Zamknij
REKLAMA

Ranking studiów inżynierskich. Na którym miejscu UTP?

08:18, 17.04.2018 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Fot. Jacek Nowacki

Perspektywy ogłosiły dzisiaj ranking najlepszych studiów w Polsce dających tytuł inżyniera lub magistra inżyniera.  Ocenionych zostało 21 najpopularniejszych kierunków studiów technicznych - od architektury po zarządzanie i inżynierię produkcji. W rankingu sklasyfikowanych zostało 8 kierunków Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego.  Najwyżej został oceniony, na 8. miejscu,  Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki jako kierunek: Elektronika i telekomunikacja.

"Ranking Studiów Inżynierskich Perspektywy 2018 ma charakter szczególny. Adresowany jest on do precyzyjnie wybranej grupy odbiorców, którymi są w tym przypadku ambitni kandydaci na studia techniczne, zainteresowani uzyskaniem tytułu inżyniera i magistra inżyniera na najbardziej renomowanych wydziałach polskich uczelni technicznych. Jesteśmy przekonani, że obszar ten ma dla rozwoju naszego kraju znaczenie kluczowe. Zapewnienie zdolnej młodzieży wykształcenia inżynierskiego najwyższej klasy leży w interesie polskiej gospodarki. Poprzez ranking chcemy pomóc młodym ludziom w precyzyjnym wyborze kierunku studiów technicznych, potrzebnych gospodarce i dających dobre perspektywy zatrudnienia i zarobków" - wskazali organizatorzy rankingu jego cele.

- Chcemy pomóc młodym ludziom w precyzyjnym wyborze kierunku studiów w obszarze dyscyplin technicznych, najbardziej potrzebnych gospodarce i dających dobre perspektywy zatrudnienia i zarobków - podkreślił Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, pomysłodawca Rankingu Studiów Inżynierskich, po ogłoszeniu wyników rankingu.

W tegorocznej edycji najwięcej wydziałów w pierwszej trójce każdej z 21 rankingowanych dyscyplin studiów technicznych miały cztery uczelnie: Politechnika Warszawska (10 wydziałów na miejscu I, 7 - na II, 4 - na III), Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (odpowiednio: 8-7-2), Politechnika Śląska (2-1-2) i Politechnika Wrocławska (1-4-5). Tuż za nimi uplasowała się grupa wydziałów reprezentujących równie świetne uczelnie - Politechnikę Gdańską, Politechnikę Łódzką i Politechnikę Poznańską. W czołówce rankingu są też wydziały Wojskowej Akademii Technicznej, Politechniki Krakowskiej, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, a nawet - Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

W tym roku ponownie zostało ocenionych 21 kierunków studiów technicznych.

Do ich oceny użytych zostało 12 wskaźników pogrupowanych w sześć kryteriów. Są to:

PRESTIŻ (badanie opinii kadry akademickiej);
ABSOLWENCI NA RYNKU PRACY (badanie „Ekonomiczne Losy Absolwentów” realizowane przez MNiSW);
POTENCJAŁ AKADEMICKI (ocena parametryczna MNiSW, uprawnienia do nadawania stopni naukowych, nadane stopnie);
EFEKTYWNOŚĆ NAUKOWA (publikacje, cytowania, Field-Weighted Citation Impact);
POTENCJAŁ DYDAKTYCZNY (jakość przyjętych na studia, dostępność kadr wysokokwalifikowanych dla studentów, akredytacje);
INNOWACYJNOŚĆ (patenty i prawa ochronne, ew. wdrożenia).

Zasady rankingu, w tym kryteria i ich wagi, opracowała kapituła, pracująca pod kierownictwem prof. Michała Kleibera, w skład której wchodzą zarówno eksperci z zakresu szkolnictwa wyższego, jak i przedstawiciele różnych dziedzin nowoczesnego przemysłu i profesjonalnych organizacji inżynierskich.

Publikowanie wydzielonego Rankingu Studiów Inżynierskich wynika z filozofii rankingowej Perspektyw, której istotą jest dostarczenie potrzebnych informacji głównej grupie odbiorców – czyli maturzystom. A dla nich liczy się nie tylko uczelnia, na której będą studiować, ale przede wszystkim kierunek studiów i wydział, na którym realizować chcą swoje edukacyjne marzenia.

Jak wypadł w rankingu Perspektyw Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy?

W rankingu zostało sklasyfikowanych 8 kierunków studiów UTP:

1. ARCHITEKTURA - Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska zajął 12. miejsce na 13 sklasyfikowanych (awans o jedno miejsce w stosunku do roku ubiegłego)

2. BUDOWNICTWO - Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska zajął 20. miejsce na 23 sklasyfikowane (awans o jedno miejsce)

3. ELEKTRONIKA I TELEKOMUNIKACJA - Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki zajął 8. miejsce na 13 sklasyfikowanych (awans o dwa miejsca)

4. INŻYNIERIA BIOMEDYCZNA - Wydział Inżynierii Mechanicznej zajął 13. miejsce na 14 sklasyfikowanych (spadek o trzy miejsca)

5. INŻYNIERIA ŚRODOWISKA - Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska zajął 26. miejsce na 27 sklasyfikowanych (spadek o jedno miejsce)

6.MECHANIKA I BUDOWA MASZYN - Wydział Inżynierii Mechanicznej zajął 19. miejsce na 28 sklasyfikowanych (awans o cztery miejsca)

7. TECHNOLOGIA CHEMICZNA - Wydział Technologii i Inżynierii Chemicznej zajął ostatnie 12. miejsce (bez zmian)

8. TRANSPORT - Wydział Inżynierii Mechanicznej zajął 10. miejsce na 15 sklasyfikowanych (awans o dwa miejsca)

---------------

Z szczegółowymi wynikami rankingu można zapoznać się na stronie http://engineering.perspektywy.pl/2018/

(ech)
REKLAMA

Komentarze (4)

PassPass

3 1

To, że nie ma komentarzy w tej sprawie jest znamienne. Bydgoszcz ma najsłabszą akademię medyczną w kraju, UKW na 60. miejscu, no i teraz pokazano nam, gdzie jesteśmy w naukach technicznych. Klęska. 21:55, 17.04.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

TorTorTorTor

1 3

CM UMK, to wydział UMK, nie samoistna uczelnia. Gdyby Bydgoszcz nie próbowała ją sobie zawłaszczyć w latach 1950 blokując próbę utworzenia tej uczelni na UMK, to dzisiaj byłby w regionie Uniwersytet Medyczny, jeden z lepszych w kraju jak UMK. Ale tak to jest jak megalomania bydgoszczan przewyższa ich możliwości, skutki są potem takie jakie są :/ Dlatego czas najwyższy rozwiązać to województwo, bo prawie każdy ranking pokzauje jak to miasto ciągnie ten region w dół :/ 09:31, 18.04.2018


PassPass

0 0

To, że AM jest wydziałem UMK nie ma znaczenia, gdy chodzi o rankingi. To była i jest najsłabsza uczelnia medyczna w kraju. I to się nie zmieni. 13:36, 18.04.2018


ixarixar

4 0

@TorTor prawda, oddać co się zabrało i podzielić na pół. Rankingi mówią prawdę Bydgoszcz traci Toruń zyskuje. 10:47, 18.04.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018