Zamknij
REKLAMA

Narodowe Święto Niepodległości - obchody oficjalne

20:35, 11.11.2017 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Obchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy - 11.11.2017. Fot. Jacek Nowacki

Uroczystości uczczenia 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczęły się w katedrze bydgoskiej. Mszy św. przewodniczył ks. biskup Jan Tyrawa. Po mszy uczestnicy pomaszerowali na plac Wolności. Tam przedstawiciele władz wygłosili przemówienia. Obchody zakończone zostały wręczeniem odznaczeń państwowych w sali konferencyjnej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Modlitwą w katedrze bydgoskiej rozpoczęły się oficjalne obchody Narodowego Święta Niepodległości. - Dzisiejsza uroczystość, jakkolwiek ważna sama w sobie, każe nam myśleć już o setnej rocznicy odzyskania niepodległości. O tej rocznicy mówi się już od roku. Odzyskanie niepodległości przed 100 laty, po 123 latach niewoli było niewątpliwie szczególnym fenomenem, mało jest zapewne państw i narodów, które odzyskiwałyby niepodległość. Ten czas niewoli ma jeszcze inne znaczenie, okazał się czasem rodzenia się szczególnej tożsamości narodu polskiego. Była to tożsamość narodowa, patriotyczna, religijna, to ona okazała się być źródłem mocy trwania, pamięci, walki - od tych słów ks. bp Jan Tyrawa rozpoczął homilię wygłoszoną podczas uroczystej Mszy św.

Po Mszy św. uczestnicy obchodów pomaszerowali na plac Wolności. Tam po odegraniu “Mazurka Dąbrowskiego” i wciągnięciu polskiej flagi na maszt przemówienia wygłosili przedstawiciele władz.

Najpierw list od premier Beaty Szydło odczytał wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. "Wiemy, że wolność nie jest dobrem, które dane jest raz na zawsze. Rozumiemy jeszcze pewniej, że jest ona dla nas nieustającym zadaniem. Jest wezwaniem do działania na miarę naszych indywidualnych talentów i umiejętności. (...) Żyjemy dziś w wolnej Polsce, tworzymy ją wspólnie. Jesteśmy dumni z naszej suwerenności. Wszystkim rodakom życzę, aby owa duma i radość z sukcesów Polski stały się państwa udziałem, by dobry los naszego kraju przekładał się na pomyślność państwa oraz waszych rodzin. Dziękuję tym, którzy w województwie kujawsko-pomorskim przyczyniają się do budowania więzi łączących naszą narodową wspólnotę. W dniu święta wszystkich Polaków przekazuję państwu serdeczne pozdrowienia" - napisała do mieszkańców regionu premier Beata Szydło.

List od marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego odczytał poseł Piotr Król. Drogę do odzyskania przez Polskę niepodległości ukazał w przemówieniu wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. - Za rok będziemy świętować okrągły jubileusz niepodległości naszej ojczyzny. Warto więc, abyśmy dziś uczciwie spojrzeli na siebie i odpowiedzieli na proste pytanie, nie co Polska jest nam dzisiaj w stanie zagwarantować, ale co my jesteśmy wspólnie w stanie zrobić dla jej bezpieczeństwa - postawił zasadniczą kwestię wicemarszałek Ostrowski.

Przemówienie zastępcy prezydenta Anny Mackiewicz nasycone było akcentami romantycznymi i narodowymi. - Miał rację Cyprian Kamil Norwid pisząc, że ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek. To fundament patriotyzmu, najważniejsze przykazanie dekalogu wolnej, niepodległej - wskazała Mackiewicz i przestrzegła przed zaniedbaniami w wypełnianiu tego obowiązku, które ojczyznę naszą już raz doprowadziły do rozbiorów. - Łączę się z każdym z państwa najszczerszym pragnieniem Polski silnej i ważnej, bogatej zarówno duchowo jak i materialnie. Zadbajmy o nią naszą odwagą i powagą, ale także nadzieją i radością, bo wszystkie te cnoty razem, są naszą wspólną narodową siłą - powiedziała Anna Mackiewicz.

Na zakończenie oficjalnych uroczystości w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim zasłużonym osobom wręczono odznaczenia państwowe, a uczestnicy wysłuchali wykładu "Wolność, odpowiedzialność i zrównoważony rozwój" i programu artystycznego "Pan Cogito a niepodległość" według Zbigniewa Herberta.

(ech)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

zdegustzdegust

6 1

Nowy właściciel Hotelu Pod Orłem się nie popisał.
Organizacja w poprzednich latach była dyżym atutem obchodów 11.11.
Wstyd. Tak majętny człowiek nie musi chyba aż tak skąpić. 17:42, 12.11.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

maximaxi

3 1

Czy tylko ja odnoszę takie wrażenie że na dobroczynny gest lub działalność "pro bono" lub podzielenie się ostatnim groszem stać przede wszystkim tych którzy wielkich zasobów materialnych nie posiadają?

A nowobogadzcy?....no cóż...to inny sort ludzi.... 21:21, 12.11.2017


REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone