Zamknij
REKLAMA

IV krąg Opery Nova będzie na bank! Deklaracja podpisana!

14:29, 12.06.2018 | ech
REKLAMA
Skomentuj

Marszałek województwa Piotr Całbecki, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski i dyrektor Opery Nova Maciej Figas podpisali dzisiaj deklarację w sprawie wspólnych działań zmierzających do realizacji projektu inwestycyjnego pod nazwą "Rozbudowa Opery NOVA w Bydgoszczy o IV krąg wraz z infrastrukturą parkingową.   Samorząd województwa oraz miasto Bydgoszcz podzielą się po połowie kosztami inwestycji.

W podpisanym dzisiaj porozumieniu władz województwa, miasta i opery  instytucja kierowana przez dyr. Macieja Figasa zobowiązuje się do współpracy przy realizacji projektu, a także uczestniczenia w procedurach formalno-prawnych oraz pozyskiwaniu środków finansowych niezbędnych do realizacji inwestycji. Instytucja będzie też współpracować w tym celu ze spółką Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne, do której powołania przygotowuje się samorząd województwa.

W podpisanym dzisiaj porozumieniu Miasto Bydgoszcz i Województwo Kujawsko-Pomorskie zobowiązują się  do pokrycia po 50 procent kosztów całkowitych przygotowania dokumentacji technicznej oraz po 50 procent kosztów całkowitych budowy wraz z wyposażeniem. Warunki sfinansowania budowy parkingu przy operze zostaną ustalone później.

 Porozumienie będzie obowiązywać po wyrażeniu zgody i podjęciu odpowiednich uchwał przez Sejmik Województwa i Radę Miasta Bydgoszczy, a szczegółowe zasady finansowania, partycypacji i przekazywania środków określi umowa wykonawcza.

- Chciałbym życzyć nam wszystkim, aby realizacja inwestycji IV kręgu nie trwała tak długo jak opery, która już dzisiaj nam służy - powiedział Piotr Całbecki. Marszałek województwa odniósł się też do konfliktu, jaki zaistniał na linii miasto Bydgoszcz - organizator festiwalu filmowego "Camerimage".  - Ja mogę tylko ubolewać, że tak się toczą rzeczy, że ten festiwal, mam nadzieję, że zostanie w Bydgoszczy, bo jest to dobre miejsce na organizację. Przyjął się i jest lubiany przez mieszkańców Bydgoszczy, nasz region. Może dzisiejsza decyzja, deklaracja, pomoże kiedyś w unormowaniu tych relacji, bo one rzeczywiście się popsuły. Nie z winy nas tutaj, którzy współfinansują (...) ten festiwal - powiedział marszałek i wyraził nadzieję, że warunki, które powstały po podpisaniu porozumienia przyczynią się, że festiwal pozostanie w Bydgoszczy.

Radny województwa Roman Jasiakiewicz podkreślił, że podpisanie deklaracji to ważny dzień dla Opery Nova. Zastrzegł jednak, że pokłady nieufności są bardzo duże wobec korzystnych dla Bydgoszczy planów.

- To bardzo dobry przykład współpracy między miastem a samorządem - ocenił akt podpisania deklaracji prezydent Rafał Bruski i dodał: - Państwo doskonale wiecie, że nie zawsze nam z panem marszałkiem po drodze. To jest o tyle naturalne, że każdy samorządowiec, burmistrz, wójt, prezydent chciałby i oczekuje wsparcia od samorządu województwa.

O korzyściach, jakie mogą wyniknąć z faktu wybudowania IV kręgu, mówili również m.in. dyrektor Opery Nova Maciej Figas, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, który jest też urlopowanym pracownikiem opery i radny województwa Maciej Świątkowski. Ten ostatni wskazał na korzyści, jakie powstaną dla miasta w przypadku organizacji dużych kongresów naukowych w operze i IV jej kręgu. - Pozostaje nam wszystkim trzymać kciuki za współpracę pana marszałka, pana prezydenta, pana dyrektora - podsumowała radna województwa Dorota Jakuta.

Trzymanie kciuków będzie nieodzowne, bo przed nami wybory samorządowe i trudno powiedzieć, czy po wyborach determinacja będzie tak niezłomna jak ukazała się wszystkim dzisiaj podczas konferencji prasowej połączonej z podpisaniem deklaracji. A będzie ona musiała być niezłomna, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że na razie "pieniędzy nie ma". Pustkom w kasie, zwłaszcza w kasie województwa kujawsko-pomorskiego, próbował zaradzić prezydent Rafał Bruski, który podsunął pomysł, że parking przy IV kręgu mógłby zostać wybudowany w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Obaj politycy Platformy: i marszałek Całbecki, i prezydent Bruski, przyznali, że na środki unijne nie ma specjalnie co liczyć w przypadku tego projektu.

Kiedy dowiemy się, ile będzie kosztować IV krąg zdradził Rafał Bruski: - Jak będzie rozstrzygnięty przetarg - powiedział prezydent Bydgoszczy i dodał, że ile to będzie to trudno określić, bo gdy przetarg będzie rozstrzygany, ceny na materiały i robociznę będą już najprawdopodobniej historyczne do dzisiejszych.

Na możliwy wariant sfinansowania inwestycji wskazał marszałek Piotr Całbecki, który stwierdził, że istnieje "możliwość dłużnego finansowania". - Po to spółkę inwestycyjną powołaliśmy, aby to ona była również podmiotem, który reguluje zobowiązania, nie obciążając bezpośrednio budżetu województwa, a jedynie poprzez subsydiowanie, na przykład większe, wyższe, działalności opery. Będziemy mogli przekazywać w ten sposób środki na spłatę kredytu, czyli w rachunku bieżącym, co jest z naszego punktu widzenia i planowania inwestycji, też zobowiązań finansowych, dużo bardziej komfortowa sytuacja, pozwalająca nam właśnie na realizację czasami inwestycji ogromnych, oczywiście, kiedyś do spłaty, ale nie obciążających bezpośrednio budżetu,  w perspektywie wieloletniego planu finansowego, który musimy trzymać w ryzach, bo tak to reguluje ustawa o finansach publicznych - opisał możliwy sposób sfinansowania budowy IV kręgu Piotr Całbecki.

Natomiast z odpowiedzi prezydenta Bruskiego na pytanie, czy podpisanie deklaracji wpłynie na nowe ułożenie  relacji między miastem a organizatorem festiwalu Camerimage wynika, że nie jest to możliwe. Prezydent Bydgoszczy wskazał, że podpisał już umowę przygotowaną na ten rok i wszystkie szczegóły zostały w niej dopracowane i że została ona wysłana do podpisu do prezesa Fundacji Tumult, organizatora festiwalu "Camerimage".

(ech)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (23)

ErykEryk

19 5

A co z rozbudowa Filharmonii??? 17:50, 12.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Bruski przegra wyborBruski przegra wybor

24 12

Bruski po raz kolejny pokazuje że to ON jest winny odejścia Camerimage!
Zap0łaci za to wysoka cenę w wyborach!
Impotent inwestycyjny! 17:59, 12.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Seba-76Seba-76

12 3

Chyba będą wybory na jesień? ;) Rozbudowy filharmonii nie będzie, bo ciągle nie ma planu zagospodarowania przestrzennego.
Umowa na Camerimage została podobno wysłana Żydowiczowi do podpisu. 18:26, 12.06.2018

Odpowiedzi:5
Odpowiedz

ErykEryk

8 6

Podobno Bruski blokuje plan zagospodarowania przestrzennego dla centrum z filharmonia 18:37, 12.06.2018


Seba-76Seba-76

7 4

Eryk@ niby dlaczego miałby blokować? Przecież budynek FB zaraz się rozsypie, podobnie zresztą jak teatr.
Na czwarty krąg, filharmonie i teatr potrzeba minimum 0,5 miliarda złotych. To wszystko więc patykiem na Brdzie pisane, bo miasto i urząd marszałkowski takich pieniędzy nie mają. W tej perspektywie unijnej pieniędzy nie ma, przyszła będzie mniejsza i na kulturę pewnie zabraknie.
Na ministerstwo też nie ma co liczyć, bo właśnie obcięło dotacje na niektóre festiwale.
Obchodzimy podobno stulecie niepodległości. Wojewoda obiecał pieniądze dla opery i filharmonii. Pieniędzy oczywiście nie ma do tej pory. 19:02, 12.06.2018


@Eryk@Eryk

9 5

Podobno. Podobno Latos i Złotowski leją swoje żony.
20:22, 12.06.2018


@eryk@@eryk@

8 5

Też to gdzieś slyszalem 20:51, 12.06.2018


marekmarek

0 0

Pieski Bruskiego nie znają granic ! przestańcie pisać bzdury bo nie da się tego czytać miejcie o drobinę tupety 11:00, 14.06.2018


OjciecOjciec

13 9

W innych miastach uczniowie do szkoły średniej jeżdżą za darmo a my wydamy dziesiątki jak nie setki milionów na salę dla bonzów od władzy. 20:16, 12.06.2018

Odpowiedzi:2
Odpowiedz

EmeryEmery

4 9

Fakt, w innych miastach prezydenci dbają o rozwój uczniów i płacą za ich edukacje kulturalną i intelektualną a nie tylko fundują zawody sportowe i kino 20:48, 12.06.2018


ludzieludzie

5 6

wam wszystkiego mało.Skąd na to brać, biorąc POd uwagę skalę wyprowadzania naszych ( uczciwie płacacych ) podatków.Proszę o zachowanie umiaru i proporcji.Aby dawać, najpierw trzeba pozyskiwać.Sami widzicie (?) jaka jest ogromna skala zaniedbań z przeszłości. począwszy od komuny aż do niedawnych fatalnych niby rzadów PO-PSL, w których to szeregach wciąż pełno komuny. 21:19, 12.06.2018


Bruski szkodziBruski szkodzi

26 9

Porozumienie to nie umowa!
Bruski przegra. Jestem więcej niż pewna!!! 21:17, 12.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jak w matmiejak w matmie

7 3

minus razy minus,( czyli marszałeczek i prezydęcik ), daje plus ( oby ).Już niedługo się o tym,,dealu,,przekonamy. 21:22, 12.06.2018

Odpowiedzi:1
Odpowiedz

AleAle

6 2

To bardziej wyglada na działanie minus + minus i to zawsze da MINUS 22:02, 12.06.2018


CreasyCreasy

14 5

Jedna wielka ściema dwóch tonących 23:29, 12.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Uwaga!Uwaga!

20 7

Nikt nie powinien na niego głosować.
Zbliżają się wybory i zaKODowany walczy o stołek. Dziwnym trafem zaczynają się nowe remonty i rozbudowa. To jest fałszywa walka o głosy. Pod rządami zaKODowanego cała ziemia w Bydgoszczy jest handlowania developerom! 05:27, 13.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

faRfał Dawaj!faRfał Dawaj!

6 8

Wow... wyDubÓjEmy sobie Łoperę, pSzekopieMy stAry rYnek, zaoRamY taRtak, stfożymy pRofeionalną piłkę kopaną w Bydgoszczu:) w końcu jest szansa,, żE za rok będziemy mieli derby w Ła klasie... a jak bedZie tSzeba to prezydenT faRfał poTpisze takE poooOOoooroOoozumienie, że na śroTku ronda jagiellonów wykopiemy se basen:D aBo pSzemalujemy OPere na zielono:P wwwooOOOooowwww 09:27, 13.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

BydgoszczaninBydgoszczanin

7 4

Całbeka bajery rowery. A milionów nie da Calbek, tylko jakaś magiczna spółka Rydzyk i Wierni. 18:57, 13.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA

jokerjoker

19 2

Stop bruski ! Typowo pokazuje sie przed kampanią - nie nabierzemy sie juz na Pana bezproduktywna beznadziejna polityke 10:31, 14.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

julajula

20 2

NIE NIE NIE ! Niech Pan już nic nie miesza Panie Bruski niech Pan odejdzie jesienią 8 lat zmarnowanych dla Bydgoszczy.... 10:43, 14.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jagodajagoda

19 2

Panie Bruski Bydgoszcz to nie Pana prywatne miasto ! porażka zmarnowane 8 lat dla Bydgoszczy
Nagle w kampanii znajduje Pan czas dla wszystkich ŻAŁOSNE 10:57, 14.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Zatrzymac BruskiegoZatrzymac Bruskiego

19 2

Bruski zrobił się nagle aktywny krótko przed wyborami buahahaha potrafi nagle rozmawiać z ludźmi i bierze sobie ich potrzeby do serca - to tylko zwykła gra polityczna ! śmieszne 12:38, 14.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jaaajaaa

11 2

Strasznie arogancki przemądrzały prezydent i tyle w temacie mam nadzieję że to już jego ostatnie miesiące rządów w Bydgoszczy 13:04, 14.06.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
REKLAMA

Szanowny Użytkowniku

25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako "RODO", "ORODO", "GDPR" lub "Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych").

Kto będzie administratorem Twoich danych?

Po dniu 25 maja 2018 roku administratorami danych będzie firma bydgoszcz24.pl jest Info-Net24 Sp. z o.o. 85-009 Bydgoszcz, ul. Dworcowa 39/7, oraz nasi Zaufani Partnerzy, z którymi stale współpracujemy. Najczęściej ta współpraca ma na celu dostosowywanie reklam, które widzisz na naszej stronie internetowej do Twoich potrzeb i zainteresowań oraz wykonywanie różnych badań mających na celu polepszanie usług internetowych i dostosowywanie ich do potrzeb użytkowników. Szczegółowe informacje dotyczące administratorów znajdują się w polityce prywatności.

Jaki jest cel przetwarzania danych?

Dane osobowe są zbierane w ramach korzystania przez naszych Użytkowników z naszej strony internetowej wraz z funkcjonalnościami na niej udostępnianych ,w tym zapisywanych w plikach cookies, które są instalowane na naszej stronie przez nas oraz naszych Zaufanych Partnerów. Przetwarzamy te dane w celach opisanych w polityce prywatności, między innymi aby: dopasować treści stron i ich tematykę, w tym tematykę ukazujących się tam materiałów do Twoich zainteresowań,zapewnić Ci większe bezpieczeństwo usług, w tym, aby wykryć ewentualne boty, oszustwa czy nadużycia,dokonywać pomiarów, które pozwalają nam udoskonalać nasze usługi i sprawić, że będą maksymalnie odpowiadać Twoim potrzebom,pokazywać Ci reklamy dopasowane do Twoich potrzeb i zainteresowań.

Komu możemy przekazać dane?

Zgodnie z obowiązującym prawem dane mogą zostać przekazywać podmiotom przetwarzającym je na nasze zlecenie, np. dostawcą usług IT, agencjom marketingowym, podwykonawcom naszych usług, Zaufanym Partnerom oraz podmiotom uprawnionym do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa np. sądom lub organom ścigania, gdy wystąpią z żądaniem w oparciu o stosowną podstawę prawną. Informujemy, że na naszej stronie internetowej dane o ruchu użytkowników zbierane są przez naszych Zaufanych Partnerów.

Jak możesz zarządzać swoimi danymi?

Masz między innymi prawo do żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Możesz także wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw wymienionych szczegółowo w polityce prywatności. Tam też znajdziesz informacje jak to zrobić.

Zaznacz przycisk „Zgadzam się” jeśli wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych podanych w formularzu przez bydgoszcz24.pl jest Info-Net24 Sp. z o.o. 85-009 Bydgoszcz, ul. Dworcowa 39/7 i naszych Zaufanych Partnerów jako administratora danych osobowych, w celach marketingowych, które obejmują także niezbędne działania analityczne i zestawianie w profile marketingowe na podstawie aktywności na stronie internetowej zgodnie z bezwzględnie obowiązującymi przepisami prawa. Wyrażenie zgody jest dobrowolne , masz prawo do dostępu do swoich danych, ich poprawiania, a także wycofania udzielonej zgody w dowolnym momencie, a także o pozostałych kwestiach wynikających z art. 13 RODO, dostępnych w Polityce prywatności..

Zgadzam sięNie teraz
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone