Zamknij
REKLAMA

Posłowie PO walczą o nasze prawa i prawdę. Co zaszło na komisariacie w Fordonie?

15:22, 13.11.2017 | Wojciech Nowacki
REKLAMA
Skomentuj
Michał Stasiński i Paweł Olszewski. Fot. Jacek Nowacki

Posłowie Platformy Obywatelskiej Paweł Olszewski i Michał Stasiński zwołali dzisiaj konferencję prasową poświęconą, jak to określili, "brutalnemu pobiciu, do którego miało dojść przed tygodniem na terenie komisariatu Fordon".

- Chodzi o wydarzenia, które rozegrały się na komisariacie w Fordonie. Powołując się na medialne doniesienia, doszło do sytuacji, która nie powinna mieć miejsca. Dwoje ludzi zostało pobitych przez funkcjonariuszy publicznych - poinformował Paweł Olszewski. Poseł PO zapowiedział, że dzisiaj do MSW, do ministra Mariusza Błaszczaka, wystosowane zostanie pismo z pytaniami dotyczącymi zatrzymania przez policjantów dwóch mężczyzn. Uznał, że sposób odwołania zastępcy komendanta komisariatu w Fordonie, potęguje niejasności związane z wypadkami na terenie komisariatu. - Komendant wojewódzki podjął decyzję, żeby zwolnić kozła ofiarnego i jak najszybciej tę sprawę zamknąć - ocenił poseł Olszewski i skrytykował bierność wojewody Mikołaja Bogdanowicza w tej sprawie.

Poseł Michał Stasiński uznał, że wydarzenia w fordońskim komisariacie można porównać do tragicznych wypadków we Wrocławiu, gdzie nastąpiła śmierć zatrzymanego. Wskazał, że jest wiele punktów stycznych: zabranie na komisariat, pobicie na komisariacie i czynności następcze, zacieranie śladów i niepewna reakcja przełożonych. - Tego typu wydarzenia mocno biją w wizerunek policji - ocenił Stasiński i wskazał na przyczyny tych zjawisk: niewyciągnięcie wniosków przez policję po doświadczeniu wrocławskim, świadome zaniżanie poziomu kadr policyjnych przez przyjmowanie do służby osób, które w policji nie powinny się znaleźć. Zdaniem posła Stasińskiego nie przeszłyby testów psychologicznych. Tymczasem ze służby w policji zostali zmuszeni do odejścia lub sami odeszli doświadczeni funkcjonariusze z tego względu, aby nie być kojarzonym z obrazem policji tworzonej przez ministra Mariusza Błaszczaka. - Obraz tej policji, co szczególnie należy podkreślić, po wczorajszych wydarzeniach związanych z 11 Listopada, jest to powoli obraz sił specjalnych, które jako żywo przypominają rosyjski OMON, który brutalnie szarpiąc i wyrywając, zabiera z chodnika kobiety, które protestują przeciwko rasistowskim, ksenofobicznym, obrażającym hasłom, które mogliśmy obejrzeć na manifestacji z okazji 11 Listopada. Jako przedstawiciele obywateli i w ich imieniu zadajemy pytanie ministrowi Błaszczakowi i szefostwu policji: jaką drogą chcecie iść - powiedział poseł Stasiński.

-----------------------

Treść pisma wystosowanego dzisiaj przez posłów Pawła Olszewskiego i Michała Stasińskiego do Mariusza Błaszczaka, ministra spraw wewnętrznych i administracji:
"Szanowny Panie Ministrze,
w nawiązaniu do zatrzymania przez Policję w Bydgoszczy dwóch mężczyzn i wysoce prawdopodobnego brutalnego pobicia, do którego miało dojść na terenie komisariatu Fordon, zwracamy się do Pana Ministra z następującymi pytaniami:
1. Na jakiej podstawie prawnej i faktycznej mężczyźni zostali zatrzymani?
2. Czy moment zatrzymania został zarejestrowany przez monitoring miejski lub przemysłowy? Jeśli tak, prosimy o jego udostępnienie.
3. Czy komisariat Bydgoszcz Fordon objęty jest monitoringiem? Jeśli tak, prosimy o jego udostępnienie.
4. Z oświadczeń wydawanych przez policję wynika, że w przedmiotowej sprawie wszystko odbyło się zgodnie z procedurami. Jeśli tak, to dlaczego w następstwie artykułów prasowych zwolniony został zastępca komendanta komisariatu Fordon Maciej Nowak, a wobec trzech funkcjonariuszy wszczęto postępowanie dyscyplinarne?
5. Czy fakt, że w trakcie przedmiotowego zajścia zastępca komendanta przebywał na dyżurze domowym i nie został poinformowany przez dyżurnego o zajściu nie jest usprawiedliwieniem braku natychmiastowej reakcji ze strony zastępcy komendanta? Zwolnienie każe przypuszczać, że jest to szukanie „kozła ofiarnego” całej sytuacji.
6. Czy wszystkie ślady, w tym krew zatrzymanych, zostały zabezpieczone w sposób staranny i należyty?"

----------------------------------

Sprawą zatrzymania dwóch braci zatrzymanych w nocy 5 listopada zajęła się bydgoska "Gazeta Wyborcza". Z relacją ukazującą brutalność działania policjantów polemizowała w rozesłanym 8 listopada wszystkim (!) mediom oświadczeniu podinsp. Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji. W niedzielę, 5 listopada, Komisariat Policji Bydgoszcz-Fordon wszczął postępowanie karne w sprawie o naruszenie  nietykalności cielesnej i znieważenie funkcjonariuszy policji przez obu zatrzymanych. Z kolei obaj zatrzymani złożyli w  prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez policjantów fordońskiego komisariatu. "Na potrzeby prokuratorskiego śledztwa oraz czynności wyjaśniających prowadzonych przez Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy zabezpieczono nagrania z pomieszczeń monitorowanych w komisariatach, gdzie przebywali zatrzymani" - poinformowała rzecznik Monika Chlebicz.

Dwa dni później, 10 listopada, Monika Chlebicz poinformowała, że "w związku z postępowaniem wyjaśniającym prowadzonym w związku z zatrzymaniem przez policjantów KP Bydgoszcz-Fordon braci stwierdzono nieprawidłowości w postępowaniu policjantów:

- policjanci dokonujący zatrzymania niewłaściwie realizowali czynności, co skutkowało samookaleczeniem zatrzymanego – wobec nich wszczęte zostanie postępowanie dyscyplinarne,

- dyżurny jednostki – niewłaściwy obieg informacji o wydarzeniu nadzwyczajnym (jakim jest samookaleczenie osoby zatrzymanej) - wobec niego wszczęte zostanie postępowanie dyscyplinarne,

- Zastępca Komendanta KP Bydgoszcz-Fordon – niewłaściwy nadzór nad praca podległych mu policjantów (miał dyżur w ten weekend gdy doszło do zdarzenia) – decyzją Komendanta Miejskiego Policji w Bydgoszczy w dniu 08.11.2017 r. odwołany ze stanowiska."

Dodatkowo, Monika Chlebicz poinformowała nas, że w nocy 5 listopada, od zatrzymanych nie pobrano krwi na zawartość alkoholu, bo zatrzymani odmówili poddania się temu badaniu.

----------------------------------------------------

Co się wydarzyło w nocy podczas zatrzymania dwóch mężczyzn i na terenie komisariatu w Fordonie, nie wiadomo. Wydaje się, że ustalenie faktów nie będzie prokuratorze nastręczać problemów, a później, jeśli sprawa znajdzie finał w sądzie, do osądzenia winnych. Chwała posłom Platformy Obywatelskiej za natychmiastową reakcję, w sytuacji gdy prawa obywatelskie mogły być zagrożone. Wstyd, za robienie z tego powodu polityki przez porównanie polskiej policji, która od dwóch lat ochrania jak trzeba organizowane w Polsce manifestacje do rosyjskiego OMON-u, a Marszu Niepodległości w Warszawie do wystąpienia rasistowskiego i ksenofobicznego. 

Panie pośle Michale Stasiński, proszę zobaczyć, jakie  "demokratyczne" standardy obowiązywały w Rzeczypospolitej i w naszym mieście, gdy nikt nie łamał konstytucji. Zaledwie trzy lata temu, 1 sierpnia 2014, bydgoscy policjanci tak "zabezpieczali" patriotyczną manifestację zorganizowaną dla uczczenia rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, które to działania prewencyjne opisaliśmy w artykule: Interwencja policji przed uroczystością ku czci powstańców warszawskich godna PRL-u.

Trzy lata temu ten opisany przez nas incydent, w którym pogwałcono prawa nieletnich, bo przecież nie faszystów, czy ksenofobów nikogo nie poruszył. Wówczas i koalicja, i opozycja, wszyscy (!) pominęli go milczeniem! Dzięki waszej konferencji wiem, że żyjemy już w nieco lepszej Polsce. Dzięki!

Zdjęcie z 1 sierpnia 2014 roku (zatrzymanie pod ścianą ulicy Grodzkiej przy ulicy Mostowej)

(Wojciech Nowacki)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

kasiakasia

12 4

Teraz obudzili się P. z PO a jak w roku 2014 byli przy korycie to nic się nie działo . obudzili się bo zbliżają się wybory do samorządów i boją się stracić ostatnią swoją szansę a gdzieś muszą zabłysnąć to zaczynają .A może Panowie z PO zmniejszą wynagrodzenia Prezesom Spółek Gminnych i Radom Nadzorczym w tych Spółkach przecież w Bydgoszczy rządzi PO. 16:06, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

12 3

Pan Redaktor ma oczywiście rację. Gdzie byli ci dwaj politycy, kiedy np. 11 listopada 2011 (za czasów rządów bandy Thuzka i m.in. tego Olszewskiego), bydgoska jednostka prewencji prowokowała do awantur uczestników Marszu Niepodległości, w sposób wyjątkowo bandycki z nimi się obchodząc? Tych dwóch ze zdjęcia, nigdy nie popierałem i nie popieram. Ale w przypadku patologicznej jednostki policji, jaką jest komisariat w Fordonie, wiem jedno. Przestępców w mundurach, chroniących różnych bandytów (demolujących mój domek), oszustów (np. prezesów dużej Spółdzielni Mieszkaniowej) i złodziei, tam nie brakuje. Ten komisariat jako siedlisko gangreny, powinien zostać "zaorany" i uformowany na nowo. Oczywiście po uczciwej weryfikacji osobników tam pracujących i pełniących służbę. Inaczej g... z tego będzie panowie posłowie, a pieniądze podatników będą wyrzucane w błoto. 16:10, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

fordoński samurajfordoński samuraj

11 4

Szkoda że nie zwołają konferencji prasowej w sprawie wydawania miejskich gruntów przez wodzów z ich partii. W Fordonie oddano grunt wart niby niecałe 2,5 mln złotych, a teraz część (ok. 2/3 działki) tego samego gruntu w zarządzaniu przez kumpli z partii (focha 12) wystawiono za 4,3 mln złotych na sprzedaż. Nastąpił nagły boom inwestycyjny i ponad 100% wzrost cen w ciągu ostatnich 4 latach, czy może ktoś zbyt tanio wycenił przekazany grunt i wykonał wałek tożsamy z warszawskimi aferami?
link do obecnej oferty: https://www.otodom.pl/oferta/dzialka-4-650-m-bydgoszcz-ID2RFKN.html#gallery[3]
Na Babiej Wsi kolejna z podarowanych działek potraktowana będzie inwestycyjnym potworkiem szpecącym widoki przy Starym Mieście.
Bydgoszcz - miasto PeOwskich geszeftów! 16:21, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Panowie posłowie,jakPanowie posłowie,jak

9 1

z wyborem szefa waszej partii w regionie? Czy nadal będzie nim tow.T. Lenz toruńczyk,który znów namaści P.Całbeckiego? Nadal będziemy straszeni pacyfikacją,traktowani jak miasto B? 21:18, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dammmmdammmm

7 3

obłudnicy z Po. Bolszewia 22:39, 13.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

czytelnikczytelnik

1 0

jednak pyskacz, nienawidzący Bydgoszczy tow. T. Lenz/Lenc?,.... chyba najpilniejszy student U-krywamy M-endy K-muny,który POtrzebował ok. 23 lat ,żeby je skończyć będzie wami rządził Panowie, jak wam NIE wstyd? 20:22, 19.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma bydgoszcz24.pl jest Info-Net24 Sp. z o.o. 85-009 Bydgoszcz, ul. Dworcowa 39/7, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez bydgoszcz24.pl jest Info-Net24 Sp. z o.o. 85-009 Bydgoszcz, ul. Dworcowa 39/7 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone