Zamknij
REKLAMA

Na razie widać fundamenty kościoła i dom dla samotnych z XIX wieku

23:42, 06.09.2017 | was
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Na zakupionej od miasta przez Rodźko Dewelopment działce przy Poznańskiej 25 trwają w tej chwili badania archeologiczne. Dopiero po ich zakończeniu można przystąpić do  realizacji inwestycji.

Co wyrośnie na  działce o powierzchni 917 m kw. w centrum Bydgoszczy? Atrakcyjna lokalizacja sprawiła, że teren znalazł od ręki nabywcę. - Inwestor nie złożył jeszcze wniosku o wydanie pozwolenia na budowę. Na tym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dopuszczający zabudowę usługową i mieszkaniową wielorodzinną (od 2 do 4 kondygnacji, nie więcej niż 15 metrów wysokości) – ustaliła Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta.

Najpierw muszą zostać zakończone prace archeologiczne. Na razie odsłonięte zostały fundamenty kościoła, który stał w tym miejscu przez ponad sto lat. Wybudowano go w 1848 roku dla gminy staroluterańskiej, potem służył bydgoskim ewangelikom, a także prawosławnym.

Przez prześwit, który powstał po  rozbiórce kościoła (1969 r.)  oraz zdewastowanego  budynku mieszkalnego o podwójnym adresie Poznańska 25/Grudziądzka 30 (2014 r.)  widać teraz dobrze inny obiekt historyczny.

U podnóża Wzgórza Dąbrowskiego stoi zbudowany w 1885 roku budynek z czerwonej cegły. To  był dom dla samotnych dobrze sytuowanych panów. Rezydenci musieli mieć ukończone 55 lat i mieszkać w Bydgoszczy od co najmniej 20 lat. Mieszkało tutaj 42 panów, w tym 17 stałych rezydentów. Po uiszczeniu stosownych opłat, mieli zapewnione mieszkanie, światło, opał, opiekę medyczną i pogrzeb. Sami musieli dbać o swoje wyżywienie.

Niedługo tego budynku nie będzie widać od strony Poznańskiej. Zasłoni go kolejny miejski apartamentowiec.  

(was)
REKLAMA

Komentarze (4)

BydgoszczaninBydgoszczanin

3 5

Zabudowa, renowacje i plombowanie centrum to klucz do rozwoju urbanistyki miasta - takim inwestycjom trzeba kibicować. Super plomby powstają też w pobliży centrum, np. Kossaka 13 na Szwederowie http://bwj.org.pl/opis-lokalizacji-kossaka13-bydgoszcz.html 08:41, 07.09.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

abdenagoabdenago

2 1

Wypełnianie pustej powierzchni z centrum jest jak najbardziej pożądane. Co do Kossaka 13 to moim zdaniem jest to jedna z najgorszych inwestycji mieszkaniowych realizowanych obecnie w Bydgoszczy.
Widok na biedronkę, z drugiej strony ściana bez okien, ustawiony poprzecznei do ulicy a więc nie jest pierzejotwórcy. 09:54, 07.09.2017


WitgraffWitgraff

1 0

Nie mam aż tylu lat żeby pamiętać dokładnie ten kościół ale to był drewniany budynek w którym za moich czasów mieściła się szkoła gry na instrumentach strunowych i organach. Prowadził ją dr Ismer, organista kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Bydgoszczy.
Kościół rozebrano bo groziło zawaleniem ponieważ wtedy poszerzano ulicę Grudziądzką i likwidowano jeden pas ruchu na ul. Poznańskiej. Niestety osoby, które mogłyby powiedzieć coś więcej tego nie zrobią...... 18:32, 10.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

bydgoszczakbydgoszczak

0 1

Nie sądzę, że wstawianie plomb świadczy o planowaniu urbanistycznym. To raczej dowód braku planu, przypadkowości i chaosu. 23:03, 10.09.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018