Zamknij
REKLAMA

Bydgoskie chryzantemy na rynku zdominowanym przez zagranicznych hodowców

22:16, 10.11.2017 | was
REKLAMA
Skomentuj

Bydgoszczanka, Kujawianka, Polka, Łuczniczka, Pomorzanka, Brda – to nazwy nowych odmian chryzantem, które zostały wyhodowane w Bydgoszczy.

- W Chinach, skąd pochodzą, są symbolem życia i długowieczności. W Polsce wciąż, niestety, kojarzą się przede wszystkim z listopadowym smutkiem. Chcemy przełamywać ten stereotyp i ukazać chryzantemy w nowych kreacjach - ujawnia przyczynę organizowana Tygodnia Chryzantemowego (w zeszłym roku był debiut) szefowa działu informacji UTP Agnieszka Kreńska.

Pod względem tych kwiatów nie mamy sobie równych w Polsce. Wydział Rolnictwa i Biotechnologii UTP jest jedynym polskim ośrodkiem hodowli chryzantem. Wszystko wiedział o tych kwiatach śp. prof. Marek Jerzy. Zmarły kilka miesięcy temu naukowiec stworzył kilkanaście odmian chryzantem, które zostały zarejestrowane w latach 80. i 90.

Ma teraz godnych następców. Dr inż. Anita Woźny i dr inż. Natalia Miler z Katedry Roślin Ozdobnych i Warzywnych od kilku lat prowadzą prace hodowlane polegujące na krzyżowaniu wybranych odmian chryzantem i udało się im wyhodować nowe odmiany, które zostały wpisane do rejestru. Nadały im nazwy, które ściśle wiążą te kwiaty z Bydgoszczą oraz regionem. Mogą w związku z tym stać się świetnym narzędziem zarówno promocji chryzantem jako polskiego produktu, jak i naszego miasta oraz województwa. To ważne, ponieważ rynek chryzantem w naszym kraju jest całkowicie zdominowany przez zagranicznych hodowców.

Przez cały tydzień można nowe odmiany oglądać, a także brać udział w konkursach, wykładach czy degustacji herbaty i ciasta chryzantemowego.

Tydzień Chryzantem 13 - 17 listopada w godzinach 10.00-13.00 - Wydział Rolnictwa i Biotechnologii UTP, ul. Bernardyńska 6.

(was)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone