Zamknij
REKLAMA

A jednak to Pesa wyprodukuje 50 tramwajów dla Krakowa

13:25, 10.08.2017 | j
REKLAMA
Skomentuj
Materiał PESA Bydgoszcz S.A.

Znamy wyniki przetargu w Krakowie na dostawy do 50 nowych tramwajów. Wygrała bydgoska firma, której ofertę wcześniej wykluczono.

To postępowanie przetargowe trwało wyjątkowo długo. W 2016 roku na ogłoszony przez MPK Kraków przetarg wpłynęły cztery oferty: od Pesy, Newagu, Skody i konsorcjum firm Stadler Polska i Solaris. Najtańszą złożył bydgoski producent. Przed rozstrzygnięciem postępowania zamawiający zdecydował się jednak na wykluczenie oferty Pesy. Głównym powodem było nienależyte wykonanie poprzedniej umowy, tzn. opóźnione dostawy 36 Krakowiaków, za co zresztą przewoźnik wystawił Pesie rachunek.

Krajowa Izba Odwoławcza uznała powody wykluczenia oferty Pesy za niezasadne, gdyż opóźnienie w realizacji kontaktu wynikało m.in. z opóźnienia podpisania umowy, a także pojawienia się dodatkowych wymagań zamawiającego, które nie były uwzględnione w specyfikacji. Krakowska spółka MPK  odwołała się od tej decyzji do sądu, który  w czerwcu 2017 roku wydał orzeczenie w tej sprawie, nakazując przywrócenie oferty złożonej przez Pesę. Postępowanie przetargowe rozstrzygnięto 8 czerwca.

Jego przedmiotem była dostawa 35 nowych tramwajów z opcją na kolejne 15 pojazdów. Wozy mają być jednokierunkowe, o długości od 32 do 35 metrów i posiadać co najmniej 60% niskiej podłogi.

Na dostawcę oficjalnie wybrano Pesę, która złożyła ofertę opiewającą na kwotę 427,4 mln zł brutto. Pierwsza część zamówienia ma zostać zrealizowana w ciągu 30 miesięcy od zawarcia umowy realizacyjnej. MPK stawia jednak warunek – odbiorom końcowym podlegać będą nie więcej niż trzy wagony na dwa tygodnie. Na realizację dostaw kolejnych partii wozów, w ramach oddzielnych umów realizacyjnych, wykonawca będzie miał do 24 miesięcy od ich zawarcia. Termin realizacji dostaw mija pod koniec października 2023.

(j)
REKLAMA

Komentarze (2)

ZbigniewZbigniew

4 1

Gratuluje wygranej, tak trzymać! 15:12, 10.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

maximaxi

1 1

Jak się chce to można.Gratulacje. 22:38, 10.08.2017

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© bydgoszcz24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018