Zamknij
REKLAMA

Utajnione zarobki dyrektor bydgoskiego Szpitala Miejskiego

14:35, 11.08.2017 | Ewa Starosta
REKLAMA
Skomentuj
Anna Lewandowska. Fot. Jacek Nowacki

Dyrektor Anna Lewandowska nie składa oświadczeń majątkowych, a prezydent Bydgoszczy to od kilku lat toleruje.

Z oświadczenia majątkowego dyrektora Szpitala Miejskiego w Poznaniu wynika, że zarobił w minionym roku 252,7 tys. zł. W Łodzi funkcjonują cztery szpitale miejskie. Zarobki  dyrektorów są jawne. Zajmowane przez nich stanowiska figurują  na sporządzonej przez magistrat „Liście osób zobowiązanych do składania oświadczeń majątkowych w samorządowych jednostkach organizacyjnych i gminnych osobach prawnych  Miasta Łodzi”.

Bydgoszczanie nie mogą się natomiast dowiedzieć, ile zarabia Anna Lewandowska, która kieruje naszym Szpitalem Miejskim. Prezydent Rafał Bruski przyzwala na to, żeby nie składała ona oświadczenia majątkowego.

Kiedy chcieliśmy  znaleźć wytłumaczenie, dlaczego czyni dla niej wyjątek (inne zobligowane ustawowo osoby karnie składają oświadczenia majątkowe), rzeczniczka prezydenta Marta Stachowiak przekazała nam informację opracowaną przez pełnomocnika ds. korupcji.

- Dotychczas powstała znaczna ilość analiz, opracowań i komentarzy przepisów antykorupcyjnych wskazujących na ich mankamenty prawne. Z powodu niezbyt jasnych regulacji zawartych ustawach prezentowane są różne stanowiska co w  rezultacie powoduje niejednolite stosowanie przepisów w praktyce – wyjaśnia Sławomir Bodak.

Poseł Paweł Skutecki postanowił  zwrócić się do Biura Analiz Sejmowych o opinię prawną. Wtedy okazało się , że tą kwestią zajmował się w roku 2009 Naczelny Sąd Administracyjny, a w 2014 roku Sąd Najwyższy.

NSA stwierdził, że utworzone przez gminę zakłady opieki zdrowotnej są gminnymi jednostkami organizacyjnymi. („Organem założycielskim Szpitala jest Rada  Miasta  Bydgoszczy. Nadzór  finansowy i merytoryczny nad działalnością Szpitala sprawuje Prezydent Miasta Bydgoszczy” – czytamy na stronie BIP Wielospecjalistycznego Szpitala Miejskiego im. dr. Emila Warmińskiego). 

Natomiast Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 maja 2014 roku przypomniał, że samodzielne publiczne  zakłady opieki zdrowotnej prowadzone przez gminy są gminnymi osobami prawnymi.

„Skoro samodzielny publiczny  zakład opieki zdrowotnej utworzony przez gminę, powiat  lub województwo jest samorządową jednostką organizacyjną, to jej kierownik ma obowiązek składania oświadczeń majątkowych” – czytamy w opinii prawnej Biura Analiz Sejmowych.

Gdyby prezydent Bydgoszczy  postępował zgodnie ze stanowiskiem NSA i Sądu Najwyższego, powinien wezwać dyrektor Annę Lewandowską do złożenia oświadczenia majątkowego. Jeśli by się do tego wezwania nie zastosowała, to musiałby – tak stanowi ustawa o samorządzie gminnym -  rozwiązać z nią  bez wypowiedzenia umowę o pracę „najpóźniej po upływie 30 dni od dnia, w którym upłynął termin do złożenia oświadczenia”.  

Marszałek Piotr Całbecki zna ustawę o samorządzie województwa i od kierowników samorządowych jednostek organizacyjnych, dla których samorząd województwa jest organem założycielskim, wymaga składania oświadczeń majątkowych. Dlatego wiemy, ile zarabiają dyrektorzy: Centrum Onkologii (Janusz Kowalewski), Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego (Grażyna Welter), Kujawsko-Pomorskiego Centrum Pulmonologii (Mariola Brodowska) i Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego  (Edward Hartwich). Ich oświadczenia majątkowe znajdują się na stronie BIP Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Na stronie BIP Urzędu Miasta Bydgoszczy nie znajdziemy oświadczenia majątkowego dyrektor Szpitala Miejskiego.

(Ewa Starosta)
REKLAMA

Komentarze (9)

MisioMisio

16 5

Prezydent Tak walczy o wolne sądy, a sam olewa ich wyroki. Chyba ze nie umie czytać ze zrozumieniem. 08:35, 11.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

zbulwersowanazbulwersowana

16 5

Ciekawe dlaczego prezydent pozwala na takie rzeczy?Panie prezydencie czego się pan boi? 10:06, 11.08.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

jaki pan ( pewnie jujaki pan ( pewnie ju

4 2

taki kram.Sami swoi ( Paskudnie Oszukańczy ) sobie przeciez krzywdy nie zrobią.Komuna i Służby... idą reka w rekę.Martwi co raz większa ilość,,działań demokratycznych,, KOD owego prezydęcika.Kombinatorzy i złodzieje ,,walczą,, o swoiście zagospodarowane koryto. 19:25, 11.08.2017


Leonard BorowskiLeonard Borowski

11 5

Tak w praktyce wygląda bezkarna arogancja zdegenerowanej władzy. Każdej władzy. A że tak można, przykład dał bezczelny Echaust. Były milicjant, którego żaden "mały"prywatny przedsiębiorca, prawdopodobnie nawet na okres próbny by nie zatrudnił. Komu potrzebni są bezczelni pracownicy? No, ale za cudze, obowiązkowo ściągane "haracze" można kolesiom dać wypasione żerowisko? Można, odpowiada "król" Bydgoszczy, jaśnie pan Bruski. Dlatego rządzącą nami bandę cwaniaków i pasożytów, trzeba szybko odsunąć od władzy. 10:27, 12.08.2017

Odpowiedzi:4
Odpowiedz

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

4 3

Budzbon oszuście, puknij się pisowski hejterze w swą pustą makówkę. 13:36, 12.08.2017


maximaxi

1 2

Beonardzie-znowu się *%#)!& ze smyczy i dopadłeś klawiatury?.A już było tak pięknie-nikt nie siedział pod stołem i nie szczekał o budzbonach i innych urojeniach....
Przepustka z psychiatryka? 09:38, 13.08.2017


Leonard BorowskiLeonard Borowski

0 1

Jaki tam znów "Beonard"? To tylko ten stary niemiecki degenerat Johann von Hetzig. Przymusowy sąsiad "nowych niemcuff". Gości jego ukochanej, PO pier...onej Makreli. Z tego nadmiaru importowanego "dobra", Johann wpadł w amok. Przypadek beznadziejny. 13:45, 13.08.2017


Beonard LorowskiBeonard Lorowski

2 1

Nic mnie bardziej nie cieszy jak twoje wściekłe wPiSy Rafaelu Budzbon. Czekam na chwilę kiedy będę mógł zgasić na twoim grobie wszystkie świeczki jednym opróżnieniem pęcherza. 21:10, 13.08.2017


kasiakasia

4 0

A P. Lewandowska nie obowiązują przepisy zalicza się do świętych krów niech wyjedzie do Indii
tam im wszystko wolno i oddaje się im szacunek. 17:44, 14.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018