Zamknij
REKLAMA

Tak ma wyglądać Rynek w Fordonie

13:12, 07.12.2017 | i
REKLAMA
Skomentuj
Wizualizacja UMB

Rozpisany przez prezydenta Rafał Bruskiego konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania płyty Rynku w Starym Fordonie został rozstrzygnięty. Dzisiaj poznaliśmy wizualizacje Rynku wraz z otoczeniem.

Prezydent Rafał Bruski ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej zagospodarowania płyty Rynku w Starym Fordonie wraz z otoczeniem pod koniec sierpnia br. Prace na konkurs można było składać do 24 listopada. Dzisiaj bydgoski ratusz powiadomił, że wybrano najlepszy projekt. Na konkurs wpłynęło w sumie 11 projektów (4 z Bydgoszczy, 3 z Poznania i po 1 z Warszawy, Kielc i Gliwic).

Komisja konkursowa nie przyznała I nagrody – żaden z projektów nie uwzględnił wszystkich sugestii przedstawionych przez organizatora konkursu. II miejsce zdobyli architekci z Poznania: Łukasz Pieńczykowski i Jakub Bartkowiak. Zaproponowali, by z tej części miasta uczynić estetyczną przestrzeń nawiązującą do historii, a także stworzyć kameralną atmosferę, która zachęci do spędzania tam wolnego czasu

Komisja doceniła czytelny podziału przestrzeni Rynku na poszczególne strefy związane z różnorodną funkcją miejsca, przy jednoczesnym szacunku dla kontekstu przestrzennego. Poznańscy architekci ciekawie zaaranżowali także miejsca wypoczynku wkomponowane na tle lipowej alei zintegrowanej z zielenią (ławki rozdzielone konarami drzew), która wykorzystuje formę łuku powtarzającą się w połączonych ze sobą modułach.

Atutem projektu poznańskich architektów jest także wielofunkcyjność – niewielka niecka zaplanowana w nawierzchni placu w zależności od potrzeby lub od pory roku, może być wypełniona wodą tworząc płytkie oczko wodne, lub osuszona, co umożliwia wykorzystanie całej powierzchni rynku (wtedy może też służyć jako przestrzeń do rozstawienia sceny). Zimą natomiast może zamienić się w ślizgawkę, a latem - w fontannę dzięki czasowo zaprogramowanym dyszom wodnym.

Po stronie wschodniej w naturalny sposób stworzono strefę rekreacji. Kamienice są zapleczem ogródków letnich (kawiarenek). Wprowadzono zieleń z uwzględnieniem istniejących cisów stanowiących pomniki przyrody. Pozytywnie przez komisję zostało ocenione również subtelne nawiązanie do historii poprzez wykorzystanie ściany zakładu karnego do eksponowania tablic informacyjnych.

Na podstawie pracy poznańskich architektów przygotowany zostanie projekt zagospodarowania Rynku. Jednakże, aby projekt koncepcyjny mógł zostać przekazany do dalszego etapu projektowania, konieczne jest wprowadzenie korekt związanych z sugestiami i uwagami komisji konkursowej. Uwagi te związane są m. in. z kolorystyką (szczególnie przed kościołem), rodzaju nawierzchni (rezygnacja z drobnego bruku na rzecz większych kostek), kompozycji pasa zieleni od strony zachodniej, a także konieczności zachowania komunikacji przelotowej od frontu kościoła, czy nieco inna aranżacja małej architektury przy wschodniej pierzei.

(i)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (2)

Robert SzatkowskiRobert Szatkowski

6 0

Nie wygląda to najgorzej ale zapomniano o pewnym szczególe ? więzienie. W Fordoński Rynek można wpompować miliony ale dotąd tutaj istnieje więzienie to nigdy nie powstanie przyjemne miejsce dla relaksu czy kultury. Bo co to za przyjemność siedzieć na Rynku gdy po okolicy kręcą się osobnicy czekający na odwiedziny do swoich koleżków za murami. Ani to przyjemne ani bezpieczne. A w Fordońskim więzieniu nie siedzą ludzie skazani za kradzież batonika. Więzienie należy wyprowadzić z Fordonu a piękny budynek dawnej komory celnej należy przekształcić na obiekt kulturalny na wzór Pałacu Ostromecko. 14:29, 07.12.2017

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Fordon++Fordon++

2 1

A przy Wiśle planują tereny rekreacyjne z widokiem na krzyczących i masturbujących się w oknach więźniów. Bo to jest Bydgoszcz i jej urzędnicze planowanie za biurka. 17:23, 07.12.2017


REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone