Zamknij
REKLAMA

Benefis profesora Zbigniewa Włodarczyka, pioniera bydgoskiej transplantologii

00:49, 04.11.2017 | i
REKLAMA
Skomentuj
Benefis prof. Zbigniewa Włodarczyka. Fot. Jacek Nowacki

W piątek, 3 listopada, w Filharmonii Pomorskiej odbył się benefis prof. dr. hab. Zbigniewa Włodarczyka, szefa Katedry i Kliniki Transplantologii Collegium Medicum UMK.
 

Osiągnięcia profesora Zbigniewa Włodarczyka docenione zostały dwa lata temu prestiżowym wyróżnieniem. Wybitny bydgoski transplantolog odsłonił w 2015 roku podpis w Bydgoskiej Alei Autografów na ulicy Długiej. W piątek, 3 listopada, w Filharmonii Pomorskiej odbył się benefis bydgoskiego uczonego.

- Kiedy przeglądałem życiorys pana profesora doktora habilitowanego Zbigniewa Włodarczyka niesamowite wrażenie zrobiła na mnie wielkość zajęć, którym się poświęcał i niezwykle szczegółowa droga zawodowa. Ten wybitny transplantolog, pionier transplantologii w Bydgoszczy, zaczynał jako prosty lekarz medycyny, pracował nawet w pogotowiu ratunkowym. To człowiek, który znakomicie poznał pacjenta na każdym etapie swojej kariery zawodowej. Jesteśmy w Filharmonii Pomorskiej - gdyby ludzie, którym profesor albo przedłużył, albo uratował życie zasiedli na widowni filharmonii, to część z nich musiałaby stanąć lub usiąść na schodach - mówił wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Laudacja wicemarszałka była uzasadnieniem wręczenia Medalu Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis” za zasługi dla regionu.

Benefisant zaznaczył, że transplantologia jest wyjątkowo zespołową dziedziną medycyny i medal przyjmuje jako uznanie dla całego zespołu lekarzy, pielęgniarek, salowych. - Transplantologia przekracza granice medycyny, bo dotyka tej najistotniejszej wartości człowieka, jaką jest dar, jakim jest altruizm, jakim jest miłość drugiego człowieka. Bo nie ma większej miłości niż oddać część siebie, nawet po śmierci, komuś innemu. W takiej perspektywie mogę przyjąć ten medal. Dziękuję za uznanie dla całego naszego zespołu - powiedział prof. Włodarczyk.

W rozmowie z red. Urszulą Guźlecką z TVP3 Bydgoszcz profesor Zbigniew Włodarczyk opowiadał o przebytej drodze zawodowej, od czasów młodości i studiów w rodzinnym Poznaniu, przez Wiedeń, Londyn, gdzie doskonalił swoje medyczne umiejętności aż po Bydgoszcz, z którą związał się w 1999 roku. Benefisant  przed 18 laty stworzył Klinikę Transplantologii i Chirurgii Ogólnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy. To w tej klinice przeprowadzane są pionierskie operacje ratujące ludzkie życie, a prof. Włodarczyk przeprowadził w niej ponad 2 tysiące transplantacji nerek.

Benefis uświetnił występ śpiewaków, Judyty Wendy i Tadeusza Seiberta, przy współudziale zespołu Adam Lemańczyk - Trio.

(i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone