieszkańców, a według złożonych w urzędzie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami - 304 086 mieszkańców. Brak opłat od tych blisko 50 tysięcy spowodował to, że system się załamuje. Co więcej, rosną koszty likwidacji dzikich wysypisk (323 dzikie wysypiska zlikwidowane tylko w ciągu ostatnich 2 lat!!!), bo jak stwierdził prezydent, gdzieś odpady tych 50 tys. osób muszą się znaleźć. Prezydent przyznał również, że narzucone przez Unię Europejską, a znajdujące odzwierciedlenie w stosownym rozporządzeniu ministra środowiska, normy, dotyczące uzyskania wyznaczonych wskaźników recyklingu, wywołują większe koszty niż gdyby tego recyklingu nie było w ogóle! No ale wiadomo nie będzie recyklingu, będą kary i w tej sytuacji nie można od tego odstąpić.

Co w tej sytuacji robić? Nasilić kontrole, by zweryfikować, czy zarządzający nieruchomościami zgodnie z prawdą, deklarują liczbę zamieszkujących je osób? - Jest to praktycznie niemożliwe, bo byśmy musieli stawiać policjanta praktycznie przy każdym domu, mieszkaniu, lokalu. Byłoby to drogie  i nieefektywne - zdezawuował Rafał Bruski taki sposób sprawdzania deklaracji mieszkańców.

Jakie rozwiązanie proponuje prezydent Bydgoszczy? Stwierdza, że możliwe są jedynie dwie metody rozwiązania problemu.

Najpierw przedstawił zarys nowej metody, którą będzie rekomendował radnym. W mieście przestanie obowiązywać sposób naliczania opłat śmieciowych od głowy mieszkańca, a zacznie - od powierzchni lokalu mieszkalnego. - Im większy lokal mieszkalny tym wyższa opłata. Oczywiście, metry kwadratowe nie generują wprost śmieci, ale jednak to jest potwierdzone, że im  ktoś jest zasobniejszy, produkuje więcej odpadów. Także z większych powierzchni jest więcej odpadów, bo mamy więcej mebli. Może więcej zjeść, nie zjemy, ale używamy dodatkowo to wszystko, co kiedyś stanie się odpadem i będzie likwidowane - przekonywał prezydent do zaakceptowania innego modelu naliczania opłat śmieciowych w Bydgoszczy. Rafał Bruski stwierdził nadto, że dzięki tej metodzie 75% mieszkańców będzie płaciło mniej za wywóz śmieci, 15% bez zmian, a tylko 10% bydgoszczan zapłaci więcej. Przy zastosowaniu tej metody stawka opłaty za 1 m kw. wynosiłaby 0,49 zł. Łatwo obliczyć dla przykładu, że za lokal o powierzchni 50 m kw. zamieszkały przez trzy osoby nowa  stawka opłaty śmieciowej wynosiłaby 25 zł, gdy teraz zarządca takiego lokalu płaci do kasy miasta 39 zł miesięcznie.

Drugi sposób wyjścia z "deficytu systemu"? Podwyższenie opłaty o 50 gr w przypadku odpadów segregowanych, czyli do 13,50 zł. Rafał Bruski tej metody jednak nie rekomenduje, ponieważ zjawisko "pasażera na gapę" (tak określił mieszkańców nie ujawnionych w złożonych deklaracjach) zostaje, sposób jest doraźny, bo i tak liczba osób ujawnianych w deklaracjach nie rośnie, a systematycznie maleje! Ponadto system jest niesprawiedliwy, ponieważ "mieszkańcy płacący za wywóz śmieci" ponoszą również koszty tych, którzy nie płacą.

Rafał Bruski w tej sytuacji postanowił, że przed podjęciem ostatecznej decyzji zostaną w dniach 25 maja - 14 czerwca przeprowadzone konsultacje społeczne już według nowych zasad ustalonych niedawno przez radnych  i  to mieszkańcy zdecydują, który sposób likwidacji "deficytu w systemie" zostanie przyjęty.

-----------------------

Ta "demokratyczna" metoda podejmowania decyzji kompletnie mnie nie przekonuje. Przyznać muszę, że eksperyment polegający na tym, by sprawdzić, czy 75% mieszkańców Bydgoszczy, którzy na nowej metodzie (tej od powierzchni) zyska, zagłosuje za rozwiązaniem finansowo dla nich korzystnym (przyjmując, rzecz jasna, przedstawione założenia za prawidłowe), z punktu widzenia ekonomicznego edukowania obywateli i sprawdzania, czy potrafią oni rozeznać, co jest dla nich dobre, a co nie  -  uważam za frapujący. Mam nadzieję, że nie zrobią oni czegoś na przekór, by zagłosować w konsultacjach odwrotnie, co jednak w wyborach często się zdarza. Wypada mieć nadzieję, że kampania wyborcza, tj. informacyjna,  zostanie przeprowadzona dobrze i... ludzie zdecydują :) Jednak zdajmy sobie sprawę, że wybór,  jaki stawia się ludziom, nie jest  żadnym wyborem. Wciąga się ich jedynie do dyskusji, która ma uwiarygodnić zły system, którego koszty funkcjonowania są zbędne.

Natomiast zupełnie innym sposobem rozwiązania problemu "deficytu w systemie" byłby taki na przykład. Pan prezydent, jak to w innych sprawach politycznych, które pan prezydent z coraz większą determinacją podejmuje, zaangażowałby się w podjęcie kampanii na rzecz zmiany prawa, obnażając jego nieefektywne, zawracające nas do PRL-u, rozwiązania, gdzie nie było konkurencji, a człowiek musiał jak śrubka w systemie dostosować się do nieefektywnej kosztownej politycznej machiny. Przecież cztery lata temu jego zastępczyni, Grażyna Ciemniak, zaangażowana wcześniej jako posłanka SLD w przyjęcie tego prawa,  jasno stwierdzała: wprowadzamy rewolucję śmieciową, by nie było dzikich wysypisk! I co? Domagajmy się zatem zmiany złego prawa, a nie dawajmy swojego nazwiska w wymyślanie sposobów zasypywania deficytów, które są rezultatem złych rozwiązań.  Jeśli dobrze prezydent to uzasadni, ludzie staną za nim. Polecam lekturę analiz opublikowaną na stronie internetowej Forum Obywatelskiego  Rozwoju, gdzie cztery lata temu przestrzegano  bez ogródek: "Ustawa śmieciowa zamieni wolną konkurencję na monopol, konsumencką wolność wyboru na urzędniczy etat i stworzy kolejną pożywkę dla rozwoju korupcji i rozwoju biurokracji". A FOR to przecież nie PiS-owcy, tylko Leszek Balcerowicz. Panie prezydencie, nie brnijmy przy uzasadnieniach podwyżek w absurdy!

(Wojciech Nowacki)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (17)

no limitno limit

8 0

Było 10 zł, dwa lata później (z uwagi na brak w systemie 50 tys. mieszkańców) podnieśli do 13 zł/m-c, teraz z tego samego powodu chcą kolejnych 50 groszy podwyżki lub naliczania z tyłka wziętego wskaźnika... ręce opadają, a wkurw bierze jak przypomnę sobie ile kiedyś - na wolnym rynku, płaciłem za śmietnik, a ile zapłacę jak mi naliczą podatek śmieciowy od powierzchni domu. Konsultacje z mieszkańcami na temat tego, czy chcą podwyżki, czy wielokrotne podwyżki dla niektórych to kolejne ratuszowe dziadostwo. Idź pan w @h@j panie Bruski! 08:31, 19.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

JanekJanek

1 1

Panie Nowacki byle PiS obronić. Jak są tacy fajni niech zmienią prawo na szczeblu rządowym by było taniej.
Po drugie jakby wszyscy uczciwie płacili za śmieci 13 zł to nie byłoby problemu. Ale jak to bywa część kombinuje więc płacimy za to. 09:42, 19.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

4 1

, generujący olbrzymie koszty urzędnicze, bowiem duża część biurowca po "Zachemie", to nikomu z nas niepotrzebny legion ludzi Bruskiego zajmujących się na nasz koszt śmieciami. To prawda, że system jest bolszewckiTrzeba być naprawdę zdesperowanym i bezczelnym arogantem, albo zwykłym głupkiem ekonomicznym, aby wygadywać takie głupoty będąc prezydentem Miasta. Znam wielu ludzi, którzy nie mieszkając "stadnie", żyją skromnie niewiele kupując. W domyśle, produkują symboliczne ilości odpadów. Mieszkają w w jedną, dwie osoby na powierzchni ok. 60 m2. Czy to jest luksus? Inni mieszkają po 4-5 osób (w tej liczbie dzieci i słusznie bo dzieci to przyszłość) w mieszkaniach ok. 50m2. Dużo wytwarzając przy tym odpadów. Jeden człowiek w pierwszym przypadku zapłaci 30 zł, a pięciu w drugim 25 zł, tj. 5 zł. od osoby... Pytanie brzmi. Kto nami rządzi? Kto jak kieszonkowiec wkłada ręce do naszych kieszeni i jako bezczelny monopolista, coraz zuchwalej chce nas okradać?
Niedawno arogant Bruski, zachłannie sięgnął do kieszeni bydgoskich przedsiębiorców i bezczelnie ich doi z tytułu tzw. podatku od deszczu. Na utrzymanie kilku biurowców z wodno-kanalizacyjnymi urzędnikami. Nikomu z nas równie niepotrzebnymi co i tamci od śmieci. Dokąd to zmierza? Do likwidacji Bydgoszczy jako miejsca przyjaznego nieszemranym przedsiębiorcom i zwykłym nie powiązanym z rządzącą tu bandą , mieszkańcom? Kto wreszcie zatrzyma tych szaleńców? 09:48, 19.05.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

0 0

Puknij się w swą łysą pałę połeto. Mieszkasz przecież kątem u swej rozwiedzionej małżonki. 22:52, 22.05.2017


KoloDoloKoloDolo

3 1

Klasyk kiedyś napisał że socjalizm to taki ustrój przy którym i na Saharze piasku zabraknie. Może Panie Bruski wprowadzić albo podwyższyć od deszczówki bo przecież kiedyś może padać przez 6 miesięcy. I wodociagi beda stratne. Czytałem i nie bardzo wierzyłem w to co czytam. 10:47, 19.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MichałMichał

3 0

Najistotniejszy powód tej podwyżki jest taki: przewodniczący Rady Nadzorczej spółki "Pro Natura" utylizującej odpady, czyli Sikorski Radosław musi mieć na ośmiorniczki.... 13:17, 19.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BicBic

1 0

Wywalilbym niekompetentnego wiceprezydenta odpowiedzialnego za gospodarkę odpadami. Po co trzyma się takich ludzi za duże pieniądze. 16:51, 19.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

RomanRoman

4 0

Śmieci, różnego rodzaju odpady, są produktem wytworzonym przez konkretną osobę. a nie przez metry kwadratowe lokaku. Przyjęty aktualnie system opłacania wywożenia śmieci od ilości osób zamieszkujących dany lokal, jest logiczny i konkretny. Kto wymyśla wysokość opłat od wielkości lokalu, ma chyba niezbyt poukładane w głowie! Tłumaczenia i wyliczenia Prezydenta Rafała Bruskiego są żenujące i nieżyciowe. Mieszkając w domu tylko z żoną zapłacimy 400 % więcej. Nie wyrażam na to absolutnie zgody! Tyle w temacie! 21:55, 19.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

qedekqedek

1 0

toż to czysta komuna, mam płacić za metraż?????? dwie starsze osoby, 80 metrów, czynsz horrendalny bo ta *%#)!& z SLD która przeszła, (została zakupiona przez PO) coś tam wymyśliła i ludzie w rozsypujących się domach miejskich płacą jak za lokal w Las Vegas, teraz nieszczęsny prezio miasta wymyśla opłatę za odpady od metra?????? czyli ja mam zapłacić za 80 metrów a ktoś kto mieszka w 5 osób na 45 metrach i produkuje tony śmieci będzie płacił mniej???? kto płodzi takich ludzi, którzy myślą takimi kategoriami????? to nawet nie jest chore, to nawet pisowcy nie wymyślili by takiego *%#)!& w wyborach spłynie gość ściekiem, obmywany przez te śmieci................... 09:23, 20.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

4lzd4lzd

0 1

Co to za brednie: "Im większy lokal mieszkalny tym wyższa opłata. Oczywiście, metry kwadratowe nie generują wprost śmieci, ale jednak to jest potwierdzone, że im ktoś jest zasobniejszy, produkuje więcej odpadów. Także z większych powierzchni jest więcej odpadów, bo mamy więcej mebli. Może więcej zjeść, nie zjemy, ale używamy dodatkowo to wszystko, co kiedyś stanie się odpadem i będzie likwidowane", co ten gość bredzi, naćpał się jak to mówił? Wg niego np 2 osoby na 50m2 produkują tyle samo śmieci co 4 osoby na 50m2. No chyba z *%#)!& przez ścianę się macał. 15:11, 24.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

4lzd4lzd

0 0

Co to za brednie: "Im większy lokal mieszkalny tym wyższa opłata. Oczywiście, metry kwadratowe nie generują wprost śmieci, ale jednak to jest potwierdzone, że im ktoś jest zasobniejszy, produkuje więcej odpadów. Także z większych powierzchni jest więcej odpadów, bo mamy więcej mebli. Może więcej zjeść, nie zjemy, ale używamy dodatkowo to wszystko, co kiedyś stanie się odpadem i będzie likwidowane", co ten gość bredzi, naćpał się jak to mówił? Wg niego np 2 osoby na 50m2 produkują tyle samo śmieci co 4 osoby na 50m2. No chyba z *%#)!& przez ścianę się macał. 15:39, 24.05.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

HouseeeeHouseeee

0 0

według twojego rozumowania to trzeba namierzyć kto najwięcej generuje, ja ci powiem, że nigdy nie mialam tyle śmieci od kiedy są dzieci. Najpierw tony pampersów przez 2 lata, chusteczek, słoiczki, jogurciki, szynkeczki po 2 deko dla dzici w opakowaniach, woda w butlach, zabawki, które są tak tanie i liche, że zaraz trzeba wyrzucać, ciuszki z których szybko wyrasta a nie nadają się żeby komuś oddać, maskotki a wszystko opakowane w 5 razy większe kartony i opakowania niż sama zawartość. Więc u mnie nie ważne jaką mam powierzchnie, u mnie dużo śmieci jest przez dzieci. Jeśli wprowadzą oplate od powierzchni to myśle, że ktoś niestety będzie placił za mnie. 15:19, 13.06.2017


REKLAMA

dddddddddddddd

0 0

więszosc sprzętów jak kupujemy w cenie ma naliczoną opłatę KGO, koszt gospodarowania odpadów, ta twoja lodówka z gory już ma zaplacona utylizacje. Ja mam duży dom, nieważne czy na kredyt czy odziedziczyłam. Kupuję różne rzeczy ale nie z nadmiarem raczej z głowa, produkuje chyba z 10 razy mniej śmieci co sąsiedzi w mniejszym domku z dziećmi. Wiadomo są dzieci to i są góry kartonów, opakowań, po zabawkach, napojach, pampersach. To normalne ale, że ja niby mam placić za ich śmieci? i po co filtry do wody kupowałam, żeby butelek nie taszczyć i nie produkować śmieci. 14:54, 13.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

alaala

0 0

dzikie wysypiska rosna? teraz kiedy mozna za darmo do PSZOKu oddac? a przed PSZOKAMI to mi sie wydaje, że chyba wtedy więcej ich bylo.. 14:55, 13.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

agaaga

1 0

to może niech raz zainwestują w wagi w samochodach i będzie sie uczciwie płacic od ilości? taka jest polska dorobiłeś sie duzego to utrzymuj tych co im sie nie chce robić.
W innych państwach to jak pracujesz to dostaniesz a jak masz lenia to nie ma wyciągania łap.
Na wsiach czesto stoja starte spore domy, bo mlodzi do miasta uciekli no to teraz dowalcie tym co tam zostali, często starszym ludziom za metraż.
A może abonament tv też od metrażu? 15:02, 13.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

komekome

0 0

Panie Bruski głosowałem na pana ale chyba nadszedł czas zmian. Zachciało się głosów jak zdobył je PIS prorodzinnym rozdawnictwem? 15:21, 13.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

karakara

1 0

jeśli sa konsultacje społeczne to niech nam przedstawią co robią z pieniędzmi za śmieci, ile bierze admimnistracja itd 15:24, 13.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma bydgoszcz24.pl jest Info-Net24 Sp. z o.o. 85-009 Bydgoszcz, ul. Dworcowa 39/7, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez bydgoszcz24.pl jest Info-Net24 Sp. z o.o. 85-009 Bydgoszcz, ul. Dworcowa 39/7 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone