Zamknij
REKLAMA

"Wyzwania i zagrożenia bioetyczne XXI wieku" zagrożone na terenie UMK

15:22, 19.03.2018 | Wojciech Nowacki
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

14 kwietnia w sali audytoryjnej Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika miała odbyć się konferencja pt. "Wyzwania i zagrożenia bioetyczne XXI wieku". Najprawdopodobniej się nie odbędzie. Przeciw jej organizacji opowiedziała się partia Razem.

Działacze okręgów bydgoskiego i toruńskiego partii Razem zażądali od władz Collegium Medicum i Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odwołania Bydgoskich Dni Bioetycznych i złożyli w tej sprawie do władz rektorskich uczelni petycję.

"My, niżej podpisane i podpisani, żądamy, aby Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, podlegające pod Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, wycofało się z organizacji pseudonaukowej konferencji „Bydgoskie Dni Bioetyczne”. W programie „konferencji” zaplanowano wystąpienia osób, które nie posiadają odpowiedniego dorobku naukowego i nie zajmują się naukowo bioetyką. Już same tytuły referatów wskazują na to, że niektórzy uczestnicy pod pozorem teorii naukowych prezentować będą swoje prywatne poglądy i przekonania religijne. Misją Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Collegium Medicum jest kontynuowanie wielowiekowego dziedzictwa w służbie nauki i dydaktyki przez prowadzenie badan naukowych. Dlatego też Uniwersytet swoją powagą nie powinien legitymizować przedsięwzięć, które z nauką nie maja nic wspólnego. Zapowiedziane prelekcje stoją w jawnej sprzeczności z misją Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który powinien być światopoglądowo neutralny, a nie propagować fundamentalistyczne, szkodliwe przekonania,wywodzące się z religii" -  zaapelowały do władz rektorskich uniwersytetu oba zarządy, toruński i bydgoski, partii Razem, dodając, by nie pozwoliły one na to, aby "fundamentalistki i fundamentaliści religijni forsowali swoje poglądy, powołując się na autorytet UMK".

Konferencja "Wyzwania i zagrożenia bioetyczne XXI wieku" organizowana jest przez Bydgoską Izbę Lekarską i II Katedrę Kardiologii CM UMK we współpracy z Studenckim Towarzystwem Naukowym, Fundacją na Rzecz Rozwoju Kardiologii i Fundacją "Wiatrak". Patronat nad nią objęli prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej – dr n. med. Stanisław Prywiński, prorektor ds. CM – prof. dr hab. med. Grażyna Odrowąż-Sypniewska, a przewodniczenie i kierownictwo naukowe nad konferencją objął prof. dr hab. med. Władysław Sinkiewicz.

W programie konferencji referaty mają wygłosić m.in. ks.prof. Tadeusz Biesaga z Krakowa ("Etyka i moralność w medycynie XXI wieku – wyzwania i zagrożenia"), dr hab. Jakub Pawlikowski z Lublina ("Bezdroża współczesnej medycyny a sumienie lekarskie"), prof. dr hab. Jan Duława z Katowic ("Czym jest, a czym nie jest medycyna?"), a w jej dalszej części również mgr Kaja Godek z Warszawy ("Troska o życie każdego  dziecka poczętego jako wyzwanie dla państwa i społeczeństwa"). Ujęcie przez organizatorów konferencji wystąpienia Kai Godek, która jest pełnomocnikiem Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji" wywołało szczególny protest aktywistów partii Razem ze względu na charakter jej publicznych wypowiedzi, dotyczących ochrony życia nienarodzonych.

Protest partii Razem rozpatrywany był dzisiaj podczas posiedzenia kolegium rektorskiego UMK w Toruniu. Od rzecznika prasowego UMK dr. hab. Marcina Czyżniewskiego dowiedzieliśmy się o ustaleniach, które w jego trakcie zapadły. Prorektor UMK ds. CM,  prof. dr hab. med. Grażyna Odrowąż-Sypniewska wycofała swój patronat nad konferencją i zwróci się do organizatora Bydgoskich Dni Bioetycznych o zrezygnowanie przez niego z jej przeprowadzenia na terenie uniwersytetu. Dr hab. Marcin Czyżniewski wyjaśnił nam, że niektórzy uczestnicy konferencji nie są naukowcami i będą prezentować swoje poglądy, podczas gdy organizowanie wydarzenia na terenie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika może sugerować jego "naukowość".

Tymczasem organizator konferencji, prezes Bydgoskiej Izby Lekarskiej dr n. med. Stanisław Prywiński, wyraził zdziwienie takim zakwalifikowaniem konferencji przez kolegium rektorskie UMK w Toruniu. - Nie wpłynęło do nas żadne pismo w tej sprawie - powiedział dr Prywiński i dodał, że nad stanowiskiem władz rektorskich UMK debatować będą w czwartek członkowie Bydgoskiej Izby Lekarskiej. - Zapowiada się gorące posiedzenie. Oby tylko partia Razem nie zakwestionowała patrona UMK, w końcu był kanonikiem - dodał prezes Prywiński.

Chcieliśmy również poprosić o komentarz do zaistniałych faktów prof. dr. hab. med. Władysława Sinkiewicza, sprawującego naukowe kierownictwo nad konferencją, ale odmówił.

(Wojciech Nowacki)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (6)

monamona

13 8

Dobrze, że UMK przypomniało sobie, że jest państwową uczelnią i wywaliło na bruk tę fanatyczkę religijną i innych czarnych ideologów. Niech katolicki beton robi sobie promocję katolickiego betonu na prywatnych uczelniach. 18:52, 19.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

OszołomieOszołomie

5 5

Lecz się na nogi, bo na głowę masz już za późno. 21:23, 19.03.2018


precz_z_komunąprecz_z_komuną

5 10

W mieście rządzonym przez neomarksistów do społu z kryptomarksistami neobolszewicka partia Razem zapewne ma wiele do powiedzenia. 20:53, 19.03.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

precz_z_pisemprecz_z_pisem

2 3

alleluja i do przodu 22:56, 19.03.2018


PopisPopis

4 8

Dziwne że PO, Sld i Nowoczesna nie mają jaj żeby sprzeciwić się skrajnej prawicy. Przespali okazję do powalczenia o centrowy elektorat. A Prywiński jest moim zdaniem zwyczajnie bezczelny, bo udaje że nie rozumie różnicy pomiędzy naukowcem Kopernikiem a ideologami w sutannach czy Godkową. Nie wiem, czy Kopernik miałby o czym z nimi gadać. 22:26, 19.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

sprawiedliwośćsprawiedliwość

0 4

Daleko do sprawiedliwości w bydgoskich szpitalach Uniwersyteckich kontrakty pielęgniarskie na lepszych warunkach ,lepsze płace ,lepsze i lżejsze życie [W Harmonogramie czasu pracy ] Dlaczego na oddziałach nie ma regulaminu Harmonogramu czasu pracy ,przecież Harmonogramy są już w Komputerach .Kto sprawdza i kontroluje Harmonogram szczegółowy pielęgniarek Oddziałowych.Analiza Harmonogramu i ocena Oddziałowych. 06:51, 20.03.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone