Zamknij
REKLAMA

Salowe i sprzątaczki wrócą na etat w szpitalu Jurasza?

22:35, 17.01.2018 | was
REKLAMA
Skomentuj
Protest w Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. Jurasza w styczniu 2015 roku. Fot. Jacek Nowacki

Outsourcing  przestaje przynosić ewidentne korzyści finansowe. Czy Szpital im. Jurasza zrezygnuje z usług firmy zewnętrznej?

Najnowsza interpretacja przepisów dokonana przez  ministra finansów mówi, że usługi w rodzaju wymiana pościeli szpitalnej czy sprzątanie są zwolnione z VAT tylko wtedy, gdy są wykonywane przez podmiot prowadzący działalność „w zakresie opieki medycznej, służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia". W tej sytuacji outsourcing przestaje się szpitalom opłacać.

Do lipca 2015 roku takimi sprawami jak sprzątanie czy przewóz pacjentów zajmował się  Dział Utrzymania Czystości i Transportu Wewnętrznego. Kierownictwo Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza, żeby zejść z kosztami, postanowiło skorzystać z usług firmy zewnętrznej.

Ta decyzja wzbudziła żywiołowe protesty, ponieważ  z obserwacji tego, co się działo w innych placówkach, wynika, że outsourcingowi towarzyszą zawsze bardzo niskie stawki za godzinę i „śmieciówki”.

Teraz się okazuje, że będzie taniej, jeżeli sprzątaniem czy wymianą pościeli zajmie się personel szpitala. Koszt usług firmy zewnętrznej („niemedycznej”) trzeba będzie przecież powiększyć o 23% podatku VAT.  Czy w związku z  tym Szpital Jurasza zrezygnuje z outsourcingu?

- Obecnie czekamy na pisemne stanowisko firmy, z usług której korzysta szpital, czy planowane są zmiany w wycenie usług świadczonych na rzecz szpitala. Następnie dokonamy analizy kosztów i wówczas dopiero będzie mogła zostać podjęta decyzja –  poinformowała nas Marta Laska, rzecznik prasowy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza.

Chronologia zdarzeń związanych z outsourcingiem w Juraszu

- Styczeń 2015 roku: rektor UMK prof. Andrzej Tretyn zapewnia przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ „Solidarność” Leszka Walczaka, że do czasu zakończenia negocjacji związków zawodowych  z dyrektorem szpitala sprawa outsourcingu nie trafi pod obrady senatu, po czym wprowadza do porządku obrad senatu punkt dotyczący zmian w statucie szpitala Jurasza, które umożliwiają wprowadzenie firmy outsourcingowej.

- 10 lutego  2015 roku: spotkanie  z prof. Tretynem z udziałem posła Tomasza Latosa, prorektora ds. Collegium Medicum UMK prof. Jana Styczyńskiego, dyrektora szpitala Jacka Krysia i związkowców, które nie przynosi żadnych rezultatów.

- 10  lutego 2015 roku:  ogłoszenie o przetargu na „świadczenie usług kompleksowego utrzymania czystości, higieny, transportu wewnętrznego oraz czynności pomocowych na terenie Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy”.

Luty 2015 roku: zbiórka podpisów pod listem protestacyjnym do rektora UMK  („My pracownicy Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy z dezaprobatą i zażenowaniem przyjęliśmy wyrażenie przez Pana Rektora zgody na przekazanie części zakładu pracy z pracownikami do podmiotu zewnętrznego.”).

- 13 marca 2015 roku:  szpitalna „Solidarność” wzywa dyrektora Jacka Krysia do rozmów pod rygorem wejścia w spór zbiorowy.

- 13 kwietnia 2015 roku: rozstrzygnięcie  przetargu  na utrzymanie czystości, higieny i transportu wewnętrznego w szpitalu Jurasza. Wygrywa konsorcjum firm krakowskich.

- 28 kwietnia 2015 roku: w proteście przeciw przekazaniu 300 pracowników firmie zewnętrznej szpitalna „Solidarność” organizuje manifestację uliczną, w której bierze udział ponad 200 osób.

- 1 lipca 2015 roku: firma zewnętrzna przejmuje  pracowników Działu Utrzymania Czystości i Transportu Wewnętrznego szpitala.

- 29 grudnia 2017 roku:  Interpretacja ogólna ministra finansów dotycząca zwolnienia z VAT czynności wykonywanych w związku ze świadczoną przez podmioty lecznicze usługą w zakresie opieki medycznej, realizowaną w ramach outsourcingu przez podmioty zewnętrzne.

(was)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (16)

stefanstefan

4 6

Podobnie jest w nowej ultranowoczesnej szkole im. Rafała Bruskiego w Fordonie.
Warto sprawdzić jak bardzo wzrósł koszt utrzymania tego obiektu, w przeliczeniu na ucznia, oraz to, jak bardzo obiekt ten aktualnie nie jest wykorzystywany. 08:58, 18.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

basen w szkole basen w szkole

2 1

w Fordonie ,gdyby był jak go obiecano to sytuacja by się zmieniła 14:35, 18.01.2018


@Stefan@Stefan

5 6

Późno rozpocząłeś dzionek pisowskiego hejtera. 09:06, 18.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Leonard BorowskiLeonard Borowski

9 2

Przy zatrudnieniu na umowę, jest trudniej o "operacje" pod stołem... 09:08, 18.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

A.Tretyn musiał?A.Tretyn musiał?

10 2

oszczędzać na szpitalu w Bydgoszczy ,żeby pokryć kolosalne długi w toruńskiej części ? 09:43, 18.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

z forumz forum

14 2

"firma naprzod 2018 rozpoczęła od zmniejszonej załogi. Brak umów dla pracowników spowodowało braki na oddziałach i ctw.1 stycznia szpital zalegal w śmieciach do 2 stycznia .kuchenkowe oraz ekipy sprzątające do dziś robią bez umowy .zastraszone przez panią brygadzistke starej części szpitala pracownicy stawili się na miejsce swojego posterunku oczekując na umowy.w szpitalu występuje mobing .dyskryminacja pracowników co większość odczuwa.sekcja kontrolingu szpitalnego przymyka oko na to co się dzieje .nawet na to ze nie ma środków sanitarnych czy papieru do podparcia pupy. " 11:21, 18.01.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

nicknick

3 0

było by dorze jakby firmę usunięto. Przynosi tylko chanbe szpitalowi, brak środków czystości a przede wszystkim brak obsady.panie sprzątające robią na 2 oddziałach również kuchenkowe.co przekłada się na standard usług. Decyzja usuniecia firmy z placówki napewno była by najlepszym rozwiązaniem dla szpitala 19:55, 19.01.2018


szpital juraszszpital jurasz

0 0

firma watpie ze zejdzie ze stawki.teraz mydła papieru nie ma w magazynach ,a co dalej.dobrze ze jeszcze woda w kranach leci. No większy problem z WC tzw 2.? 19:33, 26.01.2018


kontrakty w szpitalukontrakty w szpitalu

3 4

przejście na umowę skutkowałoby brakiem personelu ,bo 2 osoby na kontrakcie to 3 pracowników na umowie 14:27, 18.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

JuraszJurasz

1 0

w przypadku szpitala jurasz firmie lepiej zapłacić 3 %karę szpitalowi niż zatrudnić 10 pracowników chodźby na umowe zlecenie. Nie wspominając już umowę o pracę.DLA firmy duży zysk przynoszą osoby z grupą,które zazwyczaj dostają umowę i po 2 tygodniach idą na chorobowe nawet do 3 tygodni. 12:14, 24.01.2018


@z forum@z forum

3 5

ten sam styl wPiSywania co anna, maxi, budowlaniec i dziesiątki innych nicków:

http://bydgoszcz24.pl/pl/11_wiadomosci/16797_od_jutra_nie_bedzie_parkingu_na_rybim_rynku.html
14:40, 18.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Takie traktowanieTakie traktowanie

6 4

pracowników to są pewnie te "europejskie standardy", które w 2004 roku obiecywał tow.J. Kopcewicz, inni toruńscy towarzysze, rydzykowa posłanka A. Sobecka? 14:54, 18.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mikimiki

5 3

Wszystkie działania torunian w Bydgoszczy to jeden wielki skandal. 18:10, 18.01.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

stanisławstanisław

0 0

Nieprawda. Przykład z niedawna - WKZ w Toruniu w ostatniej chwili uratował przed toporem Bruskiego kasztanowce rosnące na pl. Kościeleckich. 22:08, 19.01.2018


mikimiki

4 3

Torunianie do Torunia
Bydgoszcz dla Bydgoszczan 18:42, 18.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Jurasz juraszJurasz jurasz

7 0

Dla pracowników było by najlepszym rozwiązaniem przejście podziemne szpital.chwili obecnej brakuje ludzi.ludzie bez grupy są zwalniane -zastępują ich ludzie z grupą,którzy mają poważne zchorzenia lub mają papiery od psychiatry.W szpitalu występuje mobbing ze strony brygadzistow szczególnie p. Justyna ktora kosi ludzi wywiera terror psychiczny na pracownikach oraz fizyczny dokładając po złości dodatkowe obowiązki. braki w ekipa chyba sprzątająceych oraz kuchenkowych powoduje to ze panie są na 2-3 oddziałach. Przez to szpital jest zaniedbany pod względem czystości. Bywa tak ze pani sprzatajaca jednocześnie ma też funkcję kuchenkowych. Z toalet przechodzi na kuchnię często bywa to na odcinkach dziecięcych gdzie mają odporność obnizona.transport wewnętrzny 2 osoby na zmianie .śmieci zalegają nawet 2 dni na oddziale .worki skażone zawartością pampersów odczuwalna jest na samym wejściu np.rehabilitacja,ch.ogólna. ...kontroling dużo przymyka oko na to co się dzieje na terenie szpitala.a dyrektor się napewno cieszy ze oszczędza. Szkoda tylko że na kasie,a nie na wizerunku szpitala. 19:49, 07.02.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma bydgoszcz24.pl jest Info-Net24 Sp. z o.o. 85-009 Bydgoszcz, ul. Dworcowa 39/7, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez bydgoszcz24.pl jest Info-Net24 Sp. z o.o. 85-009 Bydgoszcz, ul. Dworcowa 39/7 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone