Zamknij
REKLAMA

Fontanna Potop. „Brak czyszczenia jest działaniem celowym”

19:09, 06.12.2017 | was
REKLAMA
Skomentuj
Fontanna Potop. Fot. Jacek Nowacki

Nieładnie wyglądają rzeźby z białym nalotem, ale urzędnicy przekonują, że to etap przejściowy.

Od czasu, kiedy rzeźb składających się na kompozycję pn. Potop w parku Kazimierza Wielkiego nie skrywa wodna kurtyna, widać brzydki osad na wszystkich figurach. Spacerowicze zastanawiają się, czy w okresie, gdy fontanna nie działa, przeprowadzone zostaną prace pielęgnacyjne polegające na usunięciu nalotu. Przekazaliśmy to pytanie do ratusza. - Brak czyszczenia jest działaniem celowym – przekonuje Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta i wyjaśnia: - Figury nie będą czyszczone, bo mają się naturalnie pokryć patyną.

Rzeźby z brązu pokryte piękną zielonkawą patyną zyskują na atrakcyjności. Dlatego w celach ozdobnych stosuje się sztuczne patynowanie.  Naturalny proces pokrywania się powierzchni metalu nalotem patyny trwa kilkadziesiąt lat.

(was)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

stanczyk1511stanczyk1511

5 0

Białe naloty na powierzchni rzeźby nie mają nic wspólnego z hodowaniem ( przez długie lata ) kuprowej patyny. Są natomiast efektem zbyt twardej wody używanej w wodotrysku. To wytrącające się wapno. Aby zaczęło znikać, a zielona patyna zaczęła powstawać, woda powinna mieć odczyn lekko kwaśny. Fachowcy powinni o tym wiedzieć. Tylko gdzie znaleźć takich fachowców? 15:37, 07.12.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

mikimiki

2 1

a taką wodę? 18:13, 07.12.2017


MarcosMarcos

2 0

Odkąd "brak jest działaniem" .Logika ? Ktoś wykładał ten przedmiot urzędasom miejskim na studiach ? 19:59, 07.12.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone