Zamknij
REKLAMA

"Nitrochem" na dobre zabierze się za produkcję bomb

09:04, 18.05.2017 | ech
REKLAMA
Skomentuj
Nitrochem. Fot. Jacek Nowacki

RWM Italia oraz „Nitro-Chem” S.A. podpisały w Warszawie list intencyjny w sprawie produkcji w Polsce bomb lotniczych rodziny MK-82 i 84. Dokument parafowali prezes Zarządu Zakładów Chemicznych „Nitro-Chem” S.A., Krzysztof Kozłowski i prezes RWM Italia, Fabio Sgarzi.

Bydgoska spółka Polskiej Grupy Zbrojeniowej, Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. zamierzają rozpocząć produkcję w Polsce bomb lotniczych rodziny Mk (Mk-82 i Mk-84), będących na uzbrojeniu polskich samolotów F-16. Przedsięwzięcie realizowane będzie wspólnie  z  RWM Italia z grupy Rheinmetall Defence –  certyfikowanym i uznanym w świecie producentem bomb lotniczych. Kooperacja z tak renomowanym partnerem gwarantuje, że produkowana w kraju bomba będzie spełniała wysokie wymagania jakościowe i będzie mogła zostać wykorzystana w nowoczesnych, kierowanych bombach lotniczych (np. GBU-12 i GBU-38).

- Ponadto, rozpoczęcie produkcji  w Polsce spowoduje wzrost bezpieczeństwa państwa w związku z kreowaniem możliwości wytwórczych w kraju i stwarza możliwości potencjalnego eksportu na rynki trzecie. Przypomnę, że "Nitro-Chem" S.A. produkuje bomby z rodziny LBOB 100, stosowane w samolotach szturmowych Su-22 - poinformował Tomasz Zieliński, specjalista ds. PR bydgoskiego "Nitrochemu".

Mk-82, bomba lotnicza ogólnego przeznaczenia (general purpose bomb) o wagomiarze 500 funtów (250 kg) jest najpopularniejszą bomba lotniczą stosowaną na samolotach F-16. Bomba służy do niszczenia lub obezwładniania głównie stacjonarnych celów naziemnych i nawodnych. W kompletacji bomby Mk-82 znajdują się głowica bojowa, zapalnik, zestaw stabilizujący oraz pomniejsze akcesoria służące do zapewnienia charakterystyk balistycznych i możliwości podwieszenia pod belki bombowe samolotu (ucha nośne).

Kierowana bomba lotnicza GBU-12 służy do zwalczania celów stacjonarnych i ruchomych i jest środkiem bojowym rażenia precyzyjnego (PGM – Precision Guided Munition). GBU-12 wykorzystuje do naprowadzania odbitą od celu wiązkę lasera, którą pilot podświetla cel przy użyciu m.in. zasobnika celowniczego (np. Sniper XR), wskazując tym samym miejsce uderzenia bomby. W skład ukompletowania GBU-12 wchodzi, oprócz bomby Mk-82, również zestaw naprowadzania w postaci głowicy laserowej z elementami sterowania montowanej na nosowej części bomby.

(ech)
REKLAMA

Komentarze (3)

PijarowiecPijarowiec

2 3

nieźle popłynął- dobre jakościowo bomby? Co za szokujący brak wyobraźni i empatii...Bomba to zawsze zło...Taki pijarowiec to do wyrzucenia... 12:04, 18.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

MonaMona

1 1

To tak, jakby szewc podpisał list intencyjny na naprawę 1000 par butów. Ile zamówiono butów - ZERO. Zer w rządzie Posadzonej na Drzewie dostatek, podobnie jak manipulantów. 12:45, 18.05.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Beonard LorowskiBeonard Lorowski

1 0

Wiadomość jest niekompletna. Powinno być: "Dokument parafowali prezes Zarządu Zakładów Chemicznych ?Nitro-Chem? S.A., specjalista od rzadkich gatunków ryb i zakładania akwariów Krzysztof Kozłowski i prezes RWM Italia..." 08:49, 07.06.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018