Zamknij
REKLAMA

Gdańska 144. Przeskok z XIX stulecia w nowoczesność

21:10, 09.10.2017 | was
REKLAMA
Skomentuj
Gdańska 144. Fot. Jacek Nowacki

Natrafiliśmy na kolejną kamienicę odremontowaną bez jakiegokolwiek nakazu. Są ich setki w naszym mieście.  

Jeszcze nie tak dawno temu stan budynku przy ul. Gdańskiej 144 wołał o pomstę do nieba. Przeciekający dach, w pokojach grzyb na ścianach, wypaczone okna, których nie dawało się zamykać, wyłamane poręcze przy schodach na klatce schodowej - tak wyglądały uroki  mieszkania w tej kamienicy.

Nie lepiej sytuacja przedstawiała się w oficynie: 16-metrowe  dziuple z wypaczoną przez korzenie drzew podłogą, wybijające szambo na podwórku. Jeśli wierzyć opisom w powieściach pozytywistycznych, tak wyglądały w XIX wieku miejsca, gdzie panowała skrajna nędza.

Ówczesnego właściciela budynku przy Gdańskiej 144  nie stać było na przeprowadzenie kapitalnego remontu i zapewnienie lokatorom mieszkań zastępczych. Natomiast dla obecnego właściciela nie stanowiło  to żadnego problemu. Postanowił zainwestować w ruderę, żeby zarobić. Tak często czynią firmy deweloperskie.   

- Teraz w kamienicy przy Gdańskiej 144 jest wiek XXI. Wszystkie tynki skute, nowe instalacje, okna. Tak naprawdę to nowy dom! -  z niekłamaną radością opowiada o przemianie, jaka zaszła tutaj w ciągu minionych miesięcy, Małgorzata Dysarz, kierownik działu marketingu firmy Moderator Inwestycje.

Na parterze zmodernizowanego budynku są dwa lokale użytkowe, a na pierwszym i drugim piętrze - dziewięć kawalerek.   

Patrząc obecnie na ten dom, trudno uwierzyć, że kilka miesięcy temu to była taka sama rudera, jakich wiele widzi się po parzystej stronie ul. Gdańskiej, gdy się minie Chodkiewicza i idzie w stronę Myślęcinka. Elewacja frontowa jest teraz tak samo elegancka, jak wszystkich odremontowanych domów przy Gdańskiej, które zostały  wybudowane w końcu XIX wieku w stylu nawiązującym do klasycyzmu.

(was)
REKLAMA

Komentarze (3)

oo

4 2

I te plastikowe okna. A generalnie to pastelowych kolorów jest już za dużo, trzeba bardziej ubarwić Bydgoszcz. 09:31, 10.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BDGBDG

4 2

Cieszy ten remont, jak wiele innych w centrum miasta. 18:00, 10.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LKLK

1 0

Bardzo dobrze. Miasto powinno się tylko bardziej starać. Dlaczego wydaje się tak mało na dotacje dla właścicieli kamienic? Urzędnicy powinni też wydawać więcej kar dla właścicieli zaniedbanych budynków. Komorne to wszyscy chcą, a remontować nie ma komu
18:59, 12.10.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018