REKLAMA

Duża zmiana na lepsze w ścisłym centrum miasta

21:57, 17.11.2017 | was
REKLAMA
Skomentuj

Za sprawą tego budynku, nie licząc neogotyckiego kościoła,  mamy odrobinę średniowiecza przy najbardziej prestiżowej ulicy w Bydgoszczy.

Najpiękniejsze kamienice przy Gdańskiej utrzymane są w stylu neobarokowym, który wprowadził do Bydgoszczy mistrz Święcicki. Nie brakuje też elementów secesyjnych, rozwiązań modernistycznych i stylistyki klasycznej. Natomiast południowa część budynku przy Gdańskiej 17, u zbiegu ulic Pomorskiej, Dworcowej i Gdańskiej,  z ośmiobocznymi wieżyczkami zwieńczonymi blankami, przypomina fragment średniowiecznych murów obronnych.

Kamienica należy do najstarszych przy tej ulicy, a kiedy w połowie XIX stulecia została zbudowana, należała do największych przy Gdańskiej. Teraz nie może się równać z wielkomiejskimi kamienicami, które stoją kilkadziesiąt metrów dalej.  To nie zmienia faktu, że ciągle zalicza się do najbardziej rozpoznawalnych budynków w mieście. Wszyscy wiedzą, gdzie w Bydgoszczy jest Cepelia.

Jeszcze niedawno elewacja budynku znajdowała się w opłakanym stanie. – Remont potrwa do maja 2018  roku - ustaliła Magdalena Marszałek, rzecznik spółki ADM, która zarządza tą nieruchomością. Ale większa część ściany frontowej już przeszła renowację i stanowi obecnie przyjemny dla oka widok. Za jakiś czas zobaczymy, jak się będą prezentować po remoncie ośmioboczne wieżyczki.

Miasto jest większościowym udziałowcem tej nieruchomości. Koszt remontu oszacowano na 360 tys. zł.

(was)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

avalonavalon

2 6

Gdańska czy Dworcowa z okolicami to ruina, slamsy i żulernia a nie prestiż... 01:28, 19.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Brawo !Brawo !

5 2

Nasza Królewska Bydgoszcz staje się coraz piękniejsza. Gdyby tak jeszcze można było pozbyć się pasożyta to-RUŃ-ka, który nas okrada od 5 kadencji z należnych nam funduszy itp. 11:35, 19.11.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2017