Zamknij
REKLAMA

Jan Szopiński domaga się konsultacji społecznych w sprawie dostępności alkoholu

00:37, 20.03.2018 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Jan Szopiński. Fot. Jacek Nowacki

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński skierował do prezydenta Rafała Bruskiego interpelację w związku z wejściem w życie ustawy na nowo określającej dostępność alkoholu w miastach. Zaapelował o przeprowadzenie konsultacji społecznych w tej sprawie.

Na początku marca weszła  w życie nowelizacja ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Nowe przepisy zmieniają zasady sprzedaży i dostępności alkoholu w Polsce. Jednak o tym, jakie zmiany zostaną przyjęte w miastach i gminach w praktyce, decydować będą samorządy. Rady gminy będą mogły na przykład ograniczyć liczbę punktów sprzedaży alkoholu, w ilu miejscach alkohol będzie dostępny, ale także do jakiej godziny. Nowe przepisy dają możliwość nałożenia zakazu sprzedaży alkoholu  między 22 a 6 rano.

Nowe prawo inaczej ujmuje też zasady dozwolonego spożywania alkoholu w „miejscach publicznych”. Dotychczas zakazane to było w parkach, placach i ulicach oraz wszystkich miejscach, które wskazały władze samorządowe. Na podstawie zmienionych przepisów zakazane jest generalnie picie w miejscu publicznym, a samorządy mogą wskazać miejsca, gdzie będzie to dozwolone. Ustawa ogranicza również sprzedaż alkoholu podczas imprez masowych. Teraz będzie tak, że organizatorzy każdorazowo będą musieli ubiegać się o odpowiednie zezwolenie.

Wiceprzewodniczący bydgoskiej rady Jan Szopiński w interpelacji do prezydenta Rafała Bruskiego wskazał, że zmienione przez parlament prawo nakłada na bydgoskich radnych obowiązek w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy, podjęcia nowych uchwał określających maksymalną liczbę zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie miasta oraz zasady usytuowania miejsc sprzedaży i podawania alkoholu.

"Na podstawie znowelizowanych przepisów, Rada Miasta Bydgoszczy  może podjąć również uchwałę w sprawie ograniczeń nocnej sprzedaży alkoholu w sklepach między godzinami 22 a 6 rano. Ustawa daje też  prawo do określenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie miasta odrębnie dla poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych, tj. piwa, wina, wódki itp., zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży oraz zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży" - wskazał katalog spraw do podjęcia przez radnych wiceprzewodniczący rady.

Jan Szopiński zaapelował w interpelacji, by nie podejmować decyzji w tej sprawie bez konsultacji społecznych. "Decyzja o  sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych nie może być pochopna.  Dopiero więc po przeprowadzeniu konsultacji społecznych Rada Miasta powinna  zdecydować czy przepisy w zakresie sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych w Bydgoszczy powinny być zmienione. Ustawa daje możliwość wprowadzenia zakazu sprzedaży alkoholu między godz. 22 a 6 rano. To maksymalny przedział czasowy, kiedy można zabronić sprzedaży alkoholu. Można  poddać pod konsultację kilka wariantów: czy mieszkańcy są za wprowadzeniem zakazu między godz. 22 a 6 rano, bądź wprowadzeniem takiego zakazu pomiędzy północą a godz. 6 rano czy też godz. 2 a 6 rano" - wskazał możliwe sposoby zastosowania nowego prawa Jan Szopiński i interpelację zakończył apelem: "Jestem przekonany, że w trakcie konsultacji i publicznej debaty Pan Prezydent i Rada Miasta zaproponują najlepsze i akceptowalne rozwiązania dla mieszkańców Bydgoszczy."

(ech)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (1)

UżytkownikUżytkownik

Zgłoszono nadużycie. Komentarz został zablokowany przez administratora portalu.


© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone